» Strona główna » Toksykologia
„Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest. Tylko dawka czyni truciznę”
~ Paracelsus
Jak podaje polskie wydawnictwo naukowe toksykologia to interdyscyplinarna nauka zajmująca się badaniem jakościowych i ilościowych skutków szkodliwego działania związków chemicznych na człowieka i inne formy życia. Nazwa tej interdyscyplinarnej dziedziny pochodzi od greckiego toxon oraz tóxicos oznaczających kolejno łuk i substancję wykorzystywaną do zatruwania strzał.
Dziedzina ta wyodrębniła się z chemii, farmakologii i fizyki. Badania toksykologiczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie, gdzie badany jest dany czynnik pod kątem toksyczności, teratogenności, alergogenności, mutagenności i kancerogenności. Takie badanie wykonuje się każdorazowo przy podejrzeniu zatrucia poważnymi toksynami lub w przypadku zatrucia środkami odurzającymi. Najczęściej do wykonania takich testów wykorzystuje się włosy, krew lub płyn mózgowo-rdzeniowy.
Toksykologia dzieli się na: toksykologię sądową, kliniczną, środowiskową oraz użytkową zawierającą w sobie toksykologię leków, dzięki której na rynek farmaceutyczny wprowadzane są produkty zbadane pod kątem ich bezpieczeństwa.
W tym rozdziale poruszymy tematy odnoszące się do najpopularniejszych ksenobiotyków. Omówiony zostanie alkohol, substancje psychoaktywne, antydepresanty, leki przeciwpadaczkowe, immunosupresanty, obecne w żywności metale ciężkie, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Wskażemy też drogę do uzyskania elektronicznego zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia objawów zatrucia, a jeśli stosujesz leki o wąskim zakresie terapeutycznym, które nawet po minimalnym przekroczeniu stężenia w organizmie mogą okazać się toksyczne zadbaj o regularne oznaczenia stężenia leku we krwi. Umożliwi to lekarzowi precyzyjne dopasowanie dawki leku na Twojej elektronicznej recepcie do indywidualnych reakcji Twojego organizmu.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.