Alofisel

Kategoria choroba Leśniowskiego-Crohna
Status dostępny na receptę
Forma zawiesina do wstrzykiwania
Substancja czynna darwadstrocel
Dawka 5 milionów komórek / ml
Opakowanie 4 fiolki (po 6 ml leku)
Źródło: https://assets-dam.takeda.com/raw/upload/v1675191086/legacy-dotcom/siteassets/pl-pl/home/what-we-do/products/leki-na-recept/alofisel/alofisel-smpc_06-11-2020.pdf

Alofisel - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Alofisel to lek występujący w postaci zawiesiny do wstrzykiwania. Wykorzystuje się go u osób dorosłych z nieaktywną lub łagodną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna. W celu uzyskania recepty na Alofisel wystarczy wypełnić formularz online, który następnie trafi do odpowiedniego lekarza. Na podstawie zgromadzonych informacji możliwe jest wypisanie e-recepty.

W jakim celu stosowany jest Alofisel?

Choroba Leśniowskiego-Crohna objawia się przewlekłym, nieswoistym stanem zapalnym ściany przewodu pokarmowego, najczęściej zlokalizowanym w końcowej części jelita cienkiego oraz na początku jelita grubego. Prowadzi między innymi do zmian okołoodbytniczych, przewlekłej biegunki czy niedrożności jelit. Alofisel wykorzystywany jest w leczeniu złożonych przetok okołoodbytniczych u pacjentów z nieaktywną bądź łagodną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna, jeżeli nie otrzymano rezultatów po terapia konwencjonalnej lub biologicznej.

Jak należy zażywać Alofisel?

Alofisel podawany jest przez chirurga. Może być stosowany tylko po odpowiednim przygotowaniu przetoki. Lek podawać należy pacjentom dorosłym po znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zawartość fiolek wstrzykuje się do tkanki kanału przetoki, maksymalnie do 2 otworów wewnętrznych i 3 otworów zewnętrznych. Zalecana dawka to 120 milionów komórek, czyli zawartość wszystkich 4 fiolek znajdujących się w opakowaniu.

W jakich przypadkach nie powinno się stosować leku Alofisel?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Alofisel jest alergia lub nadwrażliwość na substancję czynną lub inne składniki obecne w preparacie. Leku nie powinni również stosować pacjenci wykazujący nadwrażliwość na surowicę bydlęcą.

Co Alofisel zawiera w swoim składzie?

Substancję czynną w leku Alofisel stanowi darwadstrocel, zawierający komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej zdrowego dawcy i namnożone w warunkach laboratoryjnych. Darwadstrocel dostarczany jest w stężeniu 5 milionów komórek na 1 ml w łącznie 4 fiolkach po 6 ml, czyli po 30 milionów komórek. Do przechowywania komórek wykorzystuje się dwie substancje pomocnicze: pożywka DMEM (zawierająca substancje odżywcze dla komórek) i albumina ludzka (naturalne białko występujące w ludzkim organizmie).

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Alofisel?

Substancja czynna – darwadstrocel – zawiera namnożone komórki macierzyste, które pobrano z tkanki tłuszczowej osoby zdrowej. Komórki te wykazują działanie immunomodulacyjne oraz przeciwzapalne. Darwadstrocel oddziałuje na organizm poprzez zmniejszenie stanu zapalnego oraz ułatwienie wzrostu tkanki w przewodzie przetoki. Pozwala to na zwalczenie objawów łagodnej lub nieaktywnej choroby Leśniowskiego-Crohna.

Czy Alofisel może wchodzić w interakcję z innymi środkami medycznymi?

W badaniach dotyczących interakcji leku Alofisel z innymi środkami nie wykazano, by obecność innych leków stosowanych w zwalczaniu choroby Leśniowskiego-Crohna miała wpływ na żywotność komórek czy czynność immunomodulacyjną leku. Przy stosowaniu leku Alofisel nie zaleca się wstrzykiwania substancji innej niż chlorek sodu o stężeniu 9 mg na mililitr, ponieważ nieznany jest wpływ innych substancji na wstrzykiwane komórki.

Czy Alofisel może wykazywać działania niepożądane?

Stosowanie każdego środka medycznego może wiązać się z występowaniem efektów ubocznych, których postać oraz częstotliwość zależne są od czynników indywidualnych. Najczęściej pojawiającymi się działaniami niepożądanymi wskutek leczenia środkiem Alofisel są: ropień okołoodbytniczy, ból odbytu, przetoka okołoodbytnicza.

Czy Alofisel mogą stosować kobiety ciężarne lub karmiące piersią?

Pacjentki w przedstawionych sytuacjach powinny skonsultować się z lekarzem odnośnie stosowania leku Alofisel ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka wystąpienia negatywnych skutków dla płodu lub dziecka. Nie zaleca się leczenia farmakologicznego przy pomocy środka Alofisel ani u ciężarnych, ani u kobiet karmiących piersią ze względu na brak medycznych danych dotyczących zastosowania tego leku w danej grupie pacjentów. Nie są dostępne dane na temat szkodliwego wpływu leku na reprodukcję wśród zwierząt.

Czy Alofisel może być wykorzystywany w leczeniu dzieci?

Alofisel nie powinien być wykorzystywany w leczeniu pacjentów poniżej 18 roku życia, ponieważ brakuje danych dotyczących wpływu leku na tę grupę pacjentów. Nieznane są zatem ani korzyści, ani zagrożenie wynikające z kuracji tym środkiem.

Czy działanie leku Alofisel może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie wykazano, by Alofisel wywierał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn u pacjentów.

Czy Alofisel wchodzi w negatywną interakcję z alkoholem?

Nie wykazano, by alkohol wchodził w istotną interakcję z lekiem Alofisel. Niemniej jednak, spożywanie alkoholu podczas kuracji środkami medycznymi może zwiększać ryzyko występowania działań niepożądanych lub osłabiać działanie leku, dlatego zaleca się zachować ostrożność.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu