Duspatalin

Kategoria: lek rozkurczowy, lek służący do leczenia zespołu jelita drażliwego
Substancja czynna: chlorowodorek mebeweryny (mebeverini hydrochloridum)
Dawka: 200 mg
Opakowanie: 30 lub 60 tabletek

Źródło https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc94322/duspatalin-ulotka.pdf

Duspatalin - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Jeśli szukasz leku rozkurczowego, który skutecznie będzie przeciwdziałał zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego i który stosować mogą zarówno dorośli jak i dzieci po 10. roku życia, Duspatalin jest jednym z lepszych wyborów. pomoże on bowiem zarówno w leczeniu bólów brzucha, jak i zaburzeń wynikających z zespołu jelita drażliwego. Jakie jest działanie leku? Jak go dawkować? Dla kogo jest przeznaczony? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w opisie poniżej i ulotce od producenta. Umów się na e-wizytę i sprawdź, czy będzie odpowiednim lekiem dla Ciebie.

Co zawiera lek Duspatalin i jakie jest jego zastosowanie?

Lek Duspatlin to tabletki o przedłużonym uwalnianiu zawierające chlorowodorek mebeweryny. Jego główne działanie opiera się przeciwdziałaniu zaburzeniom czynności przewodu pokarmowego, działa bowiem rozkurczowo i uwalnia ból spowodowane kurczeniem się mięśni jelita. Lek Duspatalin stosowany jest głównie w leczeniu objawów związanych z zespołem jelita drażliwego, do których należy biegunka, zaparcia, wzdęcia, ból brzucha oraz małe twarde stolce w postaci kulek czy wstążek. W zależności od objawów, lek ten skutecznie im przeciwdziała.

Kto może przyjmować Duspatalin, a dla kogo jest przeciwwskazany?

Medykament ten przyjmowany może być przez osoby dorosłe bądź dzieci powyżej 10. roku życia. Przeciwwskazany jest w kolei, dla które osób mają uczulenie na substancję czynną znajdującą się w leku lub którykolwiek ze składników pomocniczych. Według obecnych badań nie ma przeciwwskazań do stosowania wraz z nim innych leków, choć przed rozpoczęciem leczenia z pomocą Duspatalinu należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem farmaceutą i poinformować go o wszystkich innych medykamentach przyjmowanych obecnie bądź planowanych w przyszłości. Szczególnie istotne jest to w przypadku nietolerancji galaktozy czy fruktozy, niedoboru laktazy oraz złego wchłaniania gluzkozy-galaktozy. Są one bowiem obecne w leku i mogą powodować nadwrażliwość na te składniki. Takie osoby nie powinny zatem stosować tego leku. Medykament ten nie może być także stosowany u dzieci poniżej 3. roku życia, ponieważ dotychczas nie przebadano go wystarczająco, by stwierdzić, że jest dla nich bezpieczny. Przeciwwskazane jest także przyjmowanie go przez dzieci do 10. roku życia ze względu na zbyt wysoką dawkę chlorowodorku meberewyny w składzie leku.

Jaki jest skład leku i zawartość opakowania?

Substancją czynną znajdującą się w leku jest chlorowodorek mebeweryny. Każda tabletka znajdująca się w opakowaniu leku zawiera dawkę 200 mg. Wśród pozostałych składników tworzących lek można wyróżnić między innymi stearynian magnezu, akrylan etylu, dwutlenek tytanu czy żelatynę. Pełna lista składników pomocniczych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Każde z nich zawiera 30 lub 60 tabletek.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku Dusptalin? Jak go stosować?

Podobnie jak inne leki, ten także należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. W stosunku do osób uprawnionych do przyjmowania tego leku zalecaną dawką jest jedna 200 mg kapsułka przyjmowana 2 razy dziennie. Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzając czy rozgniatając jej oraz popijając odpowiednią ilością płynów. Lek stosuje się najczęściej rano i wieczorem. Zalecane jest przyjmowanie tabletek codziennie o tej samej porze. W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć kolejną zgodnie z ustalonym wcześniej cyklem stosowana kapsułek. Nie należy zatem stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia tej, o której się zapomniało. Z kolei w przypadku przedawkowania leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem bądź udać się do placówki medycznej.

Jakie mogą być działania niepożądane wynikające ze stosowania leku?

Podobnie jak każdy inny lek, Dusptalin także może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych u pacjenta. Nie jest to jednak reguła, ponieważ nie u każdego się one pojawią. Szczególnie niebezpieczne są skutki uboczne, do których zaliczyć można obrzęk twarzy, szyi, ust, języka bądź gardła oraz trudności w oddychaniu, ponieważ świadczą one o reakcji alergicznej na przyjmowanie leku i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Oprócz nich do skutków ubocznych zaliczyć można także zaczerwienienia na skórze czy wysypkę. W przypadku ich wystąpienia także należy skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Czy można stosować ten lek w ciąży i podczas karmienia piersią?

W przypadku podejrzenia, że pacjentka jest w ciąży bądź podczas planowania poczęcia dziecka, o chęci zastosowania leku należy poinformować lekarza bądź farmaceutę. Lek ten nie jest bowiem zalecany do przyjmowania zarówno w okresie ciąży, jak i podczas czasu karmienia dziecka piersią. W przypadku przyjmowania leku Duspatalin przed zajściem w ciążę, lekarz może zadecydować o zmianie leku na inny bądź przerwaniu leczenia na okres ciąży i laktacji.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!