» Strona główna » Zdrowie » Czym jest grypa żołądkowa? Objawy, przebieg choroby oraz jej leczenie
Grypa żołądkowa to choroba wynikająca z zakażenia układu pokarmowego przez wirusy. Nazywana jest także grypą jelitową lub jelitówką. Schorzenie to wywołują różne wirusy. Dorośli najczęściej zarażają się norowirusami, a małe dzieci – rotawirusami. Do zakażenia dochodzi przez przedostanie się patogenu do błony śluzowej żołądka, która za ich sprawą jest niszczona, co z kolei powoduje objawy choroby.
Grypa żołądkowa nie musi być jednak wywołana tylko przez wirusy. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo zarażenia się bakteriami, takimi jak Salmonella czy Campylobacter, dlatego schorzenie to może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Nieżyt żołądkowo-jelitowy jest chorobą sezonową, dlatego zwykle jego wystąpienie w społeczeństwie ma charakter masowy.
Jak można zarazić się grypą żołądkową? Sposobów na złapanie tej choroby jest kilka. Najczęściej dochodzi do zakażenia innych drogą kropelkową. Można się nią także zarazić, pijąc skażoną przez chorego wodę bądź jedząc niewłaściwie przygotowany posiłek. Ze względu na taką łatwość zakażenia, ważne jest zadbanie o odpowiednią profilaktykę i zachowanie czystości zarówno naszych rąk jak i spożywanych przez nas produktów spożywczych.
Grypa żołądkowa i zatrucie pokarmowe charakteryzują się podobnymi objawami, lecz istnieje między nimi wiele znaczących różnic. Bardzo istotne jest to, że ta pierwsza jest schorzeniem wysoko zaraźliwym, natomiast drugie – nie jest chorobą zakaźną. Jelitówka wywołana jest zwykle przez wirusy, natomiast zatrucie pokarmowe bierze się z atakujących organizm bakterii. Te dwa schorzenia różni także czas występowania choroby. Zatrucie pokarmowe dopada ludzi najczęściej w okresie letnim, a nieżyt żołądkowo-jelitowy rozpoznawany jest sezonowo, ale raczej w tych chłodniejszych miesiącach. Czas wylęgania się zatrucia następuje raczej krótko po spożyciu zakażonych produktów i trwa stopniowo i łagodnie około 1-2 dni. Jelitówka jest gwałtowniejsza i jej rozwijanie się w organizmie przebiega nieco dłużej.
Grypa żołądkowa pojawia się nagle i charakterystyczny jest jej nagły przebieg. Pierwsze objawy pojawiają się około pół dnia po zakażeniu wirusem chorobotwórczym. Do głównych symptomów nieżytu żołądkowo-jelitowego należą przede wszystkim nudności, wymioty oraz biegunka. Ta ostatnia może przybierać krwawą bądź śluzowatą formę.
Do innych objawów jelitówki zaliczyć można także silny ból brzucha i jamy brzusznej, brak apetytu, dreszcze, ból głowy, a także wysoką gorączkę, która może osiągnąć nawet ponad 39°C. W przypadku częstego wypróżniania i wymiotów, do symptomów choroby mogą dołączyć także, te związane z odwodnieniem organizmu.
Chorzy przechodzący grypę żołądkową, podczas pierwszych dni trwania choroby mogą wypróżniać się nawet do 20 razy dziennie. Tak często oddawany kał ma zazwyczaj wodnistą postać. Z kolei wysoka gorączka może spowodować utratę przytomności pacjenta. Warto zatem dbać o jej regularne pomiary, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
U najmłodszych, przechodzących jelitówkę, można spotkać się także z oddawaniem krwawych stolców, apatią, ciągłym poczuciem zmęczenia czy objawami charakterystycznymi dla niedożywienia i odwodnienia organizmu, szczególnie jeśli dziecko często wymiotuje i się wypróżnia.
Grypa żołądkowa to choroba, z którą chorzy walczą z reguły od 10 dni do około 2 tygodni, choć zwykle do znacznej poprawy stanu zdrowia dochodzi już po około tygodniu od wystąpienia jej pierwszych symptomów. Wymioty utrzymują się z kolei zwykle jedynie 1-2 dni. Po tym czasie jelitówka przebiega raczej łagodnie.
Sytuacja może mieć nieco inny przebieg w przypadku osób o obniżonej odporności, ludzi starszych, niemowląt oraz małych dzieci. W ich przypadku objawy mogą mieć zaostrzony przebieg i prowadzić do odwodnienia czy zaburzeń elektrolitowych, które z kolei mogą nawet zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta.
W leczeniu grypy żołądkowej podstawą jest pozbywanie się jej objawów. Warto zatem przyjmować odpowiednią ilość płynów i uzupełniać je w przypadku wymiotów i biegunki. Ważna jest także dieta bogata w elektrolity. Poleca się do jedzenia takie produkty, jak mus jabłkowy czy kleik ryżowy. Powinno się z kolei unikać produktów z dużą ilością cukru i tłustych. Ważne jest regularne przyjmowanie posiłków.
W przeciwdziałaniu objawom choroby warto zadbać o specjalne zasady higieny, szczególnie jeśli w domu przebywają osoby niezarażone. Warto odpowiednio odkazić toaletę po wymiotowaniu oraz dokładnie myć ręce i przedmioty dotykane przez zarażonego chorego.
W przypadku leków zaleca się stosowanie tych przeciwbiegunkowych. Można także stosować leki przeciwwymiotne, lecz ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Warto zaznaczyć, że w przypadku osoby chorującej na grypę żołądkową nie zadziałają wszelkie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jeśli grypa żołądkowa spowodowana została infekcją bakteryjną, konieczna jest także antybiotykoterapia, zlecona wcześniej przez specjalistę.
U dzieci jelitówka spowodowana jest najczęściej atakiem rotawirusów. Jak wiadomo z wcześniejszej części artykułu, przechodzenie tej choroby może być w przypadku najmłodszych dużo gwałtowniejsze niż u dorosłych. Zdarzają się także przypadki, gdy podczas przechodzenia grypy żołądkowej potrzebna jest hospitalizacja małego pacjenta. Poważnymi sygnałami do kontaktu z lekarzem, które powinny zaalarmować rodziców dziecka, są spierzchnięte usta, dużo rzadsze oddawanie ciemnożółtego moczu oraz zapadnięte oczodoły.
Kobiety w ciąży nie przechodzą grypy żołądkowej odmiennie do pozostałych chorujących. Je także atakują wszelkie rodzaje wirusów, którymi łatwo mogą się zarazić zarówno przez bezpośredni kontakt, jak i w wyniku przeniesienia ich z przedmiotów bądź skażonego pokarmu.
Czy jelitówka stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży i jej dziecka? Nie ma podstaw, które mogłyby świadczyć o zagrożeniu rozwijającemu się płodu, choć ciężarna może odczuć pośrednio konsekwencje, wynikające z odwodnienia organizmu, powstałego na skutek biegunki czy wymiotowania.
Grypa żołądkowa jest jedną z częściej występujących infekcji wirusowych, atakujących układ pokarmowy. Przechodzenie jej nie jest zatem niczym dziwnym i zazwyczaj odbywa się bez konieczności wizyty lekarskiej. Jeśli jednak występują niepokojące objawy podczas jej trwania, szczególnie symptomy intensywnego odwodnienia czy zaburzenia świadomości, jest to podstawą do udania się do lekarza pierwszego kontaktu. Podobnie jest w przypadku chorowania na grypę żołądkową przez dzieci. Jeśli występują u nich zaburzenia w wypróżnianiu czy zauważone są inne niepokojące symptomy, może okazać się, że potrzebna będzie hospitalizacja.
Zobacz również:
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.