Amantadyna

Nazwa leku: Amantix Amantix roztwór Viregyt-K Amantadin Stada
Kategoria: tabletki powlekane roztwór (do zastrzyków) kapsułki do stosowania doustnego tabletki
Substancja czynna: amantadyna amantadyna amantadyna amantadyna

Amantadyna - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie ! Amantadyna jest substancją czynną wykorzystywaną do produkcji leków na chorobę Parkinsona, a także medykamentów przeznaczonych do leczenia objawów wirusa grypy typu A. W dobie pandemii koronawirusa świat obiegła informacja o rzekomym działaniu amantadyny w kontekście walki z Covid-19. Poniżej, znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na jej temat, a także uzyskasz informacje o lekach, które są wyprodukowane bazie amantadyny. Potrzebujesz leku na bazie amantadyny? Skorzystaj z e-wizyty z e-receptą, którą otrzymasz w kilka minut!

Czym tak naprawdę jest amantadyna?

Amantadyna jest tak naprawdę związkiem organicznym z grupy amin, pochodną adamantanu, który od lat znajduje zastosowanie przy produkcji leków. Jest substancją czynną, na bazie której powstają leki na wirusa grypy typu A, a także chorobę Parkinsona. W ostatnich latach jednak, coraz rzadziej stosuje się ją do leczenia grypy- poszczególne wirusy po pewnym czasie uodporniły się na tę substancję, obniżając znacząco jej popularność na rynku. Po latach zmniejszonej popularności, amantadyna wróciła jako rzekomo skuteczny środek w walce z koronawirusem. Amantadyna jest bardzo dobrze wchłaniana przez organizm (odpowiada za to przewód pokarmowy), wydalana jest zaś z moczem. Jak każdy lek, amantadyna posiada pewne ograniczenia w stosowaniu i dawkowaniu.

Amantadyna a COVID-19. ?

Z racji tego, że amantadyna w przeszłości skutecznie hamowała rozwój wirusa grypy typu A, niektórzy lekarze i naukowcy postanowili przetestować jej działanie w kontekście leczenia koronawirusa. Kiedy cały świat szukał leku, który mógłby ograniczyć postępy pandemii, zdecydowano o przetestowaniu amantadyny jako skutecznego leku przeciwko Covid-19. Jednakże mimo wielu badań, dotychczas nie udało się jednoznacznie udowodnić zbawiennego działania amantadyny w kontekście leczenia koronawirusa. Dopóki zatem nie ma jednoznacznych dowodów na skuteczności terapii koronawirusa amantadyną, tak długo nie może być ona przepisywana jako lek na Covd-19. Warto także dodać, że również na całym świecie substancja ta nie uzyskała statusu leku na koronawirusa- mimo tego, że jej wpływ na przebieg choroby testowany był w wielu krajach, w wielu niezależnych ośrodkach badawczych.

Gdzie kupić leki z amantadyną?

.Wszystkie z wyżej wymienionych leków zawierających amantadynę można zakupić w zasadzie w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Jak w przypadku każdego leku, należy jednak wziąć pod uwagę aktualny stan dostępności medykamentu w konkretnej placówce.

Leki z amantadyną- na receptę, czy bez recepty?

Choć leki z amantadyną znacząco zyskały na popularności w okresie pandemii, to należy jasno podkreślić, że wszystkie z nich są wydawane wyłącznie na receptę. Najczęściej bowiem, służą one do leczenia objawów choroby Parkinsona. Za każdym razem, przed wypisaniem elektronicznej recepty na leki z amantadyną, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, dotyczący przede wszystkim aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowo, powinien on zweryfikować obecne i przeszłe choroby, jak i leki przyjmowane w aktualnym okresie czasu, jak też w niedalekiej przeszłości. Dopiero po uzyskaniu wszystkich tych informacji i upewnieniu się, że nie ma przeciwskazań do stosowania leków z amantadyną, otrzymamy stosowną receptę.

Jak dawkować amantadynę?

W zależności od rodzaju choroby, z jaką się aktualnie zmagamy, amantadynę przyjmuje się w dwojaki sposób. Przy leczeniu objawów choroby Parkinsona, najczęściej lekarz przepisuje na początku terapii 100 mg amantadyny na każdą dobę leczenia. Po tygodniu stosowania medykamentu, najczęściej dochodzi do podwojenia dawki, czyli przyjmowania 100 mg nie raz, a dwa razy na każdą dobę leczenia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, w kolejnych tygodniach stosowania leku lekarz może zwiększyć tę dawkę- lecz przyjęta, górną granica leku wynosi 400 mg na dobę. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, że większe dawki zwiększają prawdopodobieństwo występowania skutków ubocznych. W przypadku leczenia grypy zaś, lekarz najczęściej zaleca stosowanie do 5 dni, a w ramach jednej doby należy przyjmować 100 mg leku. Terapii amantadyną nie należy przerywać, ponieważ objawy choroby mogą ulec nasileniu. Każdorazowo jednak, to lekarz ustala z pacjentem zarówno dawkę, porę przyjmowania, jak i konkretny lek- i należy się ściśle trzymać zaleceń lekarza prowadzącego.

Dodatkowe ograniczenia w sprzedaży leków z amantadyną

W czasie pandemii koronawirusa leki z amantadyną zyskały na popularności dzięki obiegowym opiniom dotyczącym jej rzekomego, zbawiennego działania w kontekście leczenia objawów koronawirusa. Mimo tego, że do obecnej chwili nie potwierdzono takiej zależności, pacjenci zaczęli wręcz masowo wykupować leki z amantadyną, jako potencjalny lek do użycia w przypadku zachorowania na Covid-19. Doprowadziło to do wprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia znaczących ograniczeń w możliwości ich wykupienia. Ograniczenia były wprowadzane i znoszone kilkukrotnie od początku pandemii.Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !