Colitan
Kategoria | choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego |
Status | dostępny na receptę |
Forma | tabletki |
Substancja czynna | mesalazyna |
Dawka | 250 mg |
Opakowanie [ilość kapsułek] | 10/50 |
Źródło: http://chpl.com.pl/data_files/2012-06-15_ChPL_Colitan_czopki_5-04-12.pdf
Colitan - opis i informacje o leku
Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Colitan to lek stosowany w zwalczaniu oraz zapobieganiu nieswoistym chorobom zapalnym jelit. Jego substancję czynną stanowi mesalazyna. Colitan wydawany jest na podstawie recepty, którą pacjenci mogą uzyskać bez konieczności udawania się do placówki medycznej. Wystarczy wypełnić formularz online, udzielając informacji o danych osobowych oraz stanie zdrowia. Następnie formularz trafi do odpowiedniego lekarza, by ten mógł wypisać pacjentowi e-receptę.
Colitan – jakie zastosowanie znajduje ten lek?
Colitan wskazany jest dla pacjentów cierpiących na nieswoiste choroby zapalne jelit, które nie tylko leczy, ale także zapobiega ich nawrotom. Lek ten wykorzystuje się w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o charakterze łagodnym lub umiarkowanym. Colitan znajduje również zastosowanie w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, szczególnie przy stanie zapalnym jelita grubego.Colitan – jak należy zażywać i dawkować lek?
Colitan przyjmowany jest doustnie. Tabletki należy zażywać w całości, na około godzinę przed posiłkiem. Zalecana dawka dzienna stosowana w ostrym rzucie choroby to od 1500 mg do 3000 mg. Doza takiej wysokości powinna być podawana przez okres od 3 do 6 tygodni, aż do poprawienia się stanu zdrowia pacjenta. W przypadku leczenia podtrzymującego dawka dobowa wynosi zwykle od 1000 mg do 1500 mg.Colitan – jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Colitan jest alergia lub nadwrażliwość na substancję czynną – mesalazynę – bądź inne salicylany, a także na inne substancje obecne w składzie leku. Colitan nie powinien być również stosowany przez pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność nerek lub wątroby, czynną chorobę wrzodową oraz skazy krwotoczne. Ze względu na obecną w składzie laktozę leku nie powinni stosować pacjenci z dziedziczną nietolerancją galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy bądź cierpiący na niedobór laktazy (enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy). Leku nie należy wykorzystywać u dzieci poniżej 12 roku życia.Colitan – jakie grupy pacjentów powinny zachować ostrożność przy stosowaniu?
Colitan powinien być stosowany ze szczególną ostrożnością u pacjentów ze zdiagnozowaną niewydolnością nerek, proteinurią (białkomoczem) oraz zwiększonym stężeniem azotu pozabiałkowego we krwi.Colitan – jak wygląda mechanizm działania substancji czynnej?
Mesalazyna to organiczny związek chemiczny, stanowiący aminową pochodną kwasu salicylowego. Stosowana jest jako niesteroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Mesalazyna polega swój mechanizm działania na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn w błonie śluzowej jelita grubego. Substancja ta bierze także udział w hamowaniu reakcji utleniania w błonie śluzowej okrężnicy.Colitan – czy stosowanie tego leku może powodować efekty uboczne?
Colitan, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane, których rodzaj i częstotliwość występowania są kwestią w pełni indywidualną. Do efektów ubocznych najczęściej zgłaszanych przez pacjentów należą: skórne reakcje alergiczne, zawroty głowy, nudności, biegunka, bóle brzucha, zwiększenie temperatury ciała, dreszcze. Do rzadziej występujących efektów ubocznych zalicza się: zapalenie trzustki, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby oraz nerek, zespół nerczycowy, niedokrwistość aplastyczną, rumień guzowaty czy w przypadku mężczyzn – zmniejszenie ilości i ruchliwości plemników. Niewykluczone jest pojawienie się ostrego zespołu nietolerancji, który objawia się między innymi krwawą biegunką, gorączką, silnym bólem głowy i wysypką. W przypadku wystąpienia silnych działań niepożądanych pacjenci powinni zgłosić się po pomoc medyczną.Colitan – czy lek wchodzi w interakcję z innymi środkami medycznymi?
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich innych zażywanych przez siebie środkach medycznych jeszcze przed przepisaniem leku Colitan. Substancja czynna – mesalazyna – może nasilać działanie hipoglikemizujące leków przeciwzakrzepowych, dlatego tych środków nie powinno się łączyć w pojedynczej kuracji. Colitan hamuje działanie probenecydu, furosemidu i sulfinpirazonu, a także osłabia funkcjonowanie rifampicyny w organizmie.Colitan – czy lek nadaje się do stosowania u pacjentów nieletnich?
Tak, Colitan może być wykorzystywany w leczeniu dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia.Colitan – czy bezpieczne jest stosowanie w ciąży lub w okresie karmienia piersią?
Nie zaleca się stosowania leku Colitan przez kobiety karmiące piersią, ponieważ substancja czynna może przenikać do mleka kobiecego. Wykorzystanie w grupie pacjentek w ciąży powinno mieć miejsce wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Przed przepisaniem preparatu należy poinformować ciężarną pacjentkę o ewentualnym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych u matki lub płodu.Zobacz również: