Ból pleców na wysokości płuc. Przyczyny, objawy i leczenie

Silny ból pleców na wysokości płuc, między łopatkami, występuje przy wielu różnych dolegliwościach. Najczęściej z powodu problemów z kręgosłupem piersiowym, ale nie można całkiem wykluczać chorób narządów wewnętrznych. Dowiedz się, co lekarze zwykle radzą pacjentom!

ból pleców na wysokości płuc

Nie zawsze boli dokładnie tam, gdzie znajduje się źródło problemu. Bolesności mogą promieniować lub całkowicie przenosić się w inne części ciała. Wystarczy unerwienie w tej samej części rdzenia kręgowego. Do tego dochodzi kwestia komunikacji – pacjenci niekoniecznie precyzyjnie posługują się terminologią medyczną. Odczuwanie bólu pleców na wysokości płuc, pomiędzy łopatkami lub poniżej zawsze należy zgłosić lekarzowi. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu, najpewniej nie objedzie się bez badań diagnostycznych. Aby uporać się z dokuczliwym objawem, trzeba znaleźć i wyleczyć pierwotną przyczynę.

Ból pleców na wysokości płuc – z układu ruchu, oddechowego czy pokarmowego?

Dolegliwości bólowe są symptomem niespecyficznym. Często towarzyszą im dodatkowe objawy – to ważne informacje, niezbędne do szybkiego postawienia prawidłowej diagnozy. Praktycznie nie da się samodzielnie ustalić przyczyny takiego bólu, a lekarzom nie wystarczy samo przeprowadzenie wywiadu medycznego i badań fizykalnych. Na samym początku trzeba uwzględnić przynajmniej kilkadziesiąt różnych możliwości, w tym:

  • schorzenia kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego;
  • uraz w obrębie klatki piersiowej;
  • zaburzenia, uszkodzenia mięśni i neuronów;
  • choroby narządów w klatce piersiowej lub nadbrzuszu.

Każdy przypadek bólu pleców na wysokości płuc trzeba potraktować indywidualnie. Przy urazach przyczyna wydaje się dość oczywista, ale trzeba wykonać odpowiednie badania, by ustalić, co dokładnie się stało. Po jakimś zdarzeniu bóle nie ustępują, doszło do wypadku, a może objawy są nieznaczne, ale pojawiają się od dłuższego czasu? Takich sygnałów nie można lekceważyć! Weź zwolnienie lekarskie online, nie przeciążaj tułowia i zadbaj o swoje zdrowie. Zacznij od dokładnej diagnozy.

Zobacz też  Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Odcinek piersiowy kręgosłupa – przyczyny i rodzaje schorzeń, które powodują ból

Schorzenia osi szkieletu to najbardziej prawdopodobna odpowiedź na pytanie o źródło bólów pleców na wysokości płuc. Lista potencjalnych dolegliwości ze strony kręgosłupa jest bardzo długa. Wśród nich są:

  • wady postawy ciała – skolioza, lordoza, kifoza;
  • dyskopatia, czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego;
  • przeciążenia, złamania i inne urazy;
  • zmiany zwyrodnieniowe, długie pozostawanie w jednej pozycji;
  • choroby:
    • osteoporozę kręgów kręgosłupa;
    • choroba Schauermanna (martwica aseptyczna jąder kostnienia trzonów kręgów);
    • reumatoidalne zapalenie stawów;
    • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
    • zmiany nowotworowe.

Płuca są chronione przez żebra, istnieje zatem możliwość, że objawy wynikają z urazów innego elementu układu kostnego. W takich przypadkach ból nasila się przy oddychaniu, kaszlu i poruszaniu się. Lepiej zrezygnować na jakiś czas z wykonywania ćwiczeń. Nadmierna aktywność fizyczna ze złamanym żebrem grozi przebiciem płuc. Uszkodzeniu mogą ulec również pozostałe narządy wewnętrzne.

Choroby narządowe powodujące bóle pleców na wysokości płuc

W położonej w pobliżu płuc klatce piersiowej znajdują się m.in. przełyk, tchawica, serce oraz mnóstwo naczyń krwionośnych, połączeń nerwowych i mięśni. Dolegliwości bólowe w tej okolicy mogą być zwiastunem choroby. Niektóre przypadłości bezpośrednio zagrażają życiu pacjenta:

  • infekcje górnych dróg oddechowych, np. gruźlica;
  • astma;
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • zapalenie płuc, opłucnej, osierdzia;
  • rak płuc, przełyku lub innego rodzaju guz;
  • rozwarstwienie lub tętniak aorty albo tętnicy kręgowej;
  • choroba wieńcowa;
  • zawał mięśnia sercowego.

Ból pleców na wysokości płuc może promieniować lub przenosić się z nadbrzusza oraz części lędźwiowej kręgosłupa, a czasami także odcinka szyjnego. Trudno o dokładne rozróżnienie bez pogłębienia diagnozy. Zrób sobie przerwę w pracy, złóż wniosek o L4 online i zarezerwuj terminy badań zleconych przez lekarzy po pierwszej wizycie! Im dłużej czekasz, tym większe ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych.

Zobacz też  Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – najczęstsze przyczyny, sposoby leczenia

Inne przypadłości, które objawiają się bólami pleców za płucami

W poniższych przypadkach dochodzi do promieniowania lub przeniesienia bolesności na plecy. Opisywany symptom może pojawić się także w przebiegu:

  • zapalenia pęcherzyka żółciowego;
  • kamicy żółciowej, nerkowej i moczowodowej;
  • schorzeń nerek (np. odmiedniczkowe zapalenie, nowotwór);
  • chorób tarczycy;
  • zapalenia trzustki.

Bolesności mają zróżnicowany charakter. Niektórzy pacjenci narzekają na kłucie, inni zmagają się z kolkami, albo napadami ostrego bólu pleców za płucami. Czasami ból pleców za płucami pojawia się przez wzgląd na stres i obciążenie psychiczne. Nie ma co liczyć, że w końcu samo wszystko przejdzie. Lepiej jak najszybciej zwrócić się o pomoc.

Diagnostyka bólu pleców na wysokości płuc. Badania kręgosłupa piersiowego

Badania przedmiotowe mają pomóc w ocenie ruchomości kręgosłupa, spełniania funkcji przez mięśnie grzbietu oraz stawy. Potem wykonuje się badania obrazowe (RTG, MRI, TK, USG), a w razie podejrzenia choroby narządowej dodatkowe testy laboratoryjne (np. pomiar stężenia wskaźników stanu zapalnego).

Przebieg i charakter leczenia zależą od ustalonej przyczyny bólów pleców na wysokości płuc. Lekarz przepisał ci coś więcej, niż ogólnodostępne farmaceutyki o działaniu przeciwbólowym i niesteroidowe leki przeciwzapalne? Pamiętaj, że e-recepta może zostać wystawiona przez internet, a w swoim IKP znajdziesz indywidualne porady, w tym zalecone dawkowanie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.