» Strona główna » Zdrowie » Dzieci a grypa żołądkowa
Spis treści 1. Grypa żołądkowa u dzieci – jak można zarazić się tą chorobą? 2. Grypa żołądkowa u dzieci – jak długo zarażają? 3. Ile trwa grypa żołądkowa u dzieci? […]
Grypa żołądkowa u dzieci występuje głównie w sezonie jesienno-zimowym i najczęściej wywołana jest przez atakujące organizm rotawirusy. Do zakażenia tą chorobą dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym bądź przedmiotami, których dotykał. W przypadku dzieci zachorowanie na tę chorobę nie jest trudne. Jest to bowiem dolegliwość wysoko zakaźna. Zarazki roznoszą się bowiem błyskawicznie, szczególnie w miejscach o dużym zagęszczeniu, czyli w szkołach, przedszkolach czy środkach miejskiej komunikacji. Zwłaszcza dla najmłodszych jelitówka jest niebezpieczną chorobą, ponieważ może przynieść działania niepożądane, które odbiją się na jego zdrowiu w przyszłości.
Warto pamiętać o tym, że grypa żołądkowa u dzieci, które znajdują się w tak zwanej grupie zwiększonego ryzyka, może okazać się poważna w skutkach. To dzieci najbardziej narażone są bowiem na ciężki przebieg jelitówki i to w ich przypadku najbardziej należy uważać na to, by nie doszło do odwodnienia czy poważnych zaburzeń elektrolitowych w organizmie. Ich wystąpienie może bowiem być nawet zagrożeniem dla zdrowia i życia takiego dziecka.
Wiedząc już, co wywołuję grypę żołądkową u dzieci i że jest to choroba wysoko zakaźna, warto zastanowić się także, jak długo dzieci są w stanie przenosić zarazki. Zarażanie następuje zwykle jeszcze przed wystąpieniem objawów oraz szczególnie na ich samym początku, gdy są one najbardziej nasilone. Nie powinno się zatem wysłać dziecka do szkoły czy przedszkola, jeśli od ostatnich symptomów, a szczególnie wymiotów i biegunki, nie minęło co najmniej 48 godzin. Żywotność wirusów jest bowiem dość długa, a na niektórych przedmiotach może utrzymywać się nawet ponad miesiąc. Mały pacjent, który przechodzi grypę jelitową, zarażać będzie zatem przez cały okres trwania choroby, nawet do 2 tygodni od zarażenia.
Grypa żołądkowa u dzieci może trwać nieco dłużej niż u osób dorosłych. Ostra biegunka czy wymioty dokuczają pacjentom zazwyczaj przez 2 dni, a pozostałe objawy choroby utrzymują się zazwyczaj ponad tydzień. Sam przebieg choroby zależy jednak od indywidualnej odporności organizmu danego dziecka, przebiegu choroby i skali powikłań, do jakich doprowadzi. Chodzi tu głównie o stopień odwodnienia czy zaburzeń elektrolitowych.
Bardzo ważne jest to, by w przypadku zauważenia braku poprawy bądź nasilenia objawów u dziecka szybko skonsultować się z lekarzem. Wiąże się to bowiem ze zwiększoną koniecznością hospitalizacji najmniejszych pacjentów i zwiększonym ryzykiem odwodnienia, które ich dotyka.
Pierwszymi symptomami wystąpienia grypy jelitowej u dzieci jest rozdrażnienie, utrata apetytu, osłabienie, uczucie rozbicia i niepokoju. W związku z nimi jelitówka często mylona jest z przeziębieniem. Wątpliwości te mijają jednak zwykle po kilku godzinach, gdy wśród objawów pojawiają się dolegliwości związane z bólami w okolicach żołądka i jelit. Pojawiają się bowiem bóle brzucha, nudności czy oddawanie luźniejszych stolców o wodnistej formie, żółto-zielonym kolorze i nietypowym zapachu. Do innych objawów, które towarzyszą grypie żołądkowej u dzieci, należą sięgająca zwykle powyżej 38°C gorączka oraz częste wymiotowanie.
Warto wiedzieć, z jakimi objawami wiąże się odwodnienie, ponieważ jest jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, jakie mogą dotknąć małego pacjenta podczas przechodzenia grypy jelitowej. Najczęściej wiąże się ono z apatią, znacznym osłabieniem organizmu, mocno wysuszonymi śluzówkami jamy ustnej, zapadniętymi oczami, znaczną utratą elastyczności skóry czy przyspieszonym oddechem. W takiej sytuacji konieczne jest podanie takiemu dziecku kroplówki oraz pilna konsultacja z lekarzem. Szybka wizyta w szpitalu jest nieunikniona, ponieważ może dojść do konieczności hospitalizacji takiego pacjenta.
Leczenie jelitówki u najmłodszych odbywa się tak samo, jak przeciwdziałanie chorobie u osób dorosłych. Opiera się bowiem na niwelowaniu objawów, które dotknęły pacjenta. Najczęściej zaleca się więc częste picie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody i elektrolitów. Warto także podawać takiemu dziecku probiotyki oraz zbijać gorączkę z pomocą leków przeciwgorączkowych lub zimnych okładów na czoło. Konieczne jest także wprowadzenie lekkostrawnej diety oraz zadbać o odpowiedni odpoczynek dla dziecka.
Podczas przechodzenia choroby, ze względu na towarzyszące jej biegunkę, wymioty oraz brak apetytu dziecko często nie chce w ogóle jeść i dlatego warto mu podawać jedynie produkty lekkostrawne. Sprawdzą się zatem kisiel, sucharki, kleik ryżowy, rozgotowane ziemniaki czy chrupki kukurydziane.
Dzieciom chorującym na grypę żołądkową nie należy podawać leków przeciwbiegunkowych. Ich stosowanie może bowiem nie tylko zahamować motorykę układu pokarmowego, ale tym samym opóźnić proces usuwania toksycznych substancji z organizmu i wydłużyć proces przeciwdziałania chorobie. Należy unikać także napojów owocowych i warzywnych, gazowanych i mlecznych. Ich picie może bowiem podrażnić żołądek i jedynie zaostrzyć objawy choroby. Lepiej postawić zatem na wodę, letnią herbatę czy elektrolity.
Podczas trwania choroby warto unikać produktów ciężkostrawnych, tłustych i smażonych. Przez te kilka dni warto zatem zrezygnować z fast foodów, wędlin, kiełbas, warzyw strączkowych, kapusty grochu czy kalafiora. Niewskazane jest także jedzenie produktów mlecznych, chyba że jest to jogurt naturalny czy kefir, zawierające bakterie, które pomogą przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w jelitach.
Grypa żołądkowa u dzieci nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej ze względu na swoją powszechność i sezonowość. Jest bowiem dość popularnym schorzeniem, na które działają zarówno apteczne, jak i domowe metody. Podobnie do innych chorób, w przypadku zauważenia zwiększonych objawów choroby, ich nieprzechodzenia przez dłuższy czas bądź objawów odwodnienia organizmu, należy zgłosić się na konsultację z lekarzem.
Warto także udać się po poradę specjalisty w przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego grypą jelitową. Objawia się ona najczęściej w postaci wysokiej gorączki, krwi w kale, bólu brzucha oraz zaburzeń świadomości. W takiej sytuacji konieczne będzie bowiem rozpoczęcie antybiotykoterapii, która musi zostać zlecone przez lekarza oraz odpowiednio dobrana do konkretnego przypadku i nasilenia objawów.
Szczególnym wskazaniem do wizyty lekarskiej jest także biegunka u dziecka, które nie skończyło jeszcze drugiego miesiąca życia, przedłużające się wymioty oraz występowanie podczas przechodzenia jelitówki innych chorób przewlekłych, na przykład cukrzycy czy niewydolności nerek.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.