» Strona główna » Zdrowie » Grypa żołądkowa a jej zakaźność
Spis treści 1. Grypa żołądkowa — jak długo chory zaraża? 2. Grypa żołądkowa — jak długo chory zaraża i ile trwa przechodzenie objawów choroby? 3. Jak można obronić się przed […]
Grypa żołądkowa jest szczególnie zakaźną chorobą układu pokarmowego, z którą chory może mierzyć się nawet ponad tydzień. By się nią zarazić, wystarczy niedługi kontakt z osobą zakażoną i niewielka ilość wirusów, które przenikną do organizmu. Do zarażenia wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem bądź osobą chorą. Można się nią zakazić także poprzez dotykanie przedmiotów bądź pokarmów, z którymi mieli oni styczność. Największe ilości wirusów znajdują się w kale i wymiocinach osoby chorej oraz są przenoszone z pomocą rąk. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad higieny w przypadku chorowania na grypę żołądkową.
Nic więc dziwnego, że w przypadku zauważenia niepokojących objawów i tak dużej zakaźności choroby, często wpisywaną frazą w wyszukiwarkach jest „grypa żołądkowa – jak długo chory zaraża”. Gdy już ją złapiemy, stajemy się nosicielami wirusów ją powodujących od samego początku, nawet jeśli nie występują u nas jeszcze objawy i nie cierpimy na żadne dolegliwości bólowe. Szczególnie zarażać możemy przez około 48 godzin po ich wystąpieniu, choć możliwość przenoszenia zarazków zależy od długości trwania symptomów choroby. Mimo że zarażamy poprzez bezpośredni kontakt jedynie kilka dni, utrzymujące się na powierzchniach wirusy mogą przenosić się na innych nawet do dwóch miesięcy, a do zarażenia potrzebne jest naprawdę niewiele cząsteczek chorobotwórczych. Właśnie dlatego szczególnie ważne jest pozostanie w tym okresie w domu, by nie doprowadzić do namnażania się wirusów i zakażenia kolejnych osób.
Znając już odpowiedź na temat grypy żołądkowej – jak długo chory zaraża, pozostaje jeszcze pytanie jak długo w obliczu zakażenia towarzyszyć będą pacjentowi objawy tej choroby. Najbardziej dotkliwe objawy choroby, czyli wymioty i biegunka przechodzą samoistnie po dwóch bądź trzech dniach, ale inne dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do ponad tygodnia. Zazwyczaj jednak wyraźna poprawa następuje już po około 5 do 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów, całkowicie przechodzi z reguły do 10 dni po zachorowanie. W przypadku, gdy biegunka, wymioty czy gorączka utrzymują się dłużej niż kilka dni, lepiej skonsultować ten stan ze specjalistą, szczególnie ze względu na duże ryzyko odwodnienia organizmu.
Jako że grypa żołądkowa jest chorobą bardzo łatwą do zarażenia się, trudno się przed nią obronić. Do zakażenia wystarczy bowiem niewielka ilość wirusów, a ich nosicielami mogą być osoby, u których jeszcze nie da się zobaczyć żadnych objawów.
By w jak największym stopniu uniknąć zachorowania na jelitówkę, należy zatem unikać dużych skupisk ludzi, osób, które skarżą się na wszelkie dolegliwości żołądkowe oraz w miarę możliwości nie dotykać przedmiotów i produktów, które mogą być potencjalnie zakażone. Ważna jest także codzienna higiena i regularne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz dbanie o odporność organizmu. Przydatne tym samym okaże się uprawianie sportu i prowadzenie aktywnego trybu życia.
Grypa żołądkowa leczona jest objawowo. Przeciwdziałanie chorobie opiera się głównie na uzupełnianiu utraconych elektrolitów i odpowiednim nawadnianiu organizmu. Podczas częstego wymiotowania i biegunki może dojść bowiem do odwodnienia. W takiej sytuacji pacjenci często decydują się na picie napojów elektrolitowych bądź rozpuszczają specjalne tabletki musujące w wodzie. Dobrym sposobem jest przygotowywanie oraz picie naparów ziołowych z mięty czy szałwii. Nie należy jednak stosować produktów zawierających cukry czy soków owocowych, ponieważ ich smak może jedynie nasilić dolegliwości chorobowe i zwiększyć intensywność wymiotów czy biegunki.
W przeciwdziałaniu grypie żołądkowej stosuje się także leki przeciwbiegunkowe, a dla osób, którym nie daje spokoju częsta konieczność wymiotowania, poleca się także przyjmowanie leków przeciwwymiotnych. Stosowanie wszelkich tabletek powinno być jednak skonsultowane z lekarzem.
W przypadku gdy do zarażenia grypą żołądkową doszło w wyniku infekcji bakteryjnej, konieczne jest także stosowanie antybiotyków. Ich przyjmowanie musi być jednak uprzednio zlecone przez lekarza, a podczas jego stosowania należy postępować zgodnie z zaleceniami i czasem przyjmowania, który na recepcie przepisał specjalista.
W działaniu grypie żołądkowej warto wprowadzić odpowiednią dietę. I choć przez częste wymioty i biegunkę pacjentom zwykle do doskwiera brak apetytu, ważne jest to, by nie wstrzymywali się oni od spożywania posiłków. Przez wzgląd na szybką utratę substancji odżywczych konieczne jest, by były one sukcesywnie uzupełniane.
Jeśli chodzi o pierwszy posiłek po pojawieniu się symptomów choroby, poleca się, by w jego składzie znalazła się skrobia w postaci ziemniaków, ryżu czy makaronu lub kasza. Podczas przechodzenia choroby warto unikać rzeczy ciężkostrawnych i smażonych. Należy przyjmować dużo posiłków w małych porcjach i krótkich odstępach czasowych.
Przeciwdziałaniu grupy żołądkowej pomogą także ryż i kleiki ryżowe, banany, biszkopty i sucharki oraz gotowane mięso. Do tego konieczne jest także picie odpowiednio dużej ilości wody. Z jadłospisu warto wtedy wyeliminować napoje gazowane, ostre przyprawy, pieczone i smażone mięso czy tłuste wędliny.
Chorowanie na grypę żołądkową przez kobiety w ciąży nie jest niczym dziwnym i zdarza się stosunkowo często szczególnie w okresie większej zachorowalności. Przechodzenie dolegliwości dotyka jedynie układu pokarmowego. Nie ma zatem negatywnego wpływu na rozwijające się w brzuchu matki dziecko. Jedynym zmartwieniem dla kobiet w ciąży powinno być odwodnienie organizmu, ponieważ właśnie ono może zaszkodzić płodowi. W tej sytuacji ważne jest zatem picie dużej ilości płynów, a w razie zaobserwowania niepokojących objawów — szybki kontakt z lekarzem.
Często wśród rad na grypę żołądkową znajduje się leczenie z pomocą coca-coli. Uchodzi bowiem za jeden ze skutecznych i sprawdzonych domowych sposobów na przeciwdziałanie tej chorobie i funkcjonuje jako jeden z tych, które mogą pomóc powstrzymać biegunkę. W stosowaniu jej na ten objaw jest nieco racji, ale musi być pita pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim napój powinien być odgazowane i należy spożywać go w niewielkich ilościach. Bardzo istotne jest także to, by nie była ona stosowana w chwili, gdy pacjentowi dolega jelitówka mająca charakter wirusowy. By jej stosowanie było skuteczne można przyjmować ją jedynie w przypadku infekcji bakteryjnej. Może bowiem pomóc w uzupełnieniu węglowodanów, brakujących kalorii oraz poziomu cukru w organizmie.
Podsumowując, wiedząc już, z czym wiąże się grypa żołądkowa, jak długo chory zaraża i jak można radzić sobie z jej objawami, warto jak najbardziej niwelować niebezpieczeństwo zachorowania. Należy kierować się bowiem zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, szczególnie, że akurat ta choroba związana jest z dotkliwymi symptomami.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.