Malarone

Malarone - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

W ostatnim czasie odwiedzałeś kraje tropikalne a obecnie zauważasz u siebie objawy takie jak gorączka, dreszcze, bóle głowy i stawów, wymioty, biegunkę? To może być malaria. Warto zareagować szybko, ponieważ nieleczona malaria może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci. Produkt leczniczy Malarone stosuje się w leczeniu malarii ale może także służyć jako środek zapobiegawczy do stosowania przy wyjazdach do obszarów objętych ryzykiem malarii. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi leku Malarone i sprawdź czy jest on przeznaczony dla Ciebie.Na naszym portalu elekarz24h.pl już teraz możesz umówić się na e-wizytę i otrzymać na niego receptę dostępną na twoim e-mailu już w kilka minut!

Czym jest Malarone i do czego służy?

Czym jest Malarone i do czego służy? Malarone to lek stosowany w zapobieganiu (profilaktyce) i leczeniu malarii wywoływanej przez pierwotniaka plasmodium falciparum – jest to jeden z czterech zarodźców sierpowatych wywołujących malarię u ludzi. Dwie substancje aktywne Malarone to atowakwon i proguanil, które zabijają patogeny malarii przenoszone przez ukąszenie zarażonego komara widliszka. Lek dostępny wyłącznie na receptę.

Jak rozpoznać pierwsze objawy malarii?

Jak rozpoznać pierwsze objawy malarii? Malaria jest chorobą zakaźną szeroko rozpowszechnioną w krajach tropikalnych. Gorączka, dreszcze, bóle głowy i ciała pojawiają się najwcześniej tydzień po ukąszeniu zarażonego komara lecz objawy te można łatwo pomylić ze zwykłą grypą. Zdarza się, że dopiero po wielu tygodniach a nawet miesiącach mogą pojawić się pierwsze symptomy choroby. Dlatego bardzo ważne jest poinformowanie lekarza, jeśli po powrocie z obszaru objętego ryzykiem malarii wystąpią gorączka i objawy grypopodobne.

Co należy wziąć pod uwagę przed użyciem?

Co należy wziąć pod uwagę przed użyciem? Produkt leczniczy Malarone nie powinien być przyjmowany jednocześnie z preparatami zawierającymi ryfampicynę, ryfabutynę, tetracyklinę lub metoklopramid, ponieważ takie połączenia prowadzą do osłabienia działania produktu. Z tego samego powodu należy unikać jednoczesnego przyjmowania paracetamolu, benzodiazepin, opiatów (np. Morfina, kodeina), niektórych antybiotyków (cefalosporyny), acyklowiru i indynawiru (leki przeciwwirusowe) czy środków przeczyszczających. Ten lek może wpływać na zdolność reakcji, zdolność posługiwania się narzędziami lub maszynami oraz zdolność prowadzenia pojazdów. Ze względu na możliwe działania niepożądane (np. nudności) należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, przynajmniej na początku leczenia.

W jaki sposób i jak długo stosować lek Malarone?

W jaki sposób i jak długo stosować lek Malarone? W celu zapobiegania malarii zażywanie leku Malarone należy rozpocząć od 1 do 2 dni przed przybyciem do miejsca docelowego (obszar objęty ryzykiem malarii) i kontynuować codziennie, bez przerwy podczas pobytu, po powrocie z kraju docelowego kontynuować zażywanie jeszcze przez 7 dni. W przypadku wystąpienia biegunki i (lub) wymiotów podczas leczenia malarii należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ w takich przypadkach skuteczność leku może być zmniejszona i może być konieczne zastosowanie innego leczenia. Tabletki powlekane Malarone należy zawsze przyjmować o tej samej porze dnia wraz z posiłkiem. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. W przypadku trudności z podaniem małym dzieciom, tabletki można rozkruszyć i wymieszać z jedzeniem lub napojem mlecznym bezpośrednio przed podaniem, upewniając się, że cała zamierzona dawka zostanie połknięta.

Czy Malarone można stosować podczas ciąży lub podczas karmienia piersią?

Czy Malarone można stosować podczas ciąży lub podczas karmienia piersią? W przypadku podejrzenia ciąży lub planowania zajścia w ciążę rozpoczęcie zażywania leku Malarone, bądź decyzja o kontynuowaniu stosowania tego leku powinny być rozważane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Niewielkie ilości substancji zawartych w Malarone mogą przenikać do mleka matki, dlatego nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Malarone.

Stosowanie leku Malarone u dzieci.

Stosowanie leku Malarone u dzieci. Zażywanie produktu leczniczego Malarone nie jest zalecane u dzieci, których masa ciała nie przekracza 11 kg. W niektórych krajach mogą być dostępne tabletki leku Malarone o innej mocy, przeznaczone specjalnie dla dzieci i młodzieży.

Działania niepożądane:

Działania niepożądane: Lek Malarone może wywołać u pacjenta działania niepożądane, jednak nie jest to reguła. W celu uzyskania pełnej listy działań niepożądanych, należy sprawdzić ulotkę dołączoną do opakowania.

Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych:

Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych: W przypadku pominięcia dawki leku Malarone, należy wziąć zaległą dawkę tak szybko jak to możliwe a następnie kontynuować leczenie bez zmian. Zabrania się przekazywania leku Malarone komuś innemu ani samodzielnego modyfikowania przepisanej dawki. Jeśli pacjent jest zdania, że lek jest za słaby lub za mocny, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak prawidłowo przechowywać lek?

Jak prawidłowo przechowywać lek? Malarone należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze pokojowej nie przewyższającej 30°C w miejscu niedostępnym dla dzieci. Produkt leczniczy, może być używany tylko do daty oznaczonej na opakowaniu.


Podstawowe informacje: Nazwa leku: Malarone Występuje w postaci: tabletki powlekane Opakowanie zawiera: 12 tabletek, 15 tabletek, 22 tabletki Licencja: GlaxoSmithKline Substancja czynna: atowakwon (250 mg), proguanil (100 mg) Dostępność: lek na receptę Kategoria: profilaktyka malarii, leczenie malariiPotrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Inne leki o podobnym działaniu