Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Objawy grypy

Nie masz czasu na wizytę w przychodni? Umów konsultację lekarską online. Szybko i bezpiecznie!

Objawy grypy nie są na tyle charakterystyczne, by w pierwszej chwili nie pomylić ich z objawami przeziębienia – szczególnie w początkowej fazie choroby. Zarówno grypa, jak i klasyczne przeziębienie wiążą się z zakażeniem wirusowym i przenoszą się zazwyczaj drogą kropelkową – poprzez kontakt z chorującą osobą. Należy jednak pamiętać, że obie choroby przebiegają i rozwijają się w sposób różny. Różne może być także ich leczenie. Jak rozpoznać przeziębienie i grypę? W jakich sytuacjach należy skonsultować swoje objawy chorobowe z lekarzem, a kiedy wystarczy samodzielna kuracja w domu? Jakie dolegliwości generują niedoleczone choroby wirusowe?


Spis treści

Objawy grypy i przeziębienia – istotne różnice między chorobami
Jakie objawy występują przy grypie, a jakie przy przeziębieniu?
Leczenie przeziębienia i grypy w praktyce
Objawy grypy i przeziębienia – do jakich powikłań prowadzą nieleczone choroby wirusowe?
Jak samodzielnie przeciwdziałać przeziębieniu i grypie?

Objawy grypy i przeziębienia – istotne różnice między chorobami

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? To pytanie zadają sobie osoby, które rozpoczynają swoje zmagania z nagłymi, niezdiagnozowanymi objawami grypy lub przeziębienia, a także rodzice, którzy martwią się o zdrowie swoich dzieci. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że obie te choroby są chorobami układu oddechowego, których przyczyną są wirusy. Jednak w przypadku grypy podłożem zachorowania jest zakażenie spowodowane przez wirusy grypy (typu A, B i C), które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową lub w wyniku kontaktu ze skażoną powierzchnią. W leczeniu objawów grypy konieczna jest współpraca z lekarzem i stosowanie specjalnych leków na tę chorobę wirusową. Chociaż przeziębienie rozpowszechnia się podobnie jak grypa, podłożem występowania tej jednostki chorobowej są najczęściej rynowirusy, które sprawiają, że sam przebieg infekcji górnych dróg oddechowych jest łagodniejszy, a objawy występują stopniowo i nie są groźne dla życia człowieka. Ponadto przeziębienie trwa kilka dni – w odróżnieniu od grypy, która przebiega gwałtownie i może rozwijać się nawet przez kilka tygodni, dając uporczywe dolegliwości.

Jakie objawy występują przy grypie, a jakie przy przeziębieniu?

Ze względu na podobieństwo występujących objawów, które towarzyszą tym dwóm chorobom, czasem trudno odróżnić grypę od przeziębienia. Dlatego w wielu przypadkach wskazany jest kontakt z lekarzem, który w oparciu o swoją wiedzę, praktykę lekarską i dostępne testy laboratoryjne (testy antygenowe oparte na wymazie z nosa i gardła) postawi właściwą diagnozę i zaproponuje ścieżkę leczenia. Istotne jest przede wszystkim to, że przebieg przeziębienia bywa łagodniejszy od przebiegu grypy, która w wielu przypadkach postępuje gwałtownie i może przyczynić się do groźnych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań. Początkowe objawy przeziębienia nie są dokuczliwe dla osoby chorej. Zazwyczaj pojawiają się powoli i są związane z lekkim drapaniem i bólem w gardle, zatkanym nosem lub rozwodnionym katarem, kichaniem, kaszlem, nieznacznym osłabieniem i lekkim bólem głowy. Czasem u pacjenta może wystąpić stan podgorączkowy. Tego typu objawy są często mylące i przypominają reakcję alergiczną bądź infekcję zatok, ale nie wolno ich bagatelizować. Natomiast objawy grypy zazwyczaj uwidoczniają się niespodziewanie i gwałtownie. Dość szybko rozwijają się w organizmie osoby zakażonej, dlatego w bardzo krótkim czasie chory może odczuć pierwsze dolegliwości związane z wysoką gorączką, znaczącym osłabieniem, bólami głowy, mięśni i stawów. Mogą pojawić się również u niego dreszcze, a z czasem dochodzi katar, ból gardła i suchy, dokuczliwy kaszel. Wymienionym objawom, które występują u dzieci, czasem towarzyszą biegunka, nudności i wymioty.

Leczenie przeziębienia i grypy w praktyce

Ponieważ przeziębienie z natury ma łagodny przebieg – w wielu przypadkach nie jest konieczne używanie leków dostępnych w aptece, a już na pewno nie tych wydawanych na receptę. Wiele osób stosuje naturalne metody leczenia, które zwykle odnoszą pożądany skutek. Przy objawach przeziębienia sprawdza się dłuższy odpoczynek, sen, dieta bogata w zdrowe składniki i wodę. Zdarza się, że dorośli i dzieci stosują łagodne preparaty na ból gardła i zatkany nos polecone przez farmaceutę w aptece. W przypadku grypy, która cechuje się gwałtowniejszym przebiegiem, niezastąpione są specjalistyczne leki na grypę dostępne z przepisu lekarza, dzięki którym można zbić wysoką gorączkę, udrożnić zatkany nos (krople do nosa lub aerozol) i załagodzić męczący, suchy kaszel (tabletki do ssania, syrop wykrztuśny lub spray do gardła). Wśród nich wymienia się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (np. ibuprofen) i przeciwgorączkowe (np. paracetamol), których szeroki wachlarz jest dostępny w każdej aptece. W przypadku grypy nie stosuje się antybiotyków, które działają nie przeciwwirusowo, lecz przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Podobnie jak w przypadku przeziębienia, w trakcie leczenia grypy wskazane są: odpoczynek, odpowiednie nawodnienie i sen.

Objawy grypy i przeziębienia – do jakich powikłań prowadzą nieleczone choroby wirusowe?

Objawów grypy i przeziębienia nie wolno lekceważyć. Dlatego jeśli domowe sposoby lub leki dostępne w aptece bez recepty nie pomagają, konieczna jest konsultacja lekarska – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z klasycznym przeziębieniem, czy grypą. Nieleczone lub niewłaściwie leczone choroby wirusowe mogą bowiem doprowadzić do wielu uciążliwych powikłań, mających późniejszy wpływ na zdrowie i funkcjonowanie pacjenta. Niedoleczone przeziębienie może skutkować wystąpieniem zapalenia ucha, zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli, a nawet płuc. Komplikacje po przebytej grypie mogą być takie same, jak przy przeziębieniu lub znacznie poważniejsze. Może ona wywołać np. zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych, które w konsekwencji mogą doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci pacjenta. Z tego powodu istotne jest, aby nie bagatelizować objawów przeziębienia i grypy, podchodzić do ich leczenia zdroworozsądkowo, a w przypadku wątpliwości – radzić się lekarza rodzinnego.

Jak samodzielnie przeciwdziałać przeziębieniu i grypie?

Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów przeziębienia i grypy warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, która w przypadku tych dwóch chorób wirusowych ma kilka cech wspólnych. Po pierwsze istotne jest, aby stronić od kontaktu z osobami potencjalnie chorymi, które zmagają się z objawami charakterystycznymi dla przeziębienia i grypy, np. kaszlem, katarem, itp. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusowego u siebie, również wskazane jest unikanie kontaktu z innymi osobami w trosce o ich zdrowie. Warto systematycznie i starannie myć ręce, co zminimalizuje ryzyko przedostania się wirusów do organizmu. Ponadto w profilaktyce przeziębienia kluczowy jest zdrowy styl życia i troska o właściwą higienę. Przed zakażeniem wirusem grypy uchronić może przyjęcie szczepionki przeciw grypie, której skuteczność ocenia się na 40-70%.

Nie masz czasu na wizytę w przychodni? Umów konsultację lekarską online. Szybko i bezpiecznie!