» Strona główna » Zdrowie » Grypa żołądkowa a ciąża
Spis treści 1. Grypa żołądkowa w ciąży – czy jest bezpieczna dla matki i dziecka? 2. Jak można przeciwdziałać grypie żołądkowej w ciąży? 3. Jakie objawy są charakterystyczne dla grypy […]
Grypa żołądkowa w ciąży nie jest niczym dziwnym i zdarza się stosunkowo często. Nie ma podstaw, które mogłyby świadczyć o tym, że przechodzenie jej przez ciężarne jest dla nich niebezpieczne. Nie dowiedziono także, by miało to bezpośrednie negatywne skutki dla rozwijającego się w ich brzuchu płodu.
Grypy żołądkowej nie należy jednak lekceważyć, ponieważ to te pośrednie skutki mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji. Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie organizmu, które nie jest trudne przy częstych biegunkach czy wymiotach. W sytuacji, gdy pacjentka odczuwa skutki, które mogłyby o nim świadczyć, warto wtedy skonsultować te objawy z lekarzem.
Jest kilka rzeczy, które ciężarna pacjentka może zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę żołądkową w ciąży. Działania te obejmują unikanie dużych zgromadzeń, zwłaszcza gdy konieczne jest wtedy dotykanie potencjalnie zainfekowanych przedmiotów oraz bliski kontakt z innymi osobami, które mogą kichać lub kaszleć na kobietę w ciąży. Należy również przeciwdziałać zachorowaniu na grypę żołądkową poprzez częste mycie rąk wodą z mydłem. Dobrą profilaktyką w zapobieganiu chorobom, takim jak jelitówka jest również odpowiednia ilość snu, bogate w substancje odżywcze posiłki, a także unikanie stresu obniżającego odporność.
Grypa żołądkowa przenoszona jest drogą kropelkową, dlatego nietrudno zarazić się nią od innego chorego. Gdy już dojdzie do zakażenia, następuje kilka charakterystycznych objawów, z pomocą których można rozpoznać, że ciężarna choruje akurat na jelitówkę. Głównym jest występowanie dotkliwej biegunki, powodującej zwiększenie częstotliwości wypróżniania się do nawet kilkunastu razy dziennie. Ponadto w wydalanym kale mogą pojawić się domieszki krwi, które stanowią sygnał do konsultacji lekarskiej. Oprócz biegunki do innych objawów można zaliczyć także nudności i wymioty, podwyższoną sięgającą zwykle powyżej 38°C gorączkę czy ból brzucha i głowy. Wszelkim tym objawom towarzyszy ogólne poczucie rozbicia, odczuwany dyskomfort czy brak apetytu.
Grypa żołądkowa w ciąży nie odbiega długością od tej, na którą cierpią inni pacjenci. Jej główne objawy, czyli biegunka, nudności i wymioty ustępują zwykle samoistnie po 2-3 dniach od ich wystąpienia. Wszelkie pozostałe objawy trwają mniej więcej tydzień. Nie wolno ich jednak bagatelizować, ponieważ jeśli trwają zbyt długo bądź są zbyt intensywne, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Szczególnie wskazane jest to w przypadku dużego ryzyka odwodnienia, będące niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka rozwijającego się w jej łonie. Z konsultacji lekarskiej powinny skorzystać szczególnie te kobiety w ciąży, u których objawy o dużym stopniu nasilenia trwają dłuższy czas, przekraczając 48 godzin bądź jeśli nie dochodzi do ich poprawy.
Kobiety w ciąży nie powinny podczas jej trwania stosować środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, ponieważ substancje w nich przenikają przez łożysko. W związku z tym, w przypadku wystąpienia gorączki podczas chorowania na grypę jelitową, jej zbicie jest dużo trudniejsze.
Czy gorączka może być niebezpieczna dla dziecka rozwijającego się w łonie matki? Wysoka temperatura trwająca kilka dni może stanowić powód do niepokoju i szczególnie niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze, gdy dziecko się rozwija. Wysoka temperatura może bowiem spowodować wady wrodzone płodu bądź zwiększyć ryzyko poronienia. Dziecku może grozić małogłowie lub wady rozwojowe twarzy i kończyn. Jego narządy mogą być w chwili urodzenia niedorozwinięte.
By nie doprowadzić do takich sytuacji, można co prawda pomagać sobie bezpiecznymi w ciąży medykamentami, takimi jak paracetamol, ale jego stosowanie podczas niej także powinno zostać przedyskutowane z lekarzem. Dobrym zamiennikiem do stosowania leków zbijających gorączkę może być zatem wypróbowanie domowych środków, takich jak zimne okłady lub kąpiel w letniej wodzie.
W przypadku chorowania na grypę żołądkową przez kobiety w ciąży ważne jest przede wszystkim zapobieganie wszelkim objawom choroby, które ją dotykają. Podstawą leczenia jest odpowiednie nawadnianie organizmu oraz odpoczynek. W związku z tym stosuje się zwykle doustne płyny nawadniające, zwane elektrolitami dostępnymi w postaci saszetek, które kupuje się w aptece. W sytuacji, gdy nie mamy do dyspozycji takich napojów, można także wspomóc się domowymi sposobami. W takiej sytuacji pomoże woda, słaba herbata czy napoje niegazowane. Nie zaleca się jednak picia soków owocowych czy słodzonych napojów, ponieważ ich spożywanie może doprowadzić do zwiększenia objawów charakterystycznych dla grypy żołądkowej i spowodować częstsze wymioty czy biegunkę.
Przeciwdziałaniu i leczeniu grypie jelitowej przez kobiety w ciąży pomoże także odpowiednia dieta. Nie warto stosować tak zwanej głodówki – zalecane jest przyjmowanie małych posiłków, spożywanych co kilka godzin. Warto jeść kilka lekkostrawnych produktów, takich jak kleik ryżowy czy mus jabłkowy. Nie poleca się jedzenia potraw usmażonych czy ciężkostrawnych. Lepsze w tej sytuacji będą biszkopty, gotowane mięso, banany czy herbatniki. Zaleca się także produkty zawierające gotowaną skrobię, czyli ziemniaki, ryż czy makaron. W przeciwdziałaniu objawom choroby pomogą także zupy czy kasza. W przypadku warzyw warto powstrzymać się od jedzenia tych strączkowych a także kapusty, brokułów albo kalafiora. Warto także zrezygnować z produktów mlecznych, które mogą powodować zwiększone wymioty.
Jeśli chodzi o produkty typowo apteczne oraz medykamenty, których mogą stosować ciężarne w przeciwdziałaniu objawom choroby żołądkowej, do najczęściej polecanych należy paracetamol i probiotyki. Nie wolno stosować większości leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a także nie poleca się przyjmowania leków na biegunkę. Należy także pamiętać, by wszystkie leki przyjmowane przez pacjentkę zostały skonsultowane wcześniej z lekarzem. W związku z tym, że nie powinno stosować się większości medykamentów na zbijanie dolegliwości bólowych czy gorączki, polecane są raczej domowe metody.
Pomimo tego, że grypa żołądkowa jest dość powszechną i sezonową chorobą, a tym samym jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, wpływających na układ pokarmowy, ciężarna powinna skonsultować jej przebieg z lekarzem. Chociaż porada medyczna zwykle nie jest wymagana, w przypadku niepokojących objawów lub niepewności, co do zastosowania niektórych metod leczenia dolegliwości towarzyszących grypie żołądkowej w ciąży, warto pozostawić tę kwestię do oceny lekarskiej.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.