» Strona główna » Ból podbrzusza » Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – czy jest powodem do niepokoju?
Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest najczęściej zjawiskiem fizjologicznym i świadczy o rozciąganiu się macicy. Ból podbrzusza pacjentka odczuwa po obu stronach, nie jest on intensywny. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić czujność i kiedy udać się do lekarza?
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, a każda dolegliwość wzbudza niepokój, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Przyszłe mamy boją się o zdrowie dziecka, dlatego ich szczególną uwagę zwraca każdy ból brzucha. Warto pamiętać, że ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży świadczy najczęściej o rozciąganiu macicy, jej nacisku na sąsiednie narządy, a w końcu jest związany z rośnięciem płodu. Niestety, ból może być objawem poronienia – jest wtedy silny, nagły, towarzyszą mu inne symptomy jak np. krwawienie. Oczekująca narodzin dziecka kobieta musi zachować czujność, a wszelkie wzbudzające niepokój dolegliwości konsultować z lekarzem.
Implantacja to proces zagnieżdżania się zarodka w macicy. Może przebiegać zupełnie bezobjawowo, jednak niekiedy towarzyszą jej charakterystyczne symptomy. Do zagnieżdżenia się dochodzi 6-7 dnia od zapłodnienia. Część kobiet odczuwa wtedy delikatne bóle podbrzusza oraz krwawienie przypominające miesiączkę – jest ono jednak krótsze i mniej intensywne. To tzw. krwawienie implantacyjne. Panie mogą w tym czasie skarżyć się również na ból i tkliwość piersi, mdłości i nadwrażliwość na zapachy.
Jeśli dojdzie do nieprawidłowego zagnieżdżenia się pęcherzyka ciążowego poza jamą macicy, mówi się o ciąży pozamacicznej lub ektopowej. W takim przypadku kobieta odczuwa dużo silniejszy ból w podbrzuszu, pojawia się także krwawienie z dróg rodnych. Stan taki wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Ból brzucha to objaw ciąży, skutek rozciągania się macicy i jej nacisku na inne narządy. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć uczucie ciągnięcia w pachwinach. W okolicy 20. tygodnia ciężarna może również zacząć odczuwać ruchy dziecka, co niekiedy związane jest z dość silnym bólem brzucha. Opisane objawy są naturalne, jednak jeśli kobieta niepokoi się, ma wątpliwości, powinna zasięgnąć porady lekarza i wykonać badania, które potwierdzą prawidłowy przebieg ciąży.
Ból brzucha na początku ciąży może przypominać dolegliwości związane ze zbliżającym się krwawieniem miesięcznym. Powodem są zachodzące w ciele kobiety zmiany hormonalne. Przede wszystkim wzrasta poziom progesteronu, który rozluźnia mięśnie macicy, przygotowuje piersi do produkcji mleka, a śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Rośnie także poziom estrogenu, który odpowiada za powiększenie macicy i kanalików mlecznych.
Zmiany hormonalne sprawiają, że do narządów rodnych zaczyna napływać więcej krwi. Powoduje to ich obrzmienie, a odczuwane jest jako pobolewanie w dole brzucha, dyskomfort. Może pojawić się również uczucie pełności w jamie brzusznej. Również tego rodzaju dolegliwości są stanem fizjologicznym, niezagrażającym zdrowiu kobiety.
Jeśli w ciąży boli brzuch, pod uwagę należy wziąć również inne przyczyny – infekcje w obrębie układu moczowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę nerkową czy zatrucie pokarmowe. Istotne są objawy towarzyszące dolegliwościom bólowym. Ból brzucha z gorączką, biegunką, nudnościami i wymiotami może wskazywać na zatrucie pokarmowe. Każde zatrucie wiąże się z ryzykiem odwodnienia organizmu, dlatego najważniejsze jest dbanie o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Zatrucie leczy się objawowo, wprowadzając lekkostrawną dietę, pijąc napary ziołowe, stosując węgiel aktywowany. Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga stan, w którym dochodzi do bardzo nasilonej biegunki, bardzo silnych skurczów brzucha, czy wzmożonych wymiotów.
Ciąża jest okresem, w którym kobieta jest szczególnie narażona na zakażenie dróg moczowo-rodnych, np. zapalenie pęcherza moczowego. Choroba ta wymaga leczenia pod okiem lekarza. Nie należy nigdy próbować działać na własną rękę. Jeśli podejrzewasz, że dotknęła cię właśnie ta dolegliwość, skontaktuj się z lekarzem – na początek może to być telekonsultacja, podczas której lekarz wystawi L4 online, a nawet receptę (e-recepta). Najczęściej konieczne jest podanie antybiotyku. Warto też zastosować domowe, sprawdzone sposoby – przyjmować dużo płynów (sok z żurawiny, aronii), wykonywać nasiadówki z kory dębu, utrzymywać higienę okolic intymnych, dbać o utrzymanie nerek w cieple.
Ból brzucha w I trymestrze ciąży może być oznaką poronienia. Kiedy dolegliwości zwiastują poważne kłopoty? Objawy zbliżającego się poronienia to regularne, rytmiczne bóle podbrzusza promieniujące do krzyża oraz krwawienia lub plamienia z dróg rodnych. Do tzw. poronień samoistnych dochodzi najczęściej na wczesnym etapie ciąży, w okolicy 4-6 tygodnia. Trzeba pamiętać, że nie każde krwawienie świadczy o poronieniu, jednak każde wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej. Ryzyko poronienia jest największe u kobiet, które zaszły w ciążę po 40. roku życia, otyłych, palących papierosy. Wśród przyczyn utraty ciąży wymieniane są m.in.:
Nasilające się bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży powinny wzbudzić czujność przyszłej mamy.
Ciąża to czas licznych zmian zachodzących w organizmie. Na początku pojawiają się delikatne bóle brzucha spowodowane powiększaniem się macicy i jej uciskiem na inne narządy. U niektórych kobiet pojawiają się również zaparcia, wzdęcia i zgaga. Nieco później dolegliwości bólowe mogą być spowodowane ruchami dziecka oraz skurczami przepowiadającymi (Braxtona-Hicksa). Bóle o charakterze skurczowym, którym towarzyszy twardnienie brzucha powinny być powodem do niepokoju, ponieważ mogą świadczyć o zaczynającym się przedwczesnym porodzie.
Kobiety w ciąży zastanawiają się, jak złagodzić pojawiające się dolegliwości bólowe. Przede wszystkim należy pamiętać, że niektóre są stanem fizjologicznym i nie zagrażają ani matce, ani rozwijającemu się dziecku. Inne mogą świadczyć o chorobie niezwiązanej bezpośrednio z ciążą lub być sygnałem alarmowym, że jest to ciąża ektopowa, czy też poronienie. Żadnych niepokojących symptomów nie należy bagatelizować, a konsultować je z ginekologiem. W niektórych przypadkach panie w ciąży powinny jak najwięcej wypoczywać, zrezygnować z pracy (przyda się zwolnienie lekarskie online). Żadnych leków nie zaleca się stosować bez uzgodnienia z lekarzem. Warto jednak zadbać o dobrej jakości sen, dobrze zbilansowaną dietę i codzienną dawkę ruchu. Odpoczynek w ciągu dnia powinien złagodzić większość dolegliwości.
Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest zazwyczaj zjawiskiem naturalnym i niegroźnym. Trzeba jednak zachować ostrożność i nie odwlekać wizyty u lekarza, gdy dolegliwości nie mijają lub nasilają się z czasem. Szybka reakcja może zapobiec poważniejszym kłopotom.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.