Lamitrin

Lamitrin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Jeśli szukasz skutecznego leku na padaczkę, który ma szerokie spektrum działania i pomoże także w przeciwdziałaniu zaburzeniom efektywnym dwubiegunowym, Lamitrin może być odpowiedni dla ciebie. W składzie znajduje się bowiem substancja czynna zapobiegająca powstawaniu napadów padaczkowych, dzięki czemu medykament ten skutecznie będzie w stanie blokować impulsy w mózgu wywołujące chorobę. Jak konkretnie działa, jakie są właściwości leku, kto może go stosować, jakie jest dawkowanie oraz przeciwwskazania do jego przyjmowania, można dowiedzieć się z ulotki od producenta i poniższego opisu. Umów się na wizytę już dziś i dowiedz się, czy Lamitrin przeznaczony jest także dla ciebie.

Lamitrin– co to za lek?

Medykament ten stosowany jest w leczeniu afektywnych zaburzeń dwubiegunowych oraz napadów padaczkowych. Ma szerokie spektrum działania i w przypadku padaczki może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież powyżej 2. roku życia. Z kolei w przypadku psychozy maniakalno-depresyjnej jest lekiem, który może być spożywany jedynie przez osoby, które ukończyły wiek pełnoletności. Lamitrin wydawany jest jedynie na receptę po wcześniejszym wywiadzie lekarskim.

Lamitrin– dawkowanie leku

Moc leku Lamitrin dobierana jest indywidualnie do każdego z pacjentów w zależności od długości leczenia, ogólnego stanu zdrowia i intensywności objawów. Na początku lekarz zleca zazwyczaj stosowanie mniejszej dawki, która stopniowo jest zwiększana aż do uzyskania po kilku tygodniach zadowalającej efektywności kuracji. Zazwyczaj w stosunku do dzieci i młodzieży powyżej 13. roku życia przepisywana jest dawka od 100 do 400 mg leku na dobę. Dla młodszych pacjentów ustalana jest ona w zależności od masy ciała. Jest to zwykle od 1 do 15 mg na kilogram wagi. W stosunku do dzieci poniżej 12. roku życia maksymalną dawką jest 200 mg.

Kto może stosować lek Lamitrin?

Lek Lamitrin wykazuje szerokie spektrum działania. W przypadku przeciwdziałania napadom padaczkowym może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci i młodzież powyżej 13. roku życia jako samodzielny lek. W przypadku, gdy skojarzony jest innymi tabletkami, mogą go przyjmować także dzieci od 2. do 12. roku życia. Jest jedynym lekiem, który może być przepisany przez lekarza w przypadku padaczki w tak zwanych typowych napadach nieświadomości. Z kolei w przypadku leczenia afektywnych zaburzeń dwubiegunowych jest przepisywany jedynie osobom powyżej 18. roku życia. Niezależnie od tego, czy jest przyjmowany jako samodzielny lek, czy w skojarzeniu z innymi nie mogą go stosować osoby niepełnoletnie.

Jaki jest skład i zawartość opakowania leku?

Lamitrin zawiera substancję czynną – lamotryginę, która może być sprzedawana w dawce 25, 50 bądź 100 mg w każdej tabletce. Oprócz niej w składzie kapsułek znajdują się także laktoza jednowodna, powidon K30, celuloza mikrokrystaliczna, tlenek żelaza żółty czy stearynian magnezu. Pełna lista składników tworzących lek znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Przeciwskazania do stosowania leku Lamitrin

Szczególnym przeciwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na substancję czynną bądź którykolwiek z pozostałych składników znajdujących się w Lamitrin. W sytuacji zauważenia objawów reakcji alergicznej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Istnieją także stany chorobowe i dolegliwości, w stosunku do których należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować możliwość przyjmowania leku w sytuacji ich występowania. Do takich należą między innymi choroba nerek, wysypka po zastosowaniu jakiegokolwiek leku przeciwpadaczkowego bądź takiego, który stosowany jest w leczeniu afektywnych zaburzeń dwubiegunowych, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, choroba serca czy zespół Brugadów. Należy także uważać, jeśli stosuje się inne leki zawierające substancję czynną tworzącą lek Lamitrin.

Możliwe działania niepożądane po zażyciu Lamitrin

Podobnie jak w przypadku innych leków, stosowanie Lamitrin także wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Nie u każdego pacjenta go stosującego muszą się one jednak pojawić. Do najpoważniejszych skutków ubocznych, które w określonych przypadkach mogą nawet zagrozić życiu lub zdrowiu pacjenta, zaliczyć można przede wszystkim owrzodzenie jamy ustnej, nosa, gardła czy genitaliów, wysoką gorączkę, reakcję alergiczną czy zaczerwienie skóry, obrzęk twarzy, nagłe krwawienie nieznanego pochodzenia, powiększone węzły chłonne czy zmiany w obrębie narządów, w szczególności wątroby i nerek. Do innych działań niepożądanych można zaliczyć także ból głowy, biegunkę, nudności, wymioty, drażliwość, problemy ze snem, ból pleców czy suchość w jamie ustnej. Pełna lista skutków niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku.


Lamitrin– podstawowe informacje
Kategoria: lek na padaczkę, lek na zaburzenia afektywne dwubiegunowe
Substancja czynna: lamotrygina (lamotriginum)
Dawka: 25 mg, 50 mg, 100 mg
Opakowanie: 14, 21, 28, 30, 42, 50, 56, 60, 90, 98 lub 100 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu