Testosteron – zastrzyki na niedobór hormonu płciowego. Kiedy są zalecane?

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy męski wytwarzany przez jądra. Jego niedobór powoduje zaburzenia seksualne, pogorszenie samopoczucia, prowadzi do otyłości. Jak uzupełnić testosteron? Zastrzyki to jedna z możliwości. Sprawdź, kiedy lekarz może je zlecić!

testosteron zastrzyki

Testosteron jest hormonem androgenicznym, co oznacza, że odpowiada on za typowo męskie cechy organizmu jak owłosienie, sylwetka, a także za kształtowanie określonych zachowań. Dlatego też zarówno nadmiar, jak i niedobór hormonu wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zbyt niski poziom testosteronu prowadzi do zaburzeń erekcji, obniżenia popędu, wahań nastroju, problemów z płodnością. Niedobór testosteronu należy leczyć. Jak zwiększyć stężenie hormonu? Terapia powinna przebiegać pod kontrolą lekarza, który może zlecić odpowiednie preparaty – tabletki, żele, zastrzyki. Leki mogą wywoływać skutki uboczne, dlatego nie należy dawkować ich samodzielnie i bez uzgodnienia ze specjalistą.

Testosteron – czym jest, za co odpowiada?

Testosteron jest steroidowym hormonem (z kategorii androgenów) produkowanym przez komórki śródmiąższowe Leydiga jąder, ale również przez korę nadnerczy, jajniki oraz łożysko. Hormon też odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych, stymuluje wzrost kości długich, zwiększa produkcję czynników krzepnięcia, lipazy, erytropoetyny i haptoglobiny, zmniejsza stężenie SHBG, zwiększa produkcję kwasu N-acetyloneuraminowego. Testosteron wykazuje działanie anaboliczne, odpowiada za produkcję spermy. To tylko część zadań, jakie ma do spełnienia najważniejszy męski hormon.

Testosteron produkowany jest również przez organizm kobiecy – odpowiada za prawidłową pracę jajników, wytrzymałość kości, wpływa na nastrój i poziom libido. Zarówno nadmiar, jak i niedobór testosteronu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, popęd seksualny oraz samopoczucie. W przypadku podejrzeń, że poziom hormonu jest nieprawidłowy warto wykonać badanie jego stężenia. Podczas konsultacji z lekarzem należy zgłosić problem – specjalista wypisze skierowanie na badanie, a jeśli to konieczne również L4 (może to być zwolnienie lekarskie online).

Zobacz też  Niski testosteron – o czym świadczy niedobór testosteronu? Jakie objawy powinny niepokoić?

Niski poziom testosteronu – objawy

Objawy niedoboru testosteronu mogą różnić się w zależności od danego przypadku – decydujące znaczenie ma wiek, ale także stopień nasilenia problemu. Do najważniejszych i najbardziej charakterystycznych symptomów obniżenia poziomu testosteronu u mężczyzn należą:

  • zaburzenia wzwodu;
  • obniżenie libido;
  • spadek aktywności seksualnej;
  • zmniejszenie owłosienia;
  • przerost gruczołu sutkowego;
  • utrata siły i masy mięśniowej;
  • obniżenie masy kostnej;
  • zaburzenia snu;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • otyłość;
  • spadek energii;
  • obniżenie nastroju, stany depresyjne;
  • pogorszenie sprawności intelektualnej;
  • uderzenia gorąca;
  • opóźnienie dojrzewania płciowego;
  • kłopoty z płodnością.

Jak wyregulować testosteron? Zastrzyki są jedną z przepisywanych kuracji w przypadku znacznych niedoborów hormonu. Decyzję o leczeniu powinna poprzedzić diagnostyka niedoborów, niekiedy rozszerzona o dodatkowe badania obrazowe i laboratoryjne. Jeśli to konieczne lekarz może zadecydować o wystawieniu zwolnienia (w przypadku konsultacji telefonicznej będzie to L4 online).

Testosteron – zastrzyki i ich działanie

W lecznictwie wykorzystywane są pochodne testosteronu, czyli jego estry. Testosteron w zastrzykach wydawany jest jedynie na podstawie recepty (może to być także e-recepta). Leku nie należy przyjmować bez uzgodnienia z lekarzem – może negatywnie wpłynąć na płodność, zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów. Kiedy lekarz może zaordynować iniekcje? Stosowanie testosteronu w zastrzykach jest wskazane m.in. w przypadku:

  • hipogonadyzmu, czyli niedoczynności narządów płciowych prowadzącej do impotencji;
  • zaawansowanego raka sutka z przerzutami (u kobiet);
  • raka endometrium (u kobiet);
  • zespołu pokastracyjnego.

Testosteron należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza – zastrzyki podaje się raz na 2-3 tygodnie. Dostępne są preparaty w dawkach wynoszących 250 mg/ml oraz 100 mg/ml. Celem terapii jest uzyskanie stężenia hormonu odpowiedniego dla wieku. Kuracja trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy i musi być kontrolowana przez specjalistę (regularny pomiar stężenia). Lekarz może skrócić lub wydłużyć czas jej trwania, zmienić dawkę leku. Leczenie może przebiegać latami, konieczne są jednak przerwy w terapii.

Zobacz też  Testosteron – skutki uboczne terapii testosteronem

Naukowcy odkryli również, że w przypadku mężczyzn zastrzyki z testosteronem mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Badania przeprowadzono na grupie osób cierpiących na otyłość oraz hipogonadyzm związany z niedoborem testosteronu. Terapia ta mogłaby być alternatywą dla metody chirurgicznej (operacji zmniejszenia żołądka). Wyniki badań pokazują, że mężczyźni leczeni w ten sposób schudli średnio 23 kg, co odpowiada około 20 proc. masy ciała. Osoby poddane terapii straciły również średnio 13 cm w talii. Skuteczność leczenia polegała również na zmniejszeniu ilości epizodów chorobowych w porównaniu z grupą osób, które nie poddały się kuracji. Zaobserwowano mniej kłopotów z układem sercowo-naczyniowym, przypadków udarów czy zawałów. U leczonych testosteronem nie rozwinęła się cukrzyca typu 2, natomiast w grupie kontrolnej odnotowano przypadki zachorowania. Jak łatwo zauważyć, efekty działania zastrzyków z testosteronem są pozytywne.

Otyłość to duży problem społeczeństw całego świata – wysoki wskaźnik przekłada się na wzrost rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy itp. Tym bardziej obiecująco wyglądają wyniki badań. Czy można suplementować samodzielnie testosteron? Zastrzyki to metoda leczenia niedoboru hormonu, którą może zalecić jedynie lekarz. Niepokojące symptomy mogące wskazywać na zbyt niski jego poziom warto przedyskutować ze specjalistą. Leczenie na własną rękę może bowiem skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.

Testosteron jako środek anaboliczny

Sterydy anaboliczne to pochodne testosteronu często wykorzystywane w świecie sportu (mają zastosowanie w kulturystyce, zwłaszcza wśród początkujących sportowców). Środki te stymulują powstawanie tkanki mięśniowej. Sterydy mogą być podawane w formie iniekcji. Stosowane są różne dawki testosteronu, jednak każda osoba przyjmująca sterydy anaboliczne narażona jest na wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych. Groźne konsekwencje to przede wszystkim wzrost ciśnienia tętniczego, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego. Preparaty te mogą upośledzać funkcje nerek oraz wpływać niekorzystnie na wątrobę. Inne negatywne skutki przyjmowania tych form testosteronu to:

  • zaburzenia produkcji spermy;
  • obkurczenie jąder;
  • rozrost prostaty;
  • łysienie;
  • ginekomastia.
Zobacz też  Testosteron – męski hormon płciowy i jego rola w organizmie. Jaki jest prawidłowy poziom testosteronu?

Choć wydaje się, że sterydy przynoszą oczekiwane efekty, są one raczej krótkotrwałe. W dłuższej perspektywie oznaczają problemy zdrowotne, a nawet zaburzenia zachowania. Czy warto zatem podawać testosteron? Zastrzyki w tym przypadku mogą mieć negatywny wpływ na organizm.

Testosteron – zastrzyki i działania niepożądane

Dawka leku oraz częstotliwość jego podawania zawsze dobierane są indywidualnie, a lekarz nadzoruje leczenie. Nie oznacza to jednak, że wpływ leku jest jedynie pozytywny. Wymienić można następujące potencjalne szkodliwe skutki przyjmowania leku:

  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • zahamowanie wzrostu kości długich u osób młodych;
  • uszkodzenia wątroby;
  • zaburzenia produkcji plemników;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • trądzik;
  • wzrost cholesterolu całkowitego oraz LDL, a spadek poziomu HDL;
  • stan zapalny, ból w miejscu iniekcji.

Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym odgrywającym w organizmie niebagatelną rolę. Jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – wpływa na funkcjonowanie narządów, samopoczucie, sferę seksualną. Zbyt niski poziom hormonu należy leczyć – konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie odpowiednich badań. W jaki sposób uzupełnić testosteron? Zastrzyki, a także tabletki pomagają wyregulować poziom hormonu, złagodzić negatywne skutki niedoboru, zapobiec rozwojowi chorób.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.