Testosteron – skutki uboczne terapii testosteronem

Terapię testosteronem zaleca się przy spadku stężenia hormonu. Jej celem jest przywrócenie poziomu testosteronu właściwego dla wieku. Kuracja nie zawsze jest bezpieczna. Jak działa syntetyczny testosteron? Skutki uboczne obejmują nadciśnienie, bóle głowy czy bezsenność.

testosteron skutki uboczne

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który pełni w organizmie ważną funkcję. Przede wszystkim odpowiada za rozwój cech męskich, popęd seksualny, wpływa na płodność. Około 95% hormonu powstaje w komórkach miąższowych jąder, reszta w nadnerczach. Aż do 30. roku życia testosteron utrzymuje się na wysokim poziomie, później jego stężenie zaczyna stopniowo spadać. Na tempo zmian wpływ ma głównie tryb życia oraz dieta. Niedoborom testosteronu można próbować zapobiegać naturalnymi sposobami, a jeśli jest to niemożliwe, lekarz może zalecić suplementację – podawany jest syntetyczny testosteron. Skutki uboczne terapii mogą, ale nie muszą wystąpić.

Kiedy stosuje się terapię testosteronem?

Wartości referencyjne testosteronu są inne dla mężczyzn i kobiet. Poziom hormonu najlepiej badać w godzinach porannych (między godziną 8 a 10), ponieważ stężenie testosteronu zmienia się w ciągu dnia. Kobiety powinny wykonywać badanie hormonu w pierwszej fazie cyklu, między 4. a 10. jego dniem. Należy podkreślić, że o poziomie testosteronu decydują również czynniki genetyczne, wiek, a także sposób funkcjonowania przysadki.

Wszystkie te składowe wzięto pod uwagę podczas przygotowywania zakresu norm hormonu. I tak dla mężczyzn prawidłowa wartość mieści się w przedziale 9,0 a 34,7 nmol/l, dla kobiet natomiast wynosi od 0,52 do 2,43 nmol/l. Specjaliści uznają, że leczenie powinno być przeprowadzane dopiero u panów, u których stężenie hormonu spada poniżej 8 nmol/l. Jeśli utrzymuje się w okolicy dolnej granicy, warto wypróbować naturalne metody podniesienia jego poziomu.

Kuracje testosteronem stosuje się w celu przywrócenie prawidłowego poziomu hormonu. Ma to pomóc zatrzymać niekorzystne zmiany zachodzące w organizmie na skutek obniżenia stężenia androgenu. Niedobór testosteronu skutkuje spadkiem formy – obniżeniem popędu, samopoczucia, brakiem energii, kłopotami z koncentracją czy pamięcią. Kuracja ma szczególne znaczenie dla mężczyzn po 50. roku życia. To w tej grupie wiekowej najczęściej zaczynają się problemy z aktywnością seksualną. Nie oznacza to jednak, że i młodsi panowie nie szukają wsparcia w medycynie. O tym, czy zastosować kurację hormonem zawsze decyduje lekarz. Niepokojące objawy warto z nim skonsultować – może on skierować na badania, wystawić L4 (podczas telekonsultacji będzie to L4 online). Wyniki badań oraz wywiad z pacjentem przesądzą o ewentualnym wdrożeniu leczenia.

Zobacz też  Jak brać testosteron? Jak wygląda leczenie testosteronem? Wskazania i skutki uboczne

Syntetyczny testosteron – skutki uboczne terapii i przeciwwskazania

Panowie zmagający się z niskim poziomem testosteronu mogą wymagać zastosowania odpowiedniej terapii. Warto zaznaczyć, że kuracja zawsze dostosowywana jest do pacjenta – lekarz musi wziąć pod uwagę wiek, obciążenia chorobami, stan zdrowia. Terapia może przynieść wiele dobrego, ale może także zaszkodzić. O kuracji testosteronem krążą mity jak np. o przyczynianiu się do rozwoju raka prostaty. Choć twierdzenie to nie jest prawdą, do podania hormonu u osób obciążonych genetycznie tego rodzaju nowotworem należy podejść szczególnie ostrożnie.

Leczenie nie polega na podawaniu samego hormonu, a jego pochodnych, estrów. Do wyboru są tabletki, zastrzyki oraz maści. Każdy z preparatów działa nieco inaczej. Przed rozpoczęciem przyjmowania syntetycznego testosteronu, należy zapoznać się z listą możliwych działań niepożądanych. Przyjmujesz testosteron? Skutki uboczne mogą obejmować wiele dolegliwości.

Do skutków ubocznych przyjmowania testosteronu zalicza się m.in.:

  • bóle i zawroty głowy;
  • nadciśnienie;
  • wahania nastroju;
  • przyrost masy ciała;
  • trądzik;
  • wypadanie włosów;
  • reakcje alergiczne;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • bezsenność;
  • nudności, wymioty, biegunkę;
  • podwyższony poziom PSA;
  • nadmierne pocenie się;
  • obrzęk piersi;
  • zmniejszenie liczby plemników;
  • uderzenia gorąca.

Przed zastosowaniem leku należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania – mogą być one różne w zależności od tego, czy jest to testosteron w tabletkach, w formie iniekcji czy też w postaci maści. Testosteron nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na substancję, u chorych na nowotwór prostaty oraz gruczołu mlecznego męskiego. Zastrzyków nie przepisuje się przy owrzodzeniach wątroby, a tabletek przy nadmiarze wapnia we krwi. Podawanie testosteronu jest niewskazane u pacjentów z chorobami serca, wątroby, nerek.

Objawy niedoboru testosteronu

Jakie objawy powinny zaniepokoić i skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej? Niedobór testosteronu może znacznie pogorszyć jakość życia, spowodować spadek energii. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest obniżone libido, zmniejszona chęć na kontakty seksualne. Co jeszcze świadczy o obniżeniu stężenia hormonu we krwi?

  • Zaburzenia wzwodu;
  • zmniejszenie owłosienia ciała;
  • przerost gruczołu sutkowego;
  • utrata siły i masy mięśniowej;
  • obniżenie masy kostnej;
  • zaburzenia snu;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • otyłość;
  • spadek energii;
  • stany depresyjne;
  • opóźnienie dojrzewania płciowego;
  • brak rozwoju wtórnych męskich cech płciowych;
  • problemy z płodnością.
Zobacz też  Testosteron – cena badania. Kiedy warto wykonać badanie testosteronu?

Podejrzenia, że układ hormonalny nie działa prawidłowo, nie należy bagatelizować. Pomocna okaże się konsultacja ze specjalistą – również telekonsultacja, podczas której lekarz może zadecydować o dalszej diagnostyce, a także o podjęciu leczenia (zostanie wystawiona e-recepta, a jeśli to konieczne: również zwolnienie lekarskie online). W razie zaordynowania testosteronu specjalista ustali dawkowanie oraz wstępny czas trwania kuracji.

Testosteron i sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne to pochodne testosteronu o działaniu anabolicznym. Oznacza to, że taki specyfik stymuluje powstawanie tkanki mięśniowej. Najczęściej preparaty testosteronowe stosowane są przez sportowców (kulturystów). Występują one w formie tabletek, wziewów oraz iniekcji. Wzrost siły mięśni i masy mięśniowej to efekty, jakich spodziewają się osoby sięgające po sterydy. Nie można jednak zapomnieć, że ich przyjmowanie może powodować liczne skutki uboczne. Do negatywnych skutków należy wzrost ciśnienia tętniczego, rozwój chorób układu naczyniowo sercowego – znacznie wzrasta ryzyko udaru i zawału. Sterydy uszkadzają wątrobę, wpływają negatywnie na pracę nerek. Inne, długofalowe konsekwencje przyjmowania sterydów to:

  • obkurczenie jąder;
  • zaburzenia produkcji spermy prowadzące do impotencji;
  • rozrost prostaty;
  • łysienie;
  • ginekomastia;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • zanikanie gruczołów piersiowych.

Czy istnieją bezpieczne sterydy anaboliczne? Doping wiąże się z poważnymi efektami ubocznymi, a stosowanie anabolików może prowadzić do negatywnych i długotrwałych skutków.

Terapia testosteronem

Kuracja testosteronem (propionat, cypionat) musi przebiegać pod kontrolą lekarza. Konieczne jest wykonywanie regularnych badań stężenia hormonu. Dzięki temu specjalista może modyfikować dawkę, a nawet zadecydować, aby odstawić lek. Terapia może trwać latami, ale najczęściej konieczne są przerwy w leczeniu. Nigdy nie należy przyjmować tego rodzaju preparatów na własną rękę, bez porozumienia z lekarzem. Istnieją różne formy testosteronu, ale aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny, trzeba dobrać odpowiedni lek, sposób dawkowania.

Testosteron pełni ważną funkcję zarówno w organizmie mężczyzny, jak i kobiety. Jego nadmiar oraz niedobór prowadzą do poważnych konsekwencji. Obniżony poziom hormonu można próbować wyregulować poprzez zastosowanie naturalnych metod lub podjęcie decyzji o leczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że kuracja ma nie tylko zalety – to nie naturalny, lecz syntetyczny testosteron. Skutki uboczne mogą się pojawić i spowodować dodatkowe problemy zdrowotne.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.