Primolut Nor

Primolut Nor - opis i informacje o leku

Konsultacja medyczna w Twoim własnym domu? Z nami to możliwe! Skorzystaj z wygodnej konsultacji online z możliwością zamówienia e-recepty!

Zaburzenia miesiączkowania to dolegliwość, która spotyka coraz więcej kobiet. Można je łagodzić poprzez zastosowanie właściwej diety i przyjmowanie witamin, ale skuteczne przeciwdziałanie i kontrolowanie pojawiających się objawów związanych z nieregularnym cyklem miesiączkowym, opiera się zazwyczaj na wdrożeniu leczenia hormonalnego, dobranego w porozumieniu z lekarzem. Jednym ze sprawdzonych preparatów na krwawienia wynikające z zaburzeń czynnościowych i endometriozę jest Primolut Nor – tabletki do połykania. Dowiedz się więcej na temat działania kuracji hormonalnej lekiem Primolut Nor. Umów się na e-konsultacje lekarskie i zamów e-receptę na zalecony preparat.

Co to jest lek Primolut Nor i jak działa?

Primolut Nor to lek w postaci białych, okrągłych tabletek stosowanych doustnie. Zaleca się ich przyjmowanie głównie w przypadku pierwotnego lub wtórnego braku miesiączki, ale również u pacjentek, które cierpią na endometriozę i inne zaburzenia cyklu menstruacyjnego. W połączeniu z estrogenami Primolut Nor można również stosować jako hormonalną metodę antykoncepcyjną. Działanie tego preparatu opiera się na występowaniu w składzie sztucznego odpowiednika naturalnego żeńskiego hormonu – progesteronu – o nazwie octan noretysteronu. Celem preparatu jest wyrównanie niedoborów hormonalnych w organizmie kobiety podczas leczenia zaburzeń miesiączkowania lub endometriozy. Po doustnym zastosowaniu leku Primolut Nor u pacjentki korzystającej z terapii estrogenowej, dochodzi do pełnego przekształcenia się śluzówki trzonu macicy do fazy sekrecyjnej (wydzielniczej). Działanie leku sprawia, że dochodzi również do wstrzymania produkcji hormonów gonadotropowych i braku owulacji. Octan noretysteronu wpływa natomiast na stabilizację endometrium. Ta substancja czynna – podobnie jak progesteron – przyczynia się do wytworzenia ciepła w ciele kobiety. Warto zaznaczyć, że octan noretysteronu cechuje się szybkim wchłanianiem z przewodu pokarmowego. Ocenia się, że najwyższe stężenie w surowicy uzyskuje już w ciągu 2 godzin od zażycia preparatu.

Jak należy stosować tabletki Primolut Nor?

Primolut Nor to lek przeznaczony do stosowania doustnego. Ponieważ jest wydawany na receptę, to lekarz powinien zadecydować o jego właściwym dawkowaniu. Zależy ono głównie od typu zaburzeń dolegających pacjentce. Jeśli ma ona do czynienia z występowaniem krwawień na tle zaburzeń czynnościowych, wówczas jej lekoterapia powinna trwać pełne 10 dni i opierać się na przyjmowaniu jednej tabletki 3 razy dziennie. U większości pacjentek, które leczą się w ten sposób, wstrzymanie krwawienia zazwyczaj występuje w ciągu 1-3 dni, a tzw. krwawienie z odstawienia w ciągu 2-4 dni od zakończenia przyjmowania preparatu. U kobiet zmagających się z endometriozą zaleca się zwykle przyjmowanie jednej tabletki 2 razy dziennie od 1-5 dnia cyklu menstruacyjnego. W przypadku wystąpienia plamień, można zwiększyć dawkę do 2 tabletek przyjmowanych 2 razy dziennie. Jeśli krwawienia ustąpią, wówczas można rozpatrzeć powrót do stosowania dawki początkowej. W przypadku endometriozy leczenie powinno trwać przynajmniej 4 miesiące, a czasem nawet 6 miesięcy bez żadnej przerwy.

Kiedy lekarz nie zaleci stosowania leku Primolut Nor?

Stosowanie tabletek Primolut Nor należy koniecznie skonsultować z lekarzem, ponieważ jest wiele przeciwwskazań, które sprawiają, że nie są one odpowiednie dla każdej osoby. Przede wszystkim przyjmowanie preparatu nie jest wskazane u kobiet, które są w ciąży lub przypuszczają, że mogą w niej być oraz u matek karmiących. Nie powinny ich przyjmować również pacjentki zmagające się z chorobami zakrzepowo-zatorowymi, sercowo-naczyniowymi i mające schorzenia tętnicze. Specjalista nie przepisze także tego preparatu osobom chorującym na cukrzycę i poważne choroby wątroby (w tym na raka wątroby) oraz nowotwory. Zażywanie leku nie jest wskazane u kobiet mających uczulenie na jakikolwiek jego składnik (substancję czynną lub pomocniczą). O wszystkich przeciwwskazaniach do przyjmowania leku Primolut Nor można dowiedzieć się z ulotki dołączonej do opakowania.

Czy Primolut Nor może wywołać działania niepożądane?

Tak, Primolut Nor może wywołać skutki uboczne, jednak nie występują one u każdej pacjentki. Najczęściej pojawiają się podczas pierwszych etapów leczenia i ustępują wraz z dalszą kontynuacją terapii hormonalnej. W okresie przyjmowania preparatu Primolut Nor często można spotkać się z krwawieniem, plamieniem i skąpymi miesiączkami z narządów rodnych, a także bólami i zawrotami głowy lub migreną. Rzadko dochodzi do wystąpienia zmian skórnych w typie pokrzywki czy wysypki, a także do pojawienia się duszności i zaburzeń widzenia. Przed rozpoczęciem leczenia tym preparatem warto zapoznać się z informacjami na temat działań niepożądanych zamieszczonych w ulotce producenta, a w przypadku ich wystąpienia – skonsultować to z lekarzem.


Primolut Nor (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: opóźnienie miesiączki, zaburzenia menstruacyjne, endometrioza Substancja czynna: octan noretysteronu Dawka: 5 mg Opakowanie: 20 / 30 tabletekKonsultacja medyczna w Twoim własnym domu? Z nami to możliwe! Skorzystaj z wygodnej konsultacji online z możliwością zamówienia e-recepty!

Inne leki o podobnym działaniu