Jak rozpoznać przeziębienie? Z jakimi dolegliwościami wiąże się ta choroba i jak można z nią skutecznie walczyć?

Pierwszymi objawami przeziębienia są zwykle poczucie dyskomfortu, uczucie suchości oraz pieczenie lub drapanie w nosie. Następnie pojawiają się objawy, takie jak ból gardła, katar i kichanie. Niektórzy muszą się zmagać również z kaszlem i gorączką dochodzącą do 38°C.

przeziębienie objawy

Przeziębienie – objawy choroby. Jak rozpoznać, że przechodzimy przeziębienie?

Należy pamiętać, że przeziębienie, objawy dla niego charakterystyczne i jego przechodzenie mogą być tylko początkiem innej, przyszłej choroby. Może się z niej bowiem rozwinąć m.in. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Nie wolno zatem bagatelizować jej objawów. 

Przeziębienie – objawy można pomylić z innymi chorobami. Jakimi?

Przeziębienie, objawy i przebieg tej choroby może być często mylone z grypą czy alergią. Objawy tych dolegliwości są bowiem bardzo podobne i na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić. To, z którą mamy do czynienia, wyróżnia w zasadzie jedynie intensywność przechodzenia poszczególnych z nich.

Przeziębienie od grypy różni mniejsze nasilenie objawów oraz nieco niższa gorączka. Pacjenci chorujący na grypę mierzą się z gwałtowniejszymi symptomami, które potrafią nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie i zwykle skazują chorego na kilka dni spędzonych w łóżku.

Z kolei w przypadku alergii, w odróżnieniu od przeziębienia gorączka może być znacznie większa, podobnie jak suchy kaszel czy ból głowy. W trakcie trwania alergii mogą nastąpić także duszności. Na podobnym poziomie stoją kichanie oraz katar, choć ten drugi z nich w przypadku alergii jest bardziej wodnisty i klarowny, natomiast przy przeziębieniu wydzielina po czasie gęstnieje i przybiera żółtą barwę.

Ile trwają objawy przeziębienia? Po jakim czasie można liczyć na poprawę stanu zdrowia?

Objawy przeziębienia zwykle trwają około tygodnia, przy czym najcięższe z nich występują po 3-4 dniach od pojawienia się pierwszych symptomów. Następnie stopniowo zanikają, chociaż pacjenci mogą narzekać jeszcze przez pewien czas na zanikający katar lub kaszel.

Zobacz też  Jak można przeciwdziałać objawom przeziębienia? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu tej choroby

Należy również pamiętać, że po pojawieniu się objawów choroby jesteśmy nosicielami wirusa i możemy przenosić go na inne osoby. Z reguły zarażamy się przeziębieniem od około dnia przed pojawieniem się objawów, do tygodnia po ich wystąpieniu. Największą zakaźność osiągamy w pierwszych dniach, kiedy kaszel jest najsilniejszy, a katar ma postać wodnistą, prowadzącą do częstego wydmuchiwania nosa.

Przeziębienie a COVID-19. Jak odróżnić objawy przeziębienia od symptomów koronawirusa?

Podczas pandemii koronawirusa bardzo ciężko było odróżnić jego objawy od tradycyjnej grypy czy przeziębienia. W zasadzie dopiero test na obecność SARS-CoV-2 rozwiewał wszelkie wątpliwości. Występują jednak pewne różnice w przebiegu tych chorób, dzięki którym można rozróżnić, czy pacjent choruje się na przeziębienie, czy na COVID-19. Podstawową zależnością jest rodzaj kaszlu. Mokry wskazuje raczej na przeziębienie, z kolei suchy — na przechodzenie koronawirusa. Podobnie katar — jeśli będzie gęstszy, ropny, o żółtym zabarwieniu, będzie to świadczyć raczej o przechodzeniu przeziębienia.

Czy podczas przeziębienia można pracować, czy chodzić do szkoły?

Ze względu na to, że przeziębienie jest chorobą szczególnie zakaźną i łatwo się nią zarazić drogą kropelkową czy przez dotyk przedmiotów używanych przez chorego, zalecane jest w czasie jej przechodzenia pozostanie w domu, najlepiej aż do całkowitego ustąpienia objawów. Chodzenie w takim stanie do pracy czy szkoły może jedynie pogorszyć stan pacjenta i znacznie utrudnić szybkie wyzdrowienie, a ponadto możemy nią zarazić także kolejne osoby. Szczególnie niebezpieczne jest to w okresie jesienno-zimowym, ponieważ nieleczona choroba może przekształcić się w dużo poważniejsze dolegliwości.

Przeziębienie u najmłodszych. Jak wygląda przechodzenie choroby przez dzieci?

Przeziębienie u dzieci jest podobne do tego przechodzonego przez dorosłych. Tych najmłodszych z nas dotykają bowiem te same objawy. Różnicą jest okres przechodzenia choroby. Czas trwania przeziębienia może się w przypadku dzieci nieco wydłużyć. Dłużej zarażają także innych, dlatego są najlepszymi nosicielami wirusów. 

Dzieci są dużo bardziej narażone na wystąpienie przeziębienia, ponieważ ich układ odpornościowy nie rozwinął się jeszcze odpowiednio pod kątem mechanizmów obronnych. Szczególnie w pierwszych latach życia takie dziecko może przechodzić przeziębienie nawet do 10. razy rocznie.

Zobacz też  Czy możliwe jest chorowanie bez gorączki? Przeziębienie a jej objawy 

Najczęściej rozpoznawalnymi pierwszymi oznakami przeziębienia u dzieci są swędzenie lub mrowienie w nosie oraz ospałość i zmęczenie. Często także następuje pogorszenie snu i brak apetytu. Z biegiem czasu symptomy choroby stają się nasilone oraz mogą pojawić chrypa i ból gardła, do których po czasie dołącza zazwyczaj także katar i gorączka. U dziecka chorującego na przeziębienie należy zatem szczególnie zadbać o odpowiednią dietę, higienę i nawodnienie organizmu, by jak najszybciej mógł poradzić sobie z chorobą.

Jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami?

Ważnym działaniem mającym wpływ na przeciwdziałanie roznoszeniu zarazków jest częste mycie rąk. Szczególnie istotne jest to w pierwszych dniach choroby, kiedy nasza zakaźność jest największa. Warto o to zadbać szczególnie przy wydmuchiwaniu nosa lub kaszleniu oraz przed dotykaniem przedmiotów codziennego użytku, używanych także przez inne osoby, które nie są jeszcze zakażone.

Organizm walczący jest często osłabiony. Może to być spowodowane brakiem witamin i niewystarczających składników odżywczych, a także częstym występowaniem wysokiej temperatury. Dlatego w walce z objawami przeziębienia tak ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie i odżywianie. Pomagają w tym domowe sposoby na jego objawy.

W tym czasie warto jeść dużo owoców i warzyw z witaminą C i D. W celu ochrony przed infekcją szczególnie ważne jest także spożywanie pokarmów bogatych w białko i cynk. Zaleca się również odpoczynek i picie odpowiedniej ilości płynów. Wskazane jest również częste wietrzenie pomieszczeń i dostarczanie organizmowi wilgotnego powietrza. W przeciwdziałaniu gorączce odpowiednia będzie także herbata z miodem i cytryną.

Kiedy warto wybrać się do lekarza z objawami przeziębienia?

Do lekarza warto się wybrać przede wszystkim w momencie, kiedy objawy, mimo kilku dni choroby, nie będą zanikać, a wprost przeciwnie — będą się tylko nasilać. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku gorączki przekraczającej stan podgorączkowy. Ważnym wskazaniem do odwiedzin gabinetu lekarskiego jest duszność oraz napady świszczącego oddechu, bardzo intensywny kaszel czy nieustępujący ból zatok oraz głowy. Warto także zdecydować się na konsultacje z lekarzem, jeśli objawy choroby utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Nieleczona bądź niedokładnie leczona choroba może bowiem doprowadzić do innych dolegliwości czy przekształcić się w zapalenie krtani lub oskrzeli, które będą wymagać już dużo bardziej rozwiniętego leczenia oraz o wiele ciężej będzie je pokonać.

Zobacz też  Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Przeziębienie a zwolnienie lekarskie – czy można zdobyć L4 na tę chorobę?

Dorośli zmagający się z przeziębieniem często zastanawiają się, czy jest ono podstawą do przejścia na zwolnienie lekarskie. W sytuacji, gdy przeziębienie, objawy i intensywność ich przechodzenia uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności i wiążą się z dużym dyskomfortem lub bólem, będzie to podstawą do wystawienia L4. Warto zatem w takiej sytuacji odwiedzić przychodnię lekarską. Lekarz, oceniając stan pacjenta, zdecyduje, czy potrzebuje on do pełnego wyzdrowienia zwolnienia lekarskiego, a jeśli tak będzie — z pewnością wypisze je na co najmniej kilka dni.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.