» Strona główna » Zdrowie » Sposoby na przeziębienie
Skuteczne sposoby na przeziębienie – to hasło przewija się w wielu rozmowach i na forach internetowych dotyczących tematyki medycyny i zdrowia. Dlaczego? Wiele osób ze względów prywatnych lub zawodowych nie może sobie pozwolić na długą chorobę i skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego, by odpocząć w domu.
Przeziębienie to przypadłość na tle wirusowym, która rozwija się dość szybko i często dotyczy nosa, zatok i gardła. U niektórych osób wiąże się z uciążliwym katarem, bólem głowy i ogólnym osłabieniem organizmu. Jednak niektórzy chorujący nie chcą z tego powodu rezygnować z wysiłku fizycznego i szukają sprawdzonych sposobów na przeziębienie. Informację na ten temat mogą uzyskać nie tylko u lekarza czy farmaceuty, ale również w Internecie. Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Co zażywać, by skutecznie pozbyć się przykrych dolegliwości chorobowych? Jakie są domowe sposoby na przeziębienie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Jednym z najprostszych sposobów na przeziębienie jest skorzystanie z pomocy lekarskiej. Choć przeziębienie nie wydaje się poważnym schorzeniem, które zagraża zdrowiu i życiu – potrafi bardzo skomplikować codzienne funkcjonowanie – szczególnie osobom pracującym i małym dzieciom. Dlatego nie wolno ignorować jego objawów, a w razie konieczności należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który poleci skuteczne sposoby na przeziębienie. Dotyczy to przede wszystkim cięższych dolegliwości i powikłań. Warto przygotować się na taką ewentualność, a jeśli pacjentowi brakuje czasu na osobistą wizytę u specjalisty, pomocny może okazać się zakup konsultacji online, której koszt jest znacznie niższy od ceny prywatnej konsultacji lekarskiej, a dzięki niej chory nie musi spędzać długich godzin w kolejce, by skorzystać z porady medycznej. Podczas takiej e-wizyty lekarskiej pacjent może otrzymać nie tylko pomoc dotyczącą sposobów na przeziębienie, ale również e-receptę na potrzebne przy przeziębieniu leki. Na tego rodzaju zachorowanie często stosuje się bowiem preparaty złożone z więcej niż jednej substancji leczniczej. Ich zadaniem jest zwalczenie jednocześnie kilku symptomów chorobowych, np. złagodzenie kataru, wstrzymanie kaszlu, itp. Ponieważ wiele popularnych farmaceutyków łączonych w czasie jednej terapii wzajemnie się wyklucza, w dobraniu odpowiedniej formy leczenia przeziębienia lepiej polegać na opinii specjalisty.
Odpowiednim sposobem na przeziębienie jest na pewno właściwie dobrana farmakologia. Wśród leków na objawy infekcji dróg oddechowych można wyróżnić krople do nosa, które zwalczają katar i nawilżają błonę śluzową, tabletki z paracetamolem i ibuprofenem zwalczające wysoką gorączkę, pastylki do ssania uśmierzające ból gardła oraz syropy, które działają na kaszel i rozrzedzają zalegający śluz. Należy pamiętać, aby zawsze czytać ulotki leków, ponieważ każdy produkt farmaceutyczny ma przeciwwskazania do stosowania i wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. W przypadku wątpliwości warto zapytać farmaceutę, jakie sposoby na przeziębienie poleca.
Wśród sprawdzonych sposobów na przeziębienie warto również wymienić domowe, naturalne metody od lat stosowane przez osoby, które z powodu zwykłej infekcji nie zamierzają wybierać się do lekarza. Jednym z takich sposobów jest spożywanie gorącej herbaty z imbirem lub domieszką soku malinowego. Tak sporządzony napój działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Aby kompozycja do picia zyskała przyjemny smak można dodać do niej miodu. Popularną miksturą stosowaną w domu na objawy przeziębienia jest również mleko z czosnkiem lub miodem. Ma ono właściwości wykrztuśne i przeciwgorączkowe. W przypadku przeziębienia pomocna może okazać się gorąca kąpiel. Jak wiemy, wysoka temperatura sprawia, że wirusy rozmnażają się zdecydowanie wolniej. Gorąca kąpiel rozgrzewa ciało osoby chorej, a jeśli dodamy do niej jeszcze olejki aromaterapeutyczne, np. o zapachu eukaliptusa, można w ten sposób skutecznie udrożnić drogi oddechowe, złagodzić objawy nieżytu nosa i uporczywego kaszlu, co ułatwia swobodne oddychanie. Dolegliwości związane z wysoką gorączką, katarem i dokuczliwym kaszlem osłabiają niektóre przyprawy i zioła, na których bazie można przygotowywać zdrowotne wyciągi i napary. Wśród nich można wymienić: szałwię, lipę, majeranek, pietruszkę i rumianek, które są skuteczne na wiele objawów przeziębienia. Osoby chore mogą również skorzystać z ciepłych lub zimnych okładów, które okazują się pomocne w zwalczaniu znamiennych dla przeziębienia objawów, takich jak ból gardła, gorączka czy kaszel. Zimne okłady to dobra metoda na szybkie zbicie wysokiej temperatury ciała i ochłodzenie bolącego gardła. Natomiast ciepłe okłady sprawdzą się przy uporczywym kaszlu. W przypadku przeziębienia o charakterze przewlekłym ważny jest odpoczynek i unikanie stresu. W czasie choroby lepiej nie praktykować wysiłku fizycznego i nie ćwiczyć, a jeśli to możliwe – nie chodzić do pracy, by dać organizmowi czas na dojście do siebie. Dzięki takim sposobom pacjent nie musi polegać wyłącznie na preparatach dostępnych w aptece.
Przeziębienie nie zawsze wiąże się z aurą pogodową, choć ta ma na pewno duże znaczenie dla pojawienia się określonych infekcji. Istnieją różne powody, dla których układ immunologiczny człowieka osłabia się i staje się podatny na infekcje. Dlatego warto przestrzegać kilku ważnych zasad, aby zapobiec zachorowaniu, dzięki czemu w przyszłości sposoby na przeziębienie nie będą potrzebne. Osoba, która nie chce zmagać się z objawami przeziębienia, powinna przede wszystkim unikać kontaktu z osobami chorymi. Ponieważ wirusy przenoszą się najczęściej drogą kropelkową – warto zachować dystans wobec osób, które wykazują objawy przeziębienia, np. kaszlą albo mają katar. Aby przeciwdziałać możliwości zaziębienia się warto stosować ubiór adekwatny do warunków pogodowych, by uniknąć wychłodzenia organizmu. Wiele osób poleca ubieranie się na tzw. „cebulkę”, dzięki czemu można zdejmować lub zakładać na siebie stosowną warstwę ubrań w zależności od pogody. Wyczerpany organizm traci odporność na choroby. Dlatego warto zapewnić mu właściwą ilość snu i wypoczynku. Istotne jest również przestrzeganie zasad higieny w postaci częstego mycia rąk oraz stosowanie zdrowej, różnorodnej diety, która jest bogata w węglowodany oraz w warzywa i owoce, dzięki czemu organizm ma zapewnioną należytą ilość witamin, minerałów oraz wysoki poziom energii. Aby zapobiec przeziębieniu warto odpowiednio dotleniać się poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń i pić duże ilości wody. Warto również pamiętać o szczepieniach, które minimalizują ryzyko przeistoczenia się zwykłej infekcji w poważne choroby wirusowe. Dzięki takim sposobom na przeziębienie żadna infekcja nie będzie Ci straszna!
Zobacz również:
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.