Cyltezo

Kategoria leki na choroby zapalne, choroba Leśniowskiego-Crohna
Status dostępny na receptę
Forma roztwór do wstrzykiwań
Substancja czynna adalimumab
Dawka 40 mg / 0,8 ml
Opakowanie [ilość dawek] brak informacji

Źródło: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/cyltezo-epar-product-information_pl.pdf

Cyltezo - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Cyltezo to lek dostępny w formie roztworu do wstrzykiwań, wywierający działanie na układ immunologiczny pacjenta. Stosuje się go między innymi w zwalczaniu choroby Leśniowskiego-Crohna. Cyltezo dostępny jest na receptę, którą pacjent może uzyskać bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić formularz online, które następnie trafi do odpowiedniego lekarza, a ten na podstawie zebranych informacji wystawi pacjentowi e-receptę.

Cyltezo – jakie zastosowanie znajduje ten lek?

Cyltezo stosuje się w leczeniu niektórych chorób zapalnych. Wśród dolegliwości, przeciw którym można go wykorzystać, wymienia się: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych, nieinfekcyjne zapalenie błony naczyniowej oka, wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Główne zastosowanie Cyltezo znajduje w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna (choroby jelita wywołującej nieswoiste zapalenie jelit) oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Jak wygląda mechanizm działania substancji czynnej Cyltezo?

Adalimumab to substancja immunosupresyjna. Stosowana jest w leczeniu niektórych zapaleń stawów (związanych z procesem autoimmunologicznym), w łuszczycy oraz chorobie Leśniowskiego-Crohna. Adalimumab wiąże się z białkiem – ludzkim czynnikiem martwicy nowotworów (TNF), które występuje w zwiększonym stężeniu przy niektórych chorobach zapalnych. Hamuje jego aktywność, blokując wiązania TNF z jego receptorami na powierzchni komórki. Dzięki temu lek łagodzi proces zapalny, jaki występuje w przebiegu wymienionych chorób.

Jak przedstawia się skład leku Cyltezo?

Oprócz substancji czynnej – adalimumabu – Cyltezo w swoim składzie zawiera również: trójwodny octan sodu, kwas octowy lodowaty, dwuwodną trehalozę, polisorbat 80 oraz wodę do wstrzykiwań.

Jak należy dawkować Cyltezo?

Wysokość dawki oraz długość kuracji tym preparatem ustalane są przez lekarza na podstawie czynników indywidualnych pacjenta. Dawkowanie wyglądać będzie inaczej u osób w różnym wieku oraz cierpiących na odmienne choroby. W przypadku ropnego zapalenia apokrynowego gruczołów potowych u pacjentów dorosłych dawka początkowa wynosi zwykle 160 mg (czyli 4 wstrzyknięcia leku) dziennie. Po upływie 2 tygodni dawkę zmniejsza się zazwyczaj do 40 mg podawanych 1 raz w tygodniu. Ponadto, zaleca się codziennie przemywać zmienioną przez chorobę powierzchnię skóry środkiem antyseptycznym. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna u pacjentów dorosłych zwykle zaczyna się od dawki 80 mg dobowo, a po upływie 2 tygodni dozę zmniejsza się do 40 mg co drugi tydzień. Lekarz może zwiększyć częstotliwość dawkowania do 40 mg tygodniowo, jeśli stan pacjenta nie wykazuje zadowalającej poprawy. Jeżeli konieczne jest uzyskanie szybszego działania preparatu, lekarz może zlecić dozę wynoszącą 160 mg (dawkę można rozłożyć na 2 dni).

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Cyltezo?

Cyltezo nie powinien być stosowany u pacjentów z czynną gruźlicą, innymi ciężkimi zakażeniami bądź z niewydolnością serca w postaci od umiarkowanej do ciężkiej.

Czy Cyltezo może wywoływać działania niepożądane?

Każdy lek może wywoływać efekty uboczne, których postać oraz częstotliwość występowanie są kwestią w pełni indywidualną. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów działań niepożądanych, jakie pojawiły się wskutek kuracji lekiem Cyltezo, zalicza się: zakażenia (np. nosa, gardła), reakcje skórne w miejscu wstrzyknięcia (np. świąd, krwawienie, opuchlizna), ból głowy, ból mięśni, ból kości. Substancja czynna Cyltezo wykazuje działanie immunosupresyjne, dlatego stosowanie leku może wpłynąć na zdolność układu odpornościowego do zwalczania zakażeń i nowotworów.

Czy Cyltezo mogą stosować kobiety ciężarne lub karmiące piersią?

Brakuje danych na temat wpływu Cyltezo na kobiety ciężarne, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie pacjentów ze względu na troskę o bezpieczeństwo matki bądź płodu. Nie wiadomo też, czy substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego. Pacjentki karmiące piersią powinny wstrzymać się ze stosowaniem leku bądź na czas kuracji tym preparatem odstąpić od karmienia dziecka.

Czy Cyltezo można stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia?

Cyltezo może być wykorzystywany w leczeniu pacjentów nieletnich. Dawkowanie w przypadku tej grupy wiekowej zależy od masy ciała oraz rodzaju samej dolegliwości. Nie można natomiast stosować Cyltezo u dzieci i młodzieży, którym potrzeba dawki mniejszej niż 40 mg adalimumabu, ponieważ lek występuje w postaci ampułko-strzykawki i nie jest możliwe podanie dozy leku mniejszej niż 40 mg.

Czy zażywanie Cyltezo może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów?

Tak, Cyltezo może wywoływać nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia samochodów bądź obsługi innych maszyn. Preparat może powodować u pacjenta zaburzenia widzenia, a także zawroty głowy.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu