Budenofalk

Kategoria zapalenie jelit, zapalenie wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna
Status dostępny na receptę
Forma twarde kapsułki dojelitowe; pianka doodbytnicza
Substancja czynna budezonid
Dawka 3 mg, 9 mg [kapsułki]; 2 mg [pianka]
Opakowanie 10, 50, 100 kapsułek; 14 dawek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/20205/leaflet

Budenofalk - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Budenofalk to lek stosowany w zwalczaniu chorób zapalnych jelit oraz wątroby. Jednym ze wskazań do stosowania u pacjentów jest choroba Leśniowskiego-Crohna o nieostrym przebiegu. Występuje zarówno w formie kapsułek, jak i pianki doodbytniczej. Budenofalk wydawany jest w aptece na podstawie recepty, którą pacjent może uzyskać online. W tym celu wystarczy wypełnić formularz internetowy, który następnie trafi do odpowiedniego lekarza. Po zebraniu potrzebnych danych o chorym możliwe jest wystawienie e-recepty.

Jakie zastosowanie ma lek Budenofalk?

Budenofalk ma działanie miejscowe, stosuje się go w leczeniu chorób zapalnych jelit oraz wątroby. Lek ten wykorzystuje się w zwalczaniu choroby Leśniowskiego-Crohna o łagodnym bądź umiarkowanym nasileniu (kiedy choroba obejmuje jelito kręte lub okrężnicę wstępującą), mikroskopowego zapalenia jelita grubego i autoimmunologicznego zapalenia wątroby. Leku nie stosuje się w chorobie Leśniowskiego-Crohna, jeżeli stan zapalny obejmuje górny odcinek przewodu pokarmowego pacjenta. Budenofalk nie zwalcza również objawów pozajelitowych (np. dotyczących skóry, oczu), ponieważ lek wykazuje działanie miejscowe.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Budenofalk?

Budenofalk nie powinien być stosowany przez pacjentów z nadwrażliwością lub alergią na budezonid lub inne substancje obecne w składzie leku. Innymi przeciwwskazaniami do wykorzystania preparatu są: marskość wątroby, miejscowe zakażenie bakteryjne, grzybiczne lub wirusowe w obrębie jelita, ciężkie zaburzenie czynności wątroby.

Jakie należy zachować środki ostrożności przy leczeniu preparatem Budenofalk?

Przed przepisaniem preparatu lekarz powinien omówić z pacjentem ewentualne ryzyko stosowania. Należy poinformować lekarza o przebytych lub występujących aktualnie chorobach, w tym: gruźlicy, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, chorobie wrzodowej, zakażeniu, ospie wietrznej, odrze. W trakcie kuracji preparatem Budenofalk pacjent nie powinien poddawać się szczepieniom z użyciem szczepionek żywych. Przed tym należy zasięgnąć opinii lekarza, podobnie jak w przypadku przygotowywania się do zabiegu chirurgicznego. Budenofalk nie powinien być przyjmowany razem z sokiem z grejpfrutów.

W jaki sposób stosuje się Budenofalk?

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego piankę rozpyla się w porach porannych lub wieczornych, najlepiej po wypróżnieniu. Przed aplikacją preparatu należy wstrząsnąć pojemnik przez kilkanaście sekund. Aplikator wprowadza się do odbytnicy możliwie głęboko, po czym wciska pompkę i bardzo powoli ją puszcza. Budenofalk w postaci kapsułek przyjmuje się doustnie.

Jak należy dawkować Budenofalk?

Budenofalk w postaci pianki stosuje się w dawce 2 mg (tyle, ile wynosi 1 dawka) 1 raz dziennie, rano lub wieczorem. Zalecana dawka u pacjentów dorosłych to 3 kapsułki dziennie. Dozę preparatu oraz długość okresu leczenia ustala lekarz.

Kiedy można spodziewać się efektów kuracji lekiem Budenofalk?

Kuracja lekiem Budenofalk w postaci pianki doodbytniczej powinna zwalczyć zapalenie jelita po okresie od 6 do 8 tygodni. Po ustaniu objawów należy zaprzestać stosowania preparatu. W przypadku zażywania kapsułek pacjent może spodziewać się poprawy maksymalnie po 8 tygodniach kuracji.

Jak przedstawia się skład leku Budenofalk?

Substancję czynną leku Budenofalk zawiera budezonid. Pełen skład preparatu znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Kapsułki zawierają laktozę jednowodną, na co powinny zwrócić uwagę osoby z nietolerancją laktozy.

Na czym polega mechanizm działania substancji czynnej leku Budenofalk?

Budezonid należy do grupy syntetycznych kortykosteroidów. Wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Jego mechanizm działania polega na zwalczaniu stanu zapalnego i hamowaniu takich objawów, jak: przekrwienie błon śluzowych, podrażnienie, świąd, obrzęk, naciek komórek zapalnych.

Z jakimi innymi lekami Budenofalk może wchodzić w interakcję?

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach. Budenofalk może wchodzić w niekorzystne interakcje z lekami takimi, jak: glikozydy naparstnicy, leki moczopędne, karbamazepina, ryfampicyna, cymetydyna, doustne środki antykoncepcyjne.

Jakie działania niepożądane może wywoływać Budenofalk?

Budenofalk może powodować działania niepożądane, lecz występują one stosunkowo rzadko. Zalicza się do nich: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej, zaburzenia widzenia (np. jaskra, zaćma), dolegliwości żołądkowe, zaburzenia psychiczne (np. depresja), zaburzenia metabolizmu.

Czy Budenofalk można bezpiecznie stosować w ciąży lub karmiąc piersią?

Nie, Budenofalk nie powinien być stosowany ani w okresie karmienia piersią, ani podczas ciąży. Szczególnie niebezpieczne może być wykorzystanie leku w okresie pierwszych 3 miesięcy ciąży.

Czy Budenofalk można podawać dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia?

Nie powinno się stosować leku u pacjentów poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących wpływu tego preparatu na daną grupę wiekową.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu