Arechin

Arechin - opis i informacje o leku

Potrzebna Ci nowa recepta, ale nie masz kontaktu z lekarzem? Zapisz się na szybkie e-konsultacje medyczne w naszym serwisie i skorzystaj z fachowej pomocy!

Arechin to lek, który stosuje się na malarię (zimnicę), ale również w działaniach profilaktycznych dotyczących chorób takich jak: pełzakowica, toczeń rumieniowaty i reumatoidalne zapalenie stawów. W związku z występowaniem COVID-19 od 2020 roku można go również stosować w jego leczeniu. Preparat mogą przyjmować tylko osoby dorosłe i dzieci powyżej 14 lat na wyraźne wskazanie lekarza (dostępność na receptę). Przeczytaj poniższy opis leku Arechin i dowiedz się, jak stosuje się te tabletki. W przypadku pytań skontaktuj się z lekarzem, który czeka na Ciebie na naszym portalu medycznym.

Przeznaczenie i działanie leku Arechin

W skład tabletek powlekanych Arechin wchodzi m.in. substancja czynna w postaci 250 mg fosforanu chlorochiny, która oddziałuje na pierwotniaki powodujące występowanie malarii, ale również na wybrane szczepy P. falciparum i pełzaki czerwonki. Chociaż szczegółowy schemat działania substancji czynnej nie jest do końca znany badaczom, potwierdza się, że preparat Arechin działa przeciwzapalnie i może być stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii, pełzakowicy i ropnia wątroby w połączeniu z innymi lekami, terapii tocznia rumieniowatego pod różnymi postaciami oraz w zwalczaniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek dedykowany jest pacjentom dorosłym i młodzieży w wieku powyżej 14 lat.

Jak dawkuje się Arechin w terapii malarii?

Dawkowanie leku Arechin jest różne w zależności od wskazań zdrowotnych i decyzji specjalisty. W przypadku zapobiegania malarii stosuje się go 7 dni przed planowanym wyjazdem do obszaru endemicznego, a także podczas pobytu na tym obszarze i 4 tygodnie po powrocie. Należy przyjmować 2 tabletki (500 mg) raz w tygodniu – zawsze tego samego dnia, np. we wtorki. Terapia napadów malarii o nasileniu ostrym skupia się na zażywaniu początkowej dawki wynoszącej 1000 mg (4 tabletki), która po 6 godzinach wynosi 500 mg (2 tabletki), a po 2 i 3 dniach również 500 mg (2 tabletki).

Stosowanie leku Arechin w kuracji innych schorzeń

Jeśli lekarz zadecydował o leczeniu pełzakowicy lub ropnia lekiem Arechin, zazwyczaj jego dawkowanie przez pierwsze 2 dni opiera się na stosowaniu 2 tabletek (500 mg) 2 razy na dzień, a przez kolejne 2-3 tygodnie jednej tabletki (250 mg) 2 razy na dobę. W przypadku występowania tocznia rumieniowatego choremu podaje się 1 tabletkę (250 mg) 2 razy na dzień przez pierwsze 1-2 tygodnie terapii, a później w celu podtrzymania efektów leczenia wskazane jest zażywanie jeszcze 1 tabletki (250 mg) na dobę do momentu, kiedy lekarz wyda dyspozycję o zakończeniu kuracji. Natomiast jeśli chodzi o zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym to zwykle specjaliści zalecają przyjmowanie 1 tabletki (250 mg) raz na dobę. Jednak, aby kuracja powiodła się w 100% wskazane jest stosowanie leku nawet przez kilka miesięcy.

Kiedy nie należy stosować leku Arechin?

Stosowanie leku Arechin jest bezwzględnie zabronione w sytuacjach, kiedy pacjent jest uczulony na substancję czynną lub inne składniki tego preparatu. Przeciwwskazanie do podjęcia leczenia tym lekiem stanowi również zmiana w siatkówce oka lub w polu widzenia spowodowana przyjmowaniem pochodnych 4-aminochinoliny, a także stosowanie przez chorego amiodaronu. Szczególną ostrożność w stosowaniu leku Arechin powinny zachować osoby zmagające się z zaburzeniami czynności siatkówki, mające niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej we krwi, zaburzenia w obrazie krwi, ciężkie problemy w funkcjonowaniu żołądka i jelit, osoby chorujące na padaczkę i przyjmujące z tego tytułu leki przeciwdrgawkowe oraz pacjenci mający łuszczycę, porfirię lub miastenię. Istotne jest, aby w okresie kuracji lekiem Arechin wystrzegać się kontaktu ze słońcem i nie naświetlać skóry promieniami UV.

Arechin w okresie ciąży i karmienia piersią

W przypadku kiedy kobieta jest w ciąży lub planuje, że zajdzie w ciążę w niedalekiej przyszłości, nie zaleca się, by stosowała preparat Arechin. Mogą jednak zdarzyć się wyjątkowe sytuacje, w których lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie tym preparatem jest dla niej niezbędne. Dlatego w okresie ciąży pacjentka powinna skonsultować ewentualność podjęcia terapii lekiem Arechin ze swoim lekarzem. Ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki, leku Arechin nie powinno stosować się również w przypadku, kiedy kobieta karmi swoje dziecko piersią.

Czy przy stosowaniu tabletek Arechin mogą wystąpić działania niepożądane?

Tak, lek Arechin może powodować występowanie u pacjenta, który go stosuje skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego mogą się one pojawić. Bardzo często pacjenci stosujący preparat Arechin zmagają się z bezsennością lub stanami depresyjnymi. Oprócz tego mogą pojawić się u nich: zaburzenia czynności lub zapalenie wątroby (lek może wpływać na wyniki testów czynnościowych wątroby) i problemy natury psychicznej (lęki, pobudzenie, omamy, urojenia). W przypadku wystąpienia u pacjenta skutków ubocznych zagrażających zdrowiu i życiu, do których zaliczyć można: obrzęknięcie twarzy, warg, języka i gardła wraz z pojawiającymi się trudnościami w oddychaniu, a także zmiany skórne (pokrzywka, wysypka, świąd skóry) należy pilnie skontaktować się ze specjalistą lub najbliższym szpitalem.


Arechin (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na malarię / przeciwzapalny Substancja czynna: fosforan chlorochiny Dawka: 250 mg Opakowanie: 30 tabletek



Potrzebna Ci nowa recepta, ale nie masz kontaktu z lekarzem? Zapisz się na szybkie e-konsultacje medyczne w naszym serwisie i skorzystaj z fachowej pomocy!

Inne leki o podobnym działaniu