Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców – przyczyny, leczenie

Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców może świadczyć o zapaleniu trzustki, żołądka, ale także płuc. Niekiedy wskazuje na problemy z nerkami. Jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi i kiedy udać się do lekarza? Przeczytaj!

ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców

Ból pod żebrami po lewej stronie, który promieniuje np. do pleców może wskazywać na różnego rodzaju choroby – problemy z narządami układu pokarmowego, moczowego lub oddechowego. Ponieważ objaw jest niespecyficzny i sugeruje wiele schorzeń, konieczna może okazać się konsultacja lekarska i przeprowadzenie dokładniejszych badań. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć również inne objawy jak wzdęcia, nudności i wymioty, gorączka, bladość skóry. Aby ułatwić postawienie diagnozy, należy opisać charakter bólu, stopień nasilenia, wskazać na dodatkowe symptomy. 

Ból pod żebrami po lewej stronie – choroby układu pokarmowego

Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców może wskazywać na choroby układu pokarmowego. Jakie schorzenia należy wziąć pod uwagę?

  • Chorobę wrzodową żołądka;
  • zapalenie trzustki (ból zlokalizowany jest w górnej części brzucha);
  • zapalenie jelita grubego;
  • zapalenie żołądka;
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna;
  • zespół jelita drażliwego;
  • infekcje bakteryjne jelit;
  • choroby śledziony – ból pojawia się, gdy narząd powiększa się; przyczyną może być choroba zakaźna, metaboliczna, nowotworowa (różyczka, mononukleoza, nowotwory szpiku i kości, węzłów chłonnych, śledziony).

Przyczynę dolegliwości należy ustalić, wykonując zlecone badania – USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne krwi, kolonoskopię, gastroskopię. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza? Ból, nudności, wymioty, gazy, kwaśne odbijanie, nadwrażliwość na dotyk, wzdęcia, biegunki. Niepokojące symptomy warto omówić z lekarzem, np. podczas telekonsultacji. Podczas rozmowy specjalista wystawi L4 online, a także zleci niezbędne badania. 

Zobacz też  Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa. Możliwe przyczyny i leczenie

Leczenie bólu przy chorobach układu pokarmowego

Leczenie dolegliwości uzależnione jest od przyczyny bólu. W niektórych przypadkach zalecana jest antybiotykoterapia, podaje się leki zobojętniające kwas żołądkowy. W przypadku zdiagnozowania zespołu jelita drażliwego lekarz może przepisać:

Jeśli ból lewej okolicy podżebrowej świadczy o chorobie Leśniowskiego-Crohna, podawane mogą być preparaty:

Choroby układu pokarmowego wymagają najczęściej wprowadzenia odpowiedniej diety – na stałe lub w momentach zaostrzenia objawów. Zbilansowana dieta, lekkostrawne potrawy, eliminacja żywności przetworzonej to ważne zasady zdrowego odżywiania.

Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców – układ moczowy

Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców może wskazywać na choroby układu moczowego – kamicę nerkową. Typowym objawem kamicy są ataki kolki nerkowej. Ból jest intensywny, nagły, mogą towarzyszyć mu nudności i wymioty, znaczne osłabienie. Dolegliwości nie ustępują nawet po zmianie pozycji chorego. Drobne kamienie usuwane są samoczynnie, jednak w przypadku większych złogów konieczna może być interwencja chirurgiczna. Kamica nerkowa przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Przyczyną kolki jest przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje jego podrażnienie, a niekiedy zatkanie. 

Jak radzić sobie z kolką nerkową? Przede wszystkim należy przyjmować dużo płynów (3-4 litry), a także leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać USG, urografię, tomografię komputerową jamy brzusznej. W przypadku wyjątkowo silnych dolegliwości, wysokiej gorączki, krwiomoczu, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Po ataku pacjent czuje się osłabiony, dlatego powinien odpocząć – przyda się zwolnienie lekarskie online.

Ból pod lewym żebrem – objaw schorzeń układu oddechowego

Promieniujący ból pod lewym żebrem może również wskazywać na zapalenie płuc, opłucnej, a także pojawiać się przy astmie. Objawy towarzyszące to kaszel, odpluwanie wydzieliny, dreszcze, gorączka i złe samopoczucie. Występowanie takich symptomów wskazuje na zapalenie płuc, dlatego wymaga konsultacji lekarskiej. Specjalista może zlecić RTG klatki piersiowej, które potwierdzi rodzaj oraz rozległość zmian. Leczenie uzależnione jest od rodzaju drobnoustrojów, które wywołały zakażenie. W przypadku infekcji bakteryjnej stosowana jest antybiotykoterapia. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, antybiotyki wydawane są tylko na receptę (może to być e-recepta). 

Zobacz też  Ból pleców pod łopatkami – najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie

Ból pod lewym żebrem a urazy

Silny ból pod żebrem może być spowodowany urazem żeber. Najczęściej jest skutkiem stłuczenia, pęknięcia, złamania żebra podczas upadku, silnego uderzenia. Dolegliwości bólowe w okolicy żeber mogą świadczyć także o problemach z kręgosłupem. W przypadku podejrzeń urazów należy wykonać prześwietlenie. Konieczna jest konsultacja z internistą, który skieruje pacjenta do specjalisty lub zleci odpowiednie badania obrazowe.

Pozostałe przyczyny bólu pod lewym żebrem

Ból odczuwany po lewej stronie pod żebrami może świadczyć także o innych problemach. Wśród możliwych przyczyn należy wymienić:

  • problemy kardiologiczne – piekący ból pod lewym żebrem może pojawić się przy zawale mięśnia sercowego;
  • dusznicę bolesną lub zapalenie osierdzia – ból nasila się przy wdechu;

  • choroby naczyniowe;
  • toczeń rumieniowaty;
  • mocznicę;
  • cukrzycę. 

Aby poznać dokładną przyczynę dolegliwości bólowych, należy przeprowadzić odpowiednie badania. W pierwszej kolejności lekarz zbierze wywiad – istotna jest lokalizacja bólu, intensywność, objawy towarzyszące, okoliczności, w jakich się pojawia. Przewlekły ból należy zawsze skonsultować z lekarzem rodzinnym – to sygnał, że z organizmem dzieje się coś złego. 

Ból po lewej stronie pod żebrami – diagnostyka

Jeśli odczuwasz ból pod żebrami, czy to z lewej, czy prawej strony, możesz podejrzewać schorzenia narządów układu pokarmowego, moczowego czy oddechowego. Niekiedy ból promieniuje do pleców, ramion, żuchwy – objaw taki może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny dolegliwości. Jakie badania pomogą ustalić, co jest powodem epizodów bólowych? W zależności od podejrzenia lekarz może zlecić:

  • USG i RTG jamy brzusznej;
  • RTG klatki piersiowej;
  • kolonoskopię;
  • gastroskopię;
  • tomografię komputerową;
  • badania laboratoryjne krwi (morfologia, enzymy);
  • badania moczu i kału.

Wyniki badań pozwolą wdrożyć odpowiednie leczenie i poprawić komfort życia pacjenta. Ból po lewej stronie pod żebrami może wskazywać na wiele różnych chorób, dlatego nigdy nie powinien być lekceważony. Jak pozbyć się bólu? Przede wszystkim konieczne jest leczenie choroby podstawowej. W zależności od diagnozy ważnymi kwestiami mogą być dieta, nawadnianie, podawanie leków rozkurczowych, sterydów. W każdym przypadku należy zastosować się do wskazań lekarskich.

Zobacz też  Ból żeber od kręgosłupa – co jest przyczyną, jakie mogą być objawy i leczenie?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.