Zofran
Kategoria: | nudności i wymioty |
Substancja czynna: | ondansetron |
Dawka: | 16 mg |
Opakowanie: | 2 czopki doodbytnicze |
Źródła https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8294/leaflet
Zofran - opis i informacje o leku
Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie ! Najczęściej stosowanymi kuracjami jest chemioterapia oraz radioterapia. Tego typu leczenia są mocno zaawansowane, przez co mogą powodować wiele skutków ubocznych. Wśród reakcji niepożądanych wywołanych tego typu terapiami można wymienić uczucie nudności oraz niemal ciągły odruch wymiotny. Dzięki zastosowaniu leku Zofran można skutecznie załagodzić, a nawet wyeliminować tego typu dolegliwości. Przed rozpoczęciem kuracji wspomnianym lekiem warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi jego stosowania. Warto wiedzieć, że do jego zakupu niezbędna jest recepta, jednak dzięki naszej stronie internetowej można ją uzyskać w zaledwie kilka minut!
Kiedy warto zastosować lek Zofran?
Lek Zofran jest przeznaczony do leczenia, nudności oraz wymiotów. Kurację tym preparatem zaleca się szczególnie pacjentom zmagającym się z nowotworami i wymagającym leczenia chemioterapią lub radioterapią.Czym jest lek Zofran?
Lek Zofran jest lekiem przeciwwymiotnym, sprzedawanym wyłącznie po okazaniu ważnej i odpowiedniej recepty. Za jego skuteczne i niezawodne działanie odpowiada zawarta w nim substancja czynna zwana ondansetronem.Na czym polega działanie leku Zofran?
Wspomniany lek jest antagonistą receptora 5HT3, czyli receptora seretoniny. Działanie leku Zofran polega na hamowaniu funkcji tego receptora. W efekcie możliwe jest znaczne osłabienie uczucia nudności oraz odruchu wymiotnego.Jak stosować lek Zofran?
Lek Zofran występuje w postaci czopków. Są one przeznaczone do stosowania doodbytniczego. Nie należy ich połykać, a jedynie odpowiednią umieścić w odbycie. Zaleca się stosowanie czopków po wypróżnieniu, tak aby zminimalizować ryzyko utraty ich wchłaniania, a tym samym działania.Jak poprawnie dawkować lek Zofran?
Kuracja lekiem Zofran powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza. Z reguły zaleca się przyjmowanie jednego czopka zawierającego 16 mg ondansetron na 2 godziny przed planowanym leczeniem. W ciągu najbliższych dni należy kontynuować kurację. Powinna ona trwać maksymalnie 5 dni.Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Zofran?
Pomimo skutecznego działania leku Zofran, nie może on być stosowany u wszystkich pacjentów zmagających się z odruchem wymiotnym, spowodowanym leczeniem choroby nowotworowej. Nie należy go podawać przede wszystkim pacjentom uczulonym na którykolwiek jego składnik. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia kuracji tym preparatem jest również nadwrażliwość na apmorfinę, czyli lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona.Kto powinien szczególnie uważać w trakcie kuracji lekiem Zofran?
Szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku Zofran powinny zachować osoby cierpiące na choroby wątroby lub jelit. Również dla osób, które zmagają się z chorobami krążenia lub serca. Pacjenci, którzy chorują na zaburzenia psychiczne, powinni pozostawać pod stałą obserwacją lekarza podczas stosowaniu leku Zofran.Czy podczas kuracji lekiem Zofran można przyjmować inne leki?
Zawarta w leku Zofran substancja czynna może wchodzić w interakcje ze inni lekami. Przed rozpoczęciem kuracji wspomnianym preparatem należy poinformować lekarza o dotychczas przyjmowanych lekach. W trakcie stosowanie leku Zofran należy zwrócić szczególną uwagę na leki stosowane w leczeniu padaczki, a także leki przeciwbólowe. Silną interakcję mogą wywołać również preparaty stosowane w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Dokładnie przeanalizowane powinny zostać leki na serce oraz antybiotyki.Czy lek Zofran może być stosowany u kobiet w ciąży?
Ciąża i karmienie piersią to przeciwwskazania do rozpoczęcia kuracji lekiem Zofran. Z reguły nie powinno się stosować wspomnianego preparatu w tych przypadkach. Lekarz może jednak zezwolić na rozpoczęcie kuracji tym lekiem, jednak korzyści dla matki wynikające ze stosowania tego leku powinny znacznie przewyższać ryzyko uszkodzenia płodu.Co zrobić, jeśli po zastosowaniu leku Zofran nadal utrzymują się nudności i wymioty?
Aby móc zaobserwować działanie leku, należy odczekać minimum 2 godziny po jego zaaplikowaniu. Jeśli po upływie tego czasu nadal utrzymują się nudności i uczucie odruchu wymiotnego, należy skontaktować się z lekarzem. W takiej sytuacji nie wolno samemu decydować o zwiększeniu dawki lub przyjęciu jej na nowo.Czy lek Zofran może wywoływać skutki uboczne?
Z racji silnego działania leku Zofran, może on wywoływać różne niepożądane reakcje organizmu. Często występującymi skutkami ubocznymi jest świszczący oddech, a także ból lub ucisk w klatce piersiowej. U niektórych pacjentów pojawia się również obrzęk twarzy, warg i jamy ustnej. Lek Zofran może powodować również zwykłą reakcję alergiczną objawiającą się wysypką lub zaczerwienieniem. W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek skutków ubocznych, należy skontaktować się z lekarzem i ustalić dalszy plan leczenia.Zobacz również: