Ból pleców pod łopatkami – najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie

Ból pleców pod łopatkami to bardzo częsta przypadłość osób, które pracują przed komputerem. Długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji prowadzi do mocnego napięcia mięśni. Takim dolegliwościom można skutecznie zapobiegać.

ból pleców pod łopatkami

Symptom opisywany jako ból pleców pod łopatkami (często także jako ból pomiędzy łopatkami) może mieć różne podłoże. Zazwyczaj jednak schorzenie bywa spowodowane przez pozostawanie w nienaturalnej pozycji przez długi czas. Niestety, bez przeprowadzenia odpowiednich badań nie można wykluczyć również poważnych chorób. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest zawał mięśnia sercowego.

Ból pleców pod łopatkami – przyczyny

Ból pleców pod łopatkami to objaw, którego lepiej nie lekceważyć. Jednak jeśli dolegliwości są nasilone, pomocna będzie e-recepta, umożliwiająca zakup skutecznych leków przeciwbólowych. Należy przy tym zadbać również o odpowiednią diagnozę. Tego rodzaju zaburzenia zazwyczaj są związane ze zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji – najczęściej z wyciągniętymi przed siebie rękami. Na ból pod łopatkami skarżą się m.in. osoby pracujące przed komputerem czy przy taśmie produkcyjnej.

Inne możliwe przyczyny bólu pod łopatkami

Pacjenci ból pleców pod łopatkami mogą odczuwać również z kilku innych powodów. To między innymi:

  • kontuzja będąca skutkiem przeciążenia mięśni, zwichnięcia lub złamania;
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;
  • choroby układu oddechowego (np. zapalenie płuc lub oskrzeli);
  • zaburzenia układu trawiennego – niektóre problemy trawienne, takie jak choroba wrzodowa lub choroba refluksowa przełyku, mogą powodować ból pleców pod łopatkami;
  • przewlekły stres;
  • niektóre choroby serca.

Jakie objawy ma ból pod łopatkami?

Każdy przypadek może mieć inne objawy. Bardzo często pojawiają się wspólne symptomy, które stanowiąc znakomite naprowadzenie dla lekarzy, którzy szukają bezpośredniej przyczyny tej dolegliwości. Zazwyczaj pacjenci charakteryzują swoje dolegliwości jako głęboki ból, który odczuwają pod mięśniem. Często odbierają go jako ćmiący, tępy, pulsujący czy przeszywający. Niekiedy towarzyszy mu drętwienie i mrowienie rąk, co świadczy o wzmożonym napięciu mięśniowym. Dolegliwości bólowe okolicy łopatek mogą nasilać się podczas kaszlu, czy nawet brania głębokiego oddechu.

Zobacz też  Ból pleców na dole po bokach – przyczyny, leczenie

Ból pleców pod łopatkami a kręgosłup

Ból pod łopatkami ma bardzo uciążliwy charakter i często świadczy o dolegliwościach ze strony kręgosłupa. Może być wynikiem zaniedbania prawidłowej postawy ciała, co jest przyczyną powstawania takich wad, jak skolioza. Inne kłopoty to na przykład uszkodzenia lub zwyrodnienia krążków międzykręgowych. To również prowadzi do silnego bólu pleców pod łopatkami – jest to częsty powód korzystania z L4 online.

Ból pleców pod łopatkami a choroby serca

Jednak bólu pleców pod łopatkami nie można wiązać jedynie z kręgosłupem. Ten objaw pojawia się również przy zawale mięśnia sercowego. Inne symptomy to piekący ból wewnątrz klatki piersiowej, kołatanie serca, a także osłabienie oraz uczucie niepokoju. Taka sytuacja jest groźna dla życia pacjenta, dlatego konieczna będzie szybka interwencja lekarska.

Ból pleców w okolicy łopatek a stres

Ból odczuwany w okolicy łopatek może pojawić się w sytuacji, kiedy pacjent znajduje się pod wpływem przewlekłego stresu. Tworzą się wtedy napięcia mięśniowe oraz punkty spustowe, czyli zgrubienia tkanki powięziowo-mięśniowej. Pojawianie się takiego objawu ze strony organizmu wymaga konsultacji ze specjalistą. Nie tylko lekarzem i fizjoterapeutą, ale również psychologiem lub terapeutą. Długotrwały stres w pewnym momencie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, bywa więc częstym powodem sięgania przez pracowników po zwolnienie lekarskie online.

Ból pleców pod łopatkami w ciąży

Ciężarnym towarzyszą różne dolegliwości bólowe – kobiety doświadczają również bólu pleców pod łopatkami. Powodów może być wiele, a najprostsze wyjaśnienie dotyczy zwiększającej masy ciała. Oprócz tego wraz z rozwojem płodu zmienia się środek ciężkości, może też pojawić się kifoza kręgosłupa. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na zwiększenie poziomu odczuwanego bólu. W takim przypadku warto odpoczywać, a także zadbać o dobrze dobraną aktywność fizyczną, na przykład pływanie.

Zobacz też  Ból pleców po prawej stronie – co może go spowodować?

Jak leczyć ból pleców pod łopatkami?

W większości przypadków pacjenci trafiają do lekarza rodzinnego wtedy, kiedy ból pleców pod łopatkami dochodzi do poziomu trudnego do wytrzymania. Ogranicza ruchomość oraz uniemożliwia jakikolwiek wysiłek. Stan jest już więc bardzo zaawansowany – wtedy ulgę w cierpieniu przynoszą zastrzyki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie. Stosuje się je w punktach spustowych, ale to jedynie doraźna pomoc. Lekarz może zlecić badania laboratoryjne oraz obrazowe, które wyeliminują najbardziej niebezpieczne choroby. Później pacjentem z reguły zajmuje się fizjoterapeuta.

Leki, które skutecznie uśmierzają ból

Jeśli ból pod łopatkami wywołany jest na przykład przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, jego poziom można zmniejszać środkami przeciwbólowymi. Trzeba przy tym pamiętać, żeby stosować je jedynie wtedy, kiedy dolegliwości są już trudne do wytrzymania. W takiej sytuacji sprawdzą się między innymi:

Ćwiczenia na ból pleców pod łopatkami

Pacjenci, którzy uskarżają się na ból pleców pod łopatkami, powinni pozostawać pod opieką fizjoterapeuty. Specjalista stosuje różne techniki niwelowania takich dolegliwości. Najpopularniejszymi są oczywiście masaże oraz akupresura. Stosowane są również elektroterapia, magnetoterapia i laseroterapia, odbudowujące zniszczone struktury. Oprócz tego chorzy mogą na własną rękę starać się zminimalizować dyskomfort. Pomocne są w tym ćwiczenia gimnastyczne, zwłaszcza joga oraz pilates. Na wzmocnienie mięśni przy łopatce wpływa również pływanie. Najlepiej zrezygnować z biernego trybu życia i mocniej skupić się na regularnej aktywności fizycznej.

Jak zapobiegać bólowi pod łopatkami?

Powszechnie wiadomo, że dolegliwościom bólowym lepiej jest zapobiegać, niż później je leczyć. Przede wszystkim warto zadbać o to, by nie pracować cały czas w tej samej pozycji. Warto robić przerwy, by nieco rozprostować mięśnie, które do tej pory były mocno naciągnięte. Poza tym należy dbać o higienę postawy – jeśli to możliwe, warto unikać podnoszenia ciężarów czy noszenia ciężkich toreb na jedno ramię. Lepszym rozwiązaniem będzie plecak, co pozwoli równomiernie rozłożyć wagę jego zawartości na plecach.

Zobacz też  Ból żeber od kręgosłupa – co jest przyczyną, jakie mogą być objawy i leczenie?

Ból pleców pod łopatkami najczęściej jest symptomem problemów związanych z nieprawidłową postawą ciała. Pojawia się, kiedy dana osoba jest zmuszona do tego, by przebywać w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Przypadłość najczęściej dotyka pracowników biurowych oraz fizycznych (np. zatrudnionych w kuchni lub przy taśmie produkcyjnej). Może jednak oznaczać choroby kręgosłupa, świadczyć o problemach z sercem czy układem oddechowym. Z tego powodu wymaga odpowiedniej diagnostyki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.