Sprawdź, czy e-recepta przez internet jest legalna!

Czy e-recepta przez internet jest legalna? Takie pytanie zadają sobie osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z taką usługą. W artykule staramy się rozwiać wszystkie wątpliwości! Wraz z pojawieniem […]

czy e-Recepta przez Internet jest legalna

Czy e-recepta przez internet jest legalna? Takie pytanie zadają sobie osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z taką usługą. W artykule staramy się rozwiać wszystkie wątpliwości!

Wraz z pojawieniem się nowych możliwości, osoby, które jeszcze z nich nie korzystały, zastanawiają się, czy e-recepta przez internet jest legalna? Warto więc poznać zasady, które obowiązują podczas korzystania z elektronicznych recept. Faktem jest, że stanowią duże udogodnienie dla pacjentów, potrzebujących leków „na już”.

Czy e-recepta przez internet jest legalna?

Pacjenci często zastanawiają się, czy e-recepta przez internet jest legalna? Śpieszymy rozwiać tę wątpliwości – korzystające z niej osoby na pewno nie łamią prawa! Co więcej, od 8 stycznia 2020 roku lekarze wystawiają recepty przede wszystkim w formie elektronicznej. Obecnie chory, aby uzyskać poradę dotyczącą stanu swojego zdrowia, nie musi pojawiać się w przychodni. Wystarczy kontakt online, podczas którego lekarz zbiera wywiad i decyduje o dalszym postępowaniu. Pacjent może umówić się na rozmowę wideo lub na czacie, a także skorzystać z internetowego formularza. Jeśli więc można otrzymać receptę za pośrednictwem sieci, dlaczego nie skorzystać z tego rozwiązania?

Na czym polega elektroniczna recepta?

Skoro już wiadomo, czy e-recepta przez internet jest legalna, warto bliżej poznać zasady jej działania. Założenia są takie same jak wcześniej – pacjent spotyka się z lekarzem, który przeprowadza wywiad i decyduje o sposobie leczenie oraz przepisaniu leku. Jednak nie może to zrobić za pośrednictwem dedykowanych platform. Skraca się czas usługi, co jest ważne dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim.

Zobacz też  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

Dzięki nowym zasadom wystarczy zamówić e-receptę, wypełniając odpowiedni formularz internetowy. Pacjent udziela informacji o swoim stanie zdrowia, wymienia lek, którego potrzebuje, a także podaje swoje dane kontaktowe i PESEL. Po weryfikacji i opłaceniu zamówienia otrzymuje SMS-em kod, który będzie mu potrzebny w aptece. Należy zaznaczyć, że e-receptę zawsze wystawia lekarz!

Liczba leków, jaką lekarz może przepisać na e-receptę

Na każdej recepcie elektronicznej zapisany jest jeden lek. Jeśli lekarz zechce przepisać pacjentowi więcej farmaceutyków, musi na nie wystawić osobne recepty. To tzw. recepta zbiorcza, obejmująca maksymalnie pięć dokumentów. Co ważne, jeden dokument może upoważnić do zakupu tylu opakowań leku, by wystarczyły aż na 360 dni kuracji.

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Do zrealizowania e-recepty potrzebny jest numer PESEL pacjenta oraz czterocyfrowy kod, który pacjent otrzymuje w wiadomości SMS. Wystarczy podać je farmaceucie podczas wykupywania leków. Oprócz tego dokument znajduje się także na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta oraz jest wysyłany na podaną skrzynkę e-mail. Znajduje się tam kod kreskowy, którego zeskanowanie również może być pomocne podczas realizacji e-recepty. Podobnie jak tradycyjna recepta elektroniczna również ma datę ważności. Należy zrealizować ją do 30 dni od jej wystawienia – w przypadku antybiotyków czas ten skraca się do 7 dni, natomiast przy szczepionkach wydłuża do 120 dni.

Pacjenci, którzy otrzymają elektroniczny dokument, nie muszą obawiać się, czy e-recepta przez internet jest legalna. Za każdym razem wystawia ją lekarz po wcześniejszym zapoznaniu się z historią medyczną chorego.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.