Zinoxx

Zinoxx - opis i informacje o leku

Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Zinoxx to antybiotyk w formie tabletek, które stosuje się w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych. Można go otrzymać wyłącznie na receptę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego preparatu, przeczytaj poniższy opis, a w przypadku pytań – zamów e-konsultację lekarską, podczas której otrzymasz e-receptę na lek, który pomoże Ci w walce z uporczywym zapaleniem.

Wskazania do stosowania leku Zinoxx

Podstawowym składnikiem preparatu Zinoxx jest substancja czynna w postaci cefuroksymu, który skutecznie zwalcza bakterie wrażliwe, będące przyczyną powstania wielu rodzajów zakażeń w organizmie człowieka. Dlatego lek ten doskonale sprawdza się w leczeniu i profilaktyce większości zakażeń górnych dróg oddechowych (np. zapalenia krtani czy gardła), zapaleń zatok oboczych nosa, zakażeń dolnych dróg oddechowych (np. zapalenia oskrzeli o podłożu ostrym lub przewlekłym), zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego (np. zapalenia pęcherza moczowego), zapalenia szyjki macicy, zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. ropnego zapalenia skóry), a także w zwalczaniu objawów wczesnego stadium boreliozy. Antybiotyk ten przepisuje się osobom dorosłym i dzieciom w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania do stosowania tabletek Zinoxx

Z właściwości leku Zinoxx nie mogą korzystać przede wszystkim osoby z nadwrażliwością na substancję czynną w nim zawartą lub na inne jego składniki, a także pacjenci, którzy teraz lub w przeszłości wykazywali nadwrażliwość na inne preparaty wchodzące w skład antybiotyków beta-laktamowych z grupy cefalosporyn. O konieczności lub niemożności stosowania leku Zinoxx zawsze decyduje lekarz wystawiający receptę.

Jak dawkuje się lek Zinoxx?

Właściwe dawkowanie preparatu Zinoxx określa lekarz w drodze diagnozy i wywiadu medycznego. W przypadku osób małoletnich wielkość dawki ustala się w oparciu o wiek i wagę pacjenta. W większości przypadków zakażeń leczenie polega na stosowaniu 250 mg leku 2 razy w ciągu doby. Jednak w przypadku zakażenia dróg moczowych może to być tylko 125 mg 2 razy na dobę, a jeśli chory cierpi na zakażenie dolnych dróg oddechowych o podłożu ciężkim – 500 mg przyjmowane 2 razy na dobę. Wczesne stadium boreliozy u pacjentów powyżej 12 roku życia zwalcza się przyjmując 500 mg 2 razy na dobę przez ok. 3 tygodnie. W poważnych przypadkach zapalenia płuc i oskrzeli specjalista może zadecydować o przeprowadzeniu terapii sekwencyjnej, która polega na łączeniu różnych sposobów przyjmowania substancji czynnej – domięśniowego lub dożylnego, a potem w postaci tabletek doustnych po spożyciu posiłku. Wskazane jest, aby młodsze dzieci stosowały cefuroksym nie w postaci tabletek, a jako zawiesinę doustną ułatwiającą połykanie.

Zinoxx – środki ostrożności

Ponieważ Zinoxx może wchodzić w interakcje z innymi preparatami medycznymi, przed wdrożeniem kuracji tym lekiem należy poinformować lekarza o wszystkich preparatach, które pacjent przyjmuje teraz lub przyjmował w przeszłości. To samo dotyczy doświadczeń związanych z wystąpieniem u chorego rekacji nadwrażliwości na konkretne substancje i leki, np. penicylinę. Jeśli w okresie kuracji lekiem Zinoxx u pacjenta pojawią się inne zakażenia grzybicze lub bakteryjne, powinien natychmiast skonsultować je ze swoim lekarzem. W przypadku pojawienia się uciążliwej biegunki, nie należy leczyć jej samodzielnie, lecz zgłosić się z tym problemem do specjalisty, ponieważ przyczyną jej występowania może być rzekomobłoniaste zapalenie jelit, które może przebiegać w sposób uciążliwy i trudny do wyleczenia.

Zinoxx w okresie ciąży i karmienia piersią

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed rozpoczęciem terapii lekiem Zinoxx, ponieważ zawarty w nim cefuroksym przenika do łona i mleka matki i w ten sposób może negatywnie oddziaływać na organizm dziecka. W takiej sytuacji pacjentki mogą przyjmować antybiotyk Zinoxx wyłącznie wtedy, kiedy lekarz uzna, że jest to dla nich konieczne.

Interakcje leku Zinoxx z innymi preparatami

Ponieważ Zinoxx w połączeniu z innymi lekami może wpływać na ich działanie, a także przyczyniać się do występowania u pacjentów działań niepożądanych, zaleca się, by chory poinformował lekarza, jeśli na co dzień stosuje leki moczopędne, preparaty, które zobojętniają soki żołądkowe, doustną antykoncepcję hormonalną, leki przeciwzakrzepowe stosowane doustnie oraz probenecyd.

Zinoxx a prowadzenie pojazdów

Z uwagi na fakt, iż jednym ze skutków ubocznych przyjmowania leku Zinoxx mogą być zawroty głowy, które mogą w znaczący sposób wpływać na zdolność kierowania pojazdem lub obsługiwania maszyn, przed przystąpieniem do tych czynności pacjent powinien upewnić się, że samopoczucie pozwala mu na ich wykonywanie. Jeśli u pacjenta występują dolegliwości, przez które nie może prowadzić pojazdu lub obsługiwać maszyn, powinien odstąpić od wykonywania tych czynności, a w razie potrzeby – skonsultować swój stan z lekarzem.

Zinoxx a skutki uboczne

Zinoxx, tak jak każdy inny lek, może spowodować u pacjenta wystąpienie różnych skutków ubocznych. Wśród nich wymienić można: nudności i wymioty, zmiany skórne, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha i biegunkę, zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych, podwyższoną temperaturę ciała, anafilaksję, małopłytkowość, itd.


Zinoxx (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbakteryjny
Substancja czynna: cefuroksym
Dawka: 250 / 500 mg
Opakowanie: 10 / 14 tabletek




Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Inne leki o podobnym działaniu