Elidel

Elidel - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Zmagasz się ze zmianami zapalnymi związanymi z atopowym zapaleniem skóry i szukasz produktu nie zawierającego sterydów? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi leku Elidel i sprawdź czy jest on przeznaczony dla Ciebie. Na naszym portalu elekarz24h.pl już teraz możesz umówić się na e-wizytę i otrzymać na niego receptę dostępną na twoim e-mailu już w kilka minut!

Czym jest lek Elidel i do czego służy?

Czym jest lek Elidel i do czego służy? Lek Elidel to białawy, bezwonny, niebrudzący i łatwy w rozprowadzaniu krem niesteroidowy zawierający substancję czynną pimekrolimus, który został opracowany w celu leczenia zapalenia związanego z neurodermitem (zwanym również atopowym zapaleniem skóry lub wypryskiem atopowym). Należy do klasy leków zwanych miejscowymi inhibitorami kalcyneuryny. Preparat stosowany na skórę w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci w wieku od 2 lat, młodzieży i dorosłych, w momencie gdy konwencjonalne leczenie produktami do pielęgnacji skóry lub konwencjonalne miejscowe leczenie kortykosteroidami nie jest możliwe.

Co należy wziąć pod uwagę przed użyciem leku Elidel?

Co należy wziąć pod uwagę przed użyciem leku Elidel? W przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku należy poinformować o tym lekarza. Nie należy nakładać preparatu Elidel na obszary skóry, które mogą być zmianami złośliwymi, a także na obszary skóry dotknięte aktywną infekcją wirusową jak na przykład opryszczka lub brodawki. W czasie leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce – zarówno naturalne, jak i sztuczne (w tym lampy słoneczne, solarium lub zabiegi UV). Jeśli przebywanie za zewnątrz jest nieuniknione, konieczne będzie zaopatrzenie się pacjenta w odpowiednią odzież, która ochroni leczone obszary przed słońcem.

W jaki sposób i jak długo stosować lek Elidel?

W jaki sposób i jak długo stosować lek Elidel? Lek należy stosować w możliwie najmniejszej ilości pozwalającej na opanowanie objawów choroby a aplikacja powinna być ograniczona wyłącznie do miejsca dotkniętego zmianą chorobową – preparat można stosować na wszystkie obszary skóry, w tym na głowę, twarz, szyję oraz w fałdy skórne. Zaleca się nakładanie dwa razy dziennie, raz rano i raz wieczorem. Z uwagi na to, że skóra pacjentów z atopowym zapaleniem skóry jest często bardzo sucha, warto zapytać lekarza o odpowiednie, nawilżające produkty pielęgnacyjne wspomagające kurację. Kremy nawilżające lub inne produkty do pielęgnacji skóry można stosować natychmiast po wsiąknięciu się kremu Elidel. Zabrania się nakładania kremu na błony śluzowe i jego spożywania. Nie zaleca się kąpać, brać prysznica ani pływać bezpośrednio po zastosowaniu kremu – w przeciwnym razie preparat może zostać zmyty a jego działanie zminimalizowane. Leku Elidel nie należy stosować w sposób ciągły przez długi okres czasu, a jedynie do ustąpienia objawów (nie dłużej niż 6 tygodni). Jeżeli w tym czasie nie zostanie zaobserwowana żadna poprawa lub stan skóry pogorszy się, pacjent powinien przerwać leczenie i niezwłoczne skontaktować się z lekarzem.

Czy Elidel można stosować podczas ciąży lub podczas karmienia piersią?

Czy Elidel można stosować podczas ciąży lub podczas karmienia piersią? Jeśli jest to możliwe, Elidel nie powinien być stosowany w okresie ciąży lub tylko na niewielkich obszarach i przez krótki okres czasu. W przypadku podejrzenia ciąży lub planowania zajścia w ciążę dalsze stosowanie kremu Elidel powinno być rozważane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. To samo dotyczy karmienia dziecka piersią. Jeśli konieczne jest nałożenie leku na piersi, nie należy karmić piersią.

Stosowanie leku Elidel u dzieci.

Stosowanie leku Elidel u dzieci. Ze względu na brak wystarczających danych o działaniu leku Elidel na dzieci, nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych:

Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych: W przypadku przypadkowego połknięcia nawet małej ilości kremu przez pacjenta lub inną osobę, należy skontaktować się z lekarzem i poinformować go o tym. Jeśli krem przypadkowo dostanie się do oczu, konieczne jest usunięcie resztki kremu, a następnie dokładne przemycie oczu czystą wodą. Podczas stosowania leku Elidel może wystąpić uczucie ciepła i/lub pieczenia w miejscach, w których nałożony został preparat. Reakcje te są zwykle łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli wystąpi cięższa reakcja, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki leku Elidel, należy zaaplikować go tak szybko jak to możliwe a następnie kontynuować leczenie bez zmian. Zabrania się przekazywania leku Elidel komuś innemu ani samodzielnego modyfikowania przepisanej dawki. Jeśli pacjent jest zdania, że lek jest za słaby lub za mocny, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak prawidłowo przechowywać lek?

Jak prawidłowo przechowywać lek? Elidel należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze pokojowej nie przewyższającej 25°C w miejscu niedostępnym dla dzieci. Produkt leczniczy, może być używany tylko do daty oznaczonej na opakowaniu. Nie zamrażać.


Podstawowe informacje: Nazwa leku: Elidel Występuje w postaci: krem 5 g, 15 g, 30 g, 100 g Licencja: Meda Pharmaceuticals Sp. z o.o Substancja czynna: pimekrolimus (10 mg/g) Dostępność: lek na receptę Kategoria: leki na atopowe zapalenie skóry, leki przeciwzapalne



Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Inne leki o podobnym działaniu