Atossa
Kategoria: | nudności i wymioty |
Substancja czynna: | ondansetron |
Dawka: | 8 mg |
Opakowanie: | 10 tabletek |
Źródło https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/7838/leaflet
Atossa - opis i informacje o leku
Osoby cierpiące na choroby nowotworowe wymagają specjalistycznego leczenia. Często jest nim chemioterapia lub radioterapia. Tego typu sposoby leczenia są mocno inwazyjne i zaawansowane. W ich efekcie może pojawić się wiele skutków ubocznych. Częstą niepożądaną reakcją organizmu na wspomniany preparat są nudności oraz wymioty. Jeśli zmagasz się z tym problemem, lek Atossa pozwoli Ci skutecznie go złagodzić. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby upewnić się, że lek spełnia Twoje oczekiwania. Receptę umożliwiającą zakup tego preparatu uzyskasz dzięki naszej stronie internetowej!
Kiedy zalecany jest lek Atossa?
Atossa powinien być stosowany u osób cierpiących na choroby nowotworowe i stosujących chemioterapię lub radioterapię. Preparat ten jest zalecany u pacjentów zmagających się z nudnościami i wymiotami spowodowanymi stosowaniem wspomnianych rodzajów kuracji. Lek doskonale sprawdzi się również u osób przygotowujących się do zabiegu operacyjnego.Jak działa lek Atossa?
Atossa oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta poprzez blokowanie charakterystycznego odruchu wymiotnego. Taka reakcja często jest powodowana przez pobudzenie receptorów tak zwanego nerwu błędnego. Bezpośredni wpływ na wspomniane działanie hamujące ma zawarta w leku substancja czynna – ondansetron. Zastosowanie leku łagodzi skutki uboczne stosowania chemioterapii lub radioterapii, dzięki czemu pacjent może odzyskać lepsze samopoczucie.Kiedy należy stosować lek Atossa?
Lek Atossa powinien być stosowany w dniu zaplanowanego poddania się chemioterapii lub radioterapii. Preparat powinien być przyjęty najpóźniej godzinę przez rozpoczęciem wspomnianego leczenia. Kolejna dawka leku powinna zostać przyjęta w odstępie dwunastu godzin. W razie wystąpienia długotrwałego uczucia odruchu wymiotnego zaleca się zastosowanie leku również po upływie 24 godzin od rozpoczęcia terapii.Jak dawkować lek Atossa?
W zależności od preferencji pacjenta, lek Atossa może być stosowany na różne sposoby. Preparat ten może być podawany doustnie, dożylnie, domięśniowo, a także doodbytniczo. Sposób podania wspomnianego leku powinien być uzależniony również od stanu zdrowia pacjenta i możliwości, jakie daje jego samopoczucie.Sposób dawkowania leku Atossa powinien być ustalony z lekarzem. W razie wątpliwości zalecane jest dokładne skonsultowanie się z medykiem. Pacjent powinien również dokładnie zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką. Stanowi ona źródło wielu informacji dotyczących kuracji wspomnianym lekiem.Jaką dawkę leku Atossa należy stosować?
Wielu lekarzy zaleca, aby kuracja została rozpoczęta od dawki zawierającej 8 mg substancji czynnej. Z reguły wskazane jest przyjmowanie najmniejszej możliwej dawki, która pozwoli na skuteczne złagodzenie nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią lub radioterapią. Dawka może zostać zwiększona, jednak tego typu modyfikacje powinny być ustalane jedynie przez uprawnionego lekarza.Czy lek Atossa może powodować jakieś skutki uboczne?
Z racji oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy, lek Atossa może powodować skutki uboczne po jego zastosowaniu. Wielu pacjentów skarży się na bóle głowy, a także nagłe uczucia gorąca. Często pojawiają się również problemy z układem pokarmowym, objawiające się między innymi zaparciami.Wśród poważniejszych powikłań można wymienić zaburzenia pracy serca, bóle w klatce piersiowej, a także negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby oraz nerek.Co zrobić z lekiem Atossa w razie wystąpienia skutków ubocznych?
Po zaobserwowaniu u siebie wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych na przyjmowany lek Atossa, pacjent powinien natychmiast go odstawić i skontaktować się z lekarzem. W trakcie konsultacji, doświadczony specjalista zaproponuje dalszy plan leczenia oraz działania. Częstym rozwiązaniem tego typu problemu jest całkowite zrezygnowanie z kuracji lekiem lub znaczne zmniejszenie stosowanej dawki.Kto nie powinien stosować leku Atossa?
Leku Atossa nie powinny stosować przede wszystkim osoby uczulone na jego substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku. Nadwrażliwość na preparat mogłaby spowodować silną reakcję alergiczną, która byłaby niebezpieczna dla pacjenta. Może ona prowadzić do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego, który może być groźny nie tylko dla zdrowia, ale także życia chorego.Czy lek Atossa może być przyjmowany z innymi lekami?
Wspomniany preparat może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami. Atossa nie powinien być łączony z apomorfiną. Połączenie tych preparatów mogłoby wiązać się z pojawieniem się niedociśnienia, a w efekcie doprowadzić do utraty przytomności. Lek Atossa może również wpływać na działanie niektórych tabletek przeciwbólowych. Badania wykazały, że zmniejsza on skuteczność tramadolu. Przeprowadzono również badania, które potwierdziły, że lek Atossa nie jest groźny w połączeniu z alkoholem.Zobacz również: