Stomatologia

Stomatologia jest odłamem medycyny klinicznej oraz nauką o przyczynach, przebiegu, diagnozowaniu, przeciwdziałaniu i leczeniu wszelkich schorzeń jamy ustnej, zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek oraz narządów sąsiadujących z jamą ustną, a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Nazwa tej nauki powstała z połączenia dwóch greckich wyrazów: stoma – usta + logia – nauka. Zamiennie stomatologię nazywamy również dentystyką, która z kolei swoją nazwę zawdzięcza pochodzącemu z łaciny słowu dens, oznaczającemu nic innego jak po prostu ząb. Zagłębiając się w zagadnienia z zakresu stomatologii poszerzamy swoją wiedzę o sposoby dbania o jamę ustną, wady rozwojowe zębów, wszelkie schorzenia w obrębie jamy ustnej i narządów sąsiadujących oraz skuteczne sposoby ich leczenia i inne ciekawostki zarówno dotyczące zdrowia, jak i aspektów estetycznych. Chorobami zębów i jamy ustnej zajmowano się już w czasach starożytnych, a najstarszy przypadek leczenia stomatologicznego stwierdzono już w liczącym 14 tysięcy lat szkielecie młodego mężczyzny znalezionym we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Obecnie do zadań współczesnej stomatologii należy przede wszystkim zapobieganie i leczenie próchnicy oraz chorób przyzębia, wad zgryzu, usuwanie ognisk zakażenia zębopochodnego, wczesne leczenie zapaleń miazgi zębowej w celu zapobieżenia martwicy miazgi zęba czy także leczenie infekcji ustno-twarzowej i wiele innych. W tym rozdziale dostarczymy dawki najnowszych informacji ze świata stomatologii, dowiesz się z niego jak dbać o zdrowie jamy ustnej, co wpływa na skład zamieszkujących ją mikroorganizmów, jaka dieta wspiera zdrowie zębów, w jakiej sytuacji należy podjąć się leczenia antybiotykami oraz co zrobić w przypadku, gdy ból zęba nie pozawala nam normalnie funkcjonować. Wskażemy jak szybko uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie z powodu dolegliwości stomatologicznych oraz elektroniczną receptę  na leki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić ból do czasu podjęcia leczenia u stomatologa. 

21 kwietnia 2023
uzębienie

Jakie zęby znajdują się w naszej jamie ustnej?

Poszczególne zęby ludzkie różnią się̨ między sobą kształtem i wielkością, co jest odzwierciedleniem ich przystosowania do mechanicznej obróbki różnego typu pokarmu. Zęby to anatomiczne struktury kostne znajdujące się w przednim odcinku przewodu pokarmowego, czyli w jamie ustnej.
31 marca 2023
mikrobiologia

Co znajdziemy w naszej jamie ustnej? – Bakterie wywołujące zapalenia przyzębia

Zapalenie przyzębia to choroba kompleksowa, która zależy od działania czynników środowiskowych. Najważniejszym z czynnikiem są periopatogeny obecne w płytce nazębnej. Podatność genetyczna jest rozumiana jako zależność od loci genowych człowieka. […]
31 marca 2023
ubytki niepróchnicowe

Co oprócz bakterii zjada nasze zęby? Ubytki niepróchnicowego pochodzenia 

W życiu codziennym słowo próchnica przewija się niemal na każdej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim należy podkreślić fakt, iż próchnica jest chorobą, która wywoływana jest przez bakterie. Człowiek w […]
3 lutego 2023
higiena zębów

Higiena jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej to pierwszy krok w walce o piękny i zdrowy uśmiech. Właściwe szczotkowanie, nitkowanie zębów i płukanie płynem antybakteryjnym minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób dziąseł i innych schorzeń jamy ustnej, zapewnia także świeży oddech i pozwala ustrzec się przed problemami z uzębieniem przez wiele lat.
3 lutego 2023
nadwrazliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębiny dotyczy od 3 do 98% populacji. Tak dużą̨ rozpiętość danych można wyjaśnić zmiennością kryteriów selekcji, ale także różnorodnością podejścia diagnostycznego, na przykład osuszanie strumieniem powietrza dmuchawki, stosowanie bodźca zimnego lub dotykowego albo uwzględnianie danych z wywiadu.
30 stycznia 2023
bruksizm

Bruksizm

Bruksizm jest chorobą zespołową narządu żucia, na którą składa się wiele czynników, a obraz tego schorzenia często nie jest jednoznaczny. Prof. Majewski bruksizm opisuje następującymi słowami: ,,Bruksizm często jest mylony z parafunkcją. Należy podkreślić, że bruksizm jest mimowolną powtarzającą się aktywnością mięśni żucia. Jest jedną z postaci parafunkcji przejawiającą się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębami. Często dochodzi do odruchowego wysuwania żuchwy. Objawy te są wynikiem powtarzających się mimowolnie skurczów mięśni żwaczowych”.
29 grudnia 2022
próchnica

Profilaktyka próchnicy

Próchnica jest bardzo poważnym i powszechnie występującym na całym świecie schorzeniem o podłożu zakaźnym. Jest chorobą społeczną i dlatego stanowi ważne zagadnienie nie tylko dla stomatologów, ale również dla lekarzy pierwszego kontaktu.
28 listopada 2022
fluor

Wpływ fluoru na zdrowie człowieka

Z uwagi na wysoką aktywność chemiczną fluor (F) nie występuje on w stanie wolnym w przyrodzie. Tworzy liczne związki, które są naturalnymi składowymi gleb powulkanicznych, wybranych zbiorników wodnych lub towarzyszą złożom fosforytów, węgla i ropy naftowej. Źródłem fluoru w diecie człowieka jest przede wszystkim woda, herbata, produkty zbożowe, warzywa liściaste, orzechy, ryby i ziemniaki.