Ceroxim

Ceroxim - opis i informacje o leku

Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Jeśli potrzebujesz sprawdzonego antybiotyku, który szybko zwalczy nieprzyjemne dolegliwości związane z zakażeniem bakteryjnym w układzie oddechowym lub moczowym, sprawdź, jakie możliwości daje terapia przy użyciu leku Ceroxim. Ten preparat na receptę pomoże nie tylko wyleczyć uporczywe zapalenie, ale również załagodzi pierwsze objawy krętkowicy kleszczowej (borelioza). Umów się na konsultacje lekarskie online u naszego specjalisty i otrzymaj receptę na swoje opakowanie leku Ceroxim.

Co to jest Ceroxim?

Ceroxim to lek przeciwbakteryjny zaliczany do antybiotyków z grupy cefalosporyn II generacji. W jego skład wchodzi substancja czynna o nazwie cefuroksym. Stosuje się go w zwalczaniu lekkich i ostrych zakażeń gardła i migałków, zapaleń ucha środkowego i zatok przynosowych, których przyczyną są bakterie podatne na działanie cefuroksymu. Ponadto sprawdza się w leczeniu zakażeń płuc lub klatki piersiowej, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, a nawet wczesnej postaci choroby z Lyme, czyli boreliozy.

Jak działa lek Ceroxim?

W skład preparatu Ceroxim wchodzi nieaktywna postać cefuroksymu, która uaktywnia się dopiero po przedostaniu się do jelit osoby chorej. Działanie leku polega na wstrzymaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia ich rozmnażanie. Choć antybiotyk ten cechuje się szerokim spektrum działania, najlepiej sprawdza się w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych dróg oddechowych, dróg moczowych oraz zakażeń tkanek miękkich. Można stosować go również we wstępnych fazach boreliozy.

Wskazania do stosowania leku Ceroxim

Podstawowym wskazaniem do przyjmowania preparatu Ceroxim jest zwalczanie zakażeń na tle bakteryjnym, które przebiegają zarówno w stopniu lekkim, jak i ostrym. Zaleca się jego stosowanie w przypadkach: zapaleń gardła i migdałków wywołanych przez paciorkowce, zapaleń ucha środkowego na tle bakteryjnym, zapaleń zatok przynosowych na tle bakteryjnym, zapaleń oskrzeli o charakterze przewlekłym i trudnym do wyleczenia, zapalenia pęcherza moczowego i odmiedniczkowego zapalenia nerek, boreliozy we wczesnym stadium oraz zakażenia skóry i błon śluzowych.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ceroxim

Leku Ceroxim nie mogą przyjmować osoby cechujące się nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w tym preparacie. W przypadku, kiedy u pacjenta pojawią się dolegliwości związane z nadwrażliwością lub uczuleniem, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przerwać kurację.

Środki ostrożności podczas kuracji lekiem Ceroxim

W przypadku, kiedy pacjent doświadczył w przeszłości dolegliwości związanych z nadwrażliwością, przed rozpoczęciem lekoterapii powinien poinformować o tym swojego lekarza. Nalezy również pamiętać, że jeśli pacjent przyjmuje antybiotyk w sposób długoterminowy, może to wiązać się z rozwojem bakterii i grzybów opornych na leczenie farmakologiczne. W takim przypadku, a także w przypadku pojawienia się biegunki, należy skontaktować się ze specjalistą. Terapia boreliozy przy użyciu leku Ceroxim może doprowadzić do pojawienia się u pacjenta tzw. reakcji Jarischa-Herxheimera, która charakteryzuje się objawami takimi jak: wysoka gorączka, bóle głowy, bóle kości i mięśni, dreszcze, nudności i wymioty, zmiany skórne, przyspieszone bicie serca. W okresie stosowania antybiotyku Ceroxim szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci chorujący na cukrzycę. Ponieważ działanie leku może negatywnie wpływać np. na koncentrację potrzebną do prawidłowego prowadzenia pojazdów, przed rozpoczęciem tej czynności pacjent powinien upewnić się, że po zażyciu leku może ją wykonywać. Ponieważ połączenie Ceroximu z innymi lekami może doprowadzić do osłabienia jego działania lub powstania działań niepożądanych, należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych wcześniej i obecnie.

Ceroxim a ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące w sposób naturalny powinny skonsultować możliwość stosowania preparatu Ceroxim ze swoim lekarzem, gdyż jego przyjmowanie powinno wynikać wyłącznie z wyższej konieczności podyktowanej troską o zdrowie i życie pacjentki.

Jak dawkuje się lek Ceroxim?

Ceroxim to lek na receptę, który można otrzymać w postaci tabletek powlekanych stosowanych doustnie oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Wielkość dawki i sposób jej stosowania oraz długość terapii określa specjalista w oparciu o rodzaj zakażenia oraz ogólny stan i predyspozycje zdrowotne pacjenta. Preparat należy przyjmować w trakcie spożywania posiłku, popijając go wodą.

Ceroxim a skutki uboczne

Choć stosowanie leku Ceroxim może wiązać się z wystąpieniem u chorego skutków ubocznych, należy pamiętać, że nie każdy może się z nimi spotkać. Do najczęściej pojawiających się dolegliwości zaliczyć można pojawienie i rozwijanie się grzybów w organizmie, eozynofilię, zawroty i bóle głowy, nudności, bóle brzucha i biegunkę. Wystąpić mogą również zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych. W przypadku pojawienia się takich lub innych objawów utrudniających normalne funkcjonowanie, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.


Ceroxim (tabletki powlekane, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbakteryjny
Substancja czynna: cefuroksym
Dawka: 250 / 500 mg (tabletki), 125 mg / 5 ml / 250 mg / 5 ml (proszek)
Opakowanie: 10 / 12 / 14 / 20 / 24 tabletek, 50 / 100 ml proszku




Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Inne leki o podobnym działaniu