» Strona główna » Covid-19 » Przeziębienie a COVID – porady lekarzy dla osób podejrzewających zakażenie koronawirusem, groźne objawy COVID-19
Niektórzy pacjenci w ogóle nie przejmują się infekcjami i nie idą do lekarza, myśląc, że to tylko przeziębienie – a COVID traktują jako grypę, którą też się nie przejmują. To […]
Niektórzy pacjenci w ogóle nie przejmują się infekcjami i nie idą do lekarza, myśląc, że to tylko przeziębienie – a COVID traktują jako grypę, którą też się nie przejmują. To błąd, gdyż zakażenie koronawirusem może spowodować poważne powikłania. Sprawdź, co robić przy pogorszeniu stanu zdrowia!
Gorączka, katar, ból gardła, kaszel, ogólne osłabienie i złe samopoczucie to typowe objawy wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej takie choroby zdarzają się dorosłym 2–4 razy w roku, dzieciom nawet 3 razy częściej. Szczyty sezonu przeziębieniowego to wczesna wiosna, późna jesień i zima. Z kolei koronawirusy – zwłaszcza późniejsze mutacje wirusa SARS-CoV-2 – pozostają groźne przez cały rok. Oczywiście latem również przytrafi się tylko zwykłe przeziębienie, a COVID może mieć łagodny przebieg. Ważne, by chory pacjent nie zbagatelizował żadnych objawów i skonsultował swój stan zdrowia z lekarzem. W początkowym etapie infekcji tylko badania na obecność koronawirusa dadzą pewność.
Przyczyny zachorowania w obu przypadkach są bardzo podobne. Patogen wnika do organizmu drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami, na których powierzchni żyją różne wirusy i inne drobnoustroje. O ile trudniej uniknąć drobin wydzieliny, którą rozpylają kaszlące i kichające osoby bez maseczek, tak czystość i otoczenia łatwiej kontrolować. Lekarze podkreślają, że dbanie o odporność oraz higienę zmniejsza ryzyko jakiegokolwiek zakażenia. Statystycznie to rynowirusy odpowiadają za większość (ok. 40–50%) przeziębień, a COVID rozwija się wyłącznie po infekcji SARS-CoV-2. Należy on do koronawirusów, które jako cała rodzina powodują 10–15% przypadków przeziębienia.
Na początku pandemii COVID-19 odpowiedzialny za nią wirus atakował głównie płuca, zakażeniu często towarzyszyła całkowita utrata węchu i smaku. Odmiany mutacji Omikron oddziałują inaczej, przez co pierwsza faza infekcji przypomina najczęstsze objawy przeziębienia – katar, kichanie, gorączka bóle głowy, mięśni itd. Pacjenci coraz rzadziej skarżą się na problemy z węchem i smakiem w przebiegu choroby. Jak odróżnić przeziębienie od COVIDu? Najpoważniejsze objawy, które wskazują na koronawirusa, to:
Lekarze zalecają, aby nie czekać z wizytą do pojawienia się symptomów, które wykluczają typowe przeziębienie, a COVID staje się oczywistym wyjaśnieniem pogorszenia stanu zdrowia. W obecnej sytuacji najlepiej wykonać test na obecność koronawirusa już przy pierwszych objawach choroby przeziębieniowej. Podstawowe metody diagnostyczne to szybki test antygenowy oraz badanie RT-PCR na podstawie wymazu z nosogardła. Procedury medyczne przy pozytywnym wyniku wymagają zgłoszenia przypadku do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz izolacji pacjenta. Chory może pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem dzięki teleporadom. Jeśli choroba przebiega w sposób, który grozi ciężką niewydolnością oddechową, możliwe są wizyty w gabinecie (po uprzednim przygotowaniu sanitarnym) i hospitalizacja.
Objawy przeziębienia utrzymują się przez 7–10 dni, po tym czasie choroba najczęściej ustępuje. Są przypadki, w których nie ma mowy o COVIDzie, a i tak należy zgłosić się do lekarza. O tym, że chory ciężko przechodzi przeziębienie, świadczą:
Wiele chorób wywołuje pokrewne symptomy. Na dodatek COVID-19 czy grypa mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Ryzyko ciężkich powikłań sprawia, że chorzy powinni konsultować się z lekarzami przy najmniejszej nawet zmianie stanu zdrowia. Skorzystaj z kon u specjalisty za pośrednictwem naszej strony, by ocenić sytuację i podjąć dalsze kroki!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.