Jak brać testosteron? Jak wygląda leczenie testosteronem? Wskazania i skutki uboczne

Jak brać testosteron? W medycynie stosowane są pochodne testosteronu, czyli jego estry. Hormon można przyjmować w postaci iniekcji, tabletek lub maści. Kiedy terapia jest konieczna? Jak wyregulować poziom testosteronu we krwi? Sprawdź, co warto wiedzieć o kuracji!

Jak brać testosteron

Testosteron jest najważniejszym hormonem płciowym męskim. Jest on niezbędny m.in. do zachowania prawidłowych funkcji seksualnych i rozwoju płciowego młodych mężczyzn. Zbyt niski poziom hormonu jest przyczyną zaburzeń wzwodu, utraty masy i siły mięśniowej, zaburzeń metabolicznych, ginekomastii. Istnieje wiele sposobów, by podnieść testosteron. Można próbować zwiększyć jego produkcję, modyfikując styl życia, zmieniając dietę. Niski poziom testosteronu wymaga niekiedy przyjmowania preparatów medycznych. Leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który decyduje, jak dawkować lek i jak długo ma trwać kuracja testosteronem. Zaburzenia hormonalne wpływają na funkcjonowanie organizmu, ale ich nieprawidłowe leczenie również może mieć negatywne konsekwencje.

Jak objawia się niski poziom testosteronu?

Gdy stężenie testosteronu jest zbyt niskie pojawiają się zaburzenia erekcji, spadek popędu seksualnego. Panowie cierpią na zaburzenia metaboliczne, kłopoty ze snem, borykają się ze stanami depresyjnymi, wahaniami nastroju. U chłopców może dojść do opóźnienia procesu dojrzewania i rozwoju wtórnych cech płciowych. Zaburzenia hormonalne często oznaczają problemy z płodnością; typowe jest znaczne obniżenie libido. Zmniejszenie ilości testosteronu u mężczyzn sprawia, że sylwetka zaczyna przypominać kobiecą – zaokrąglają się biodra, zarysowują piersi, rzednie owłosienie, zmniejszają się jądra. To dostateczne powody, by skonsultować się z lekarzem. Konieczne będzie wykonanie badanie stężenia hormonu. Na podstawie wyniku możliwe jest dobranie odpowiedniej terapii – sposobu leczenia (zastrzyki, tabletki), dawki, czasu kuracji. Rozwiązaniem będzie także telekonsultacja, podczas której specjalista może wypisać receptę oraz zwolnienie lekarskie online.

Panie również mogą być poddane terapii testosteronem – ma to miejsce w przypadku schorzenia, jakim jest hiperestrogenizm (zbyt dużo estrogenów).

Zobacz też  Testosteron – skutki uboczne terapii testosteronem

Jak brać testosteron? Testosteron w tabletkach, zastrzykach

Stosowanie testosteronu zalecane jest w momencie, gdy poziom spadnie poniżej 8 nmol/l (u mężczyzn). Preparaty zawierające testosteron powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Ich podawanie wiąże się z możliwością występowania niepożądanych skutków ubocznych. Do działań takich zalicza się zatrzymanie wody w organizmie, negatywny wpływ na wątrobę, zaburzenie produkcji plemników, zanik jąder, przerost gruczołów piersiowych (ginekomastia). Preparaty z testosteronem wydawane są jedynie na receptę (skuteczna będzie również e-recepta). Lekarz regularnie zleca sprawdzanie poziomu hormonu, by w razie konieczności zmodyfikować dawkę lub zadecydować o odstawieniu leku (może także wystawić L4 online, jeśli to konieczne). Cykl terapii trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Zastrzyki podaje się raz na 2-3 tygodnie, tabletki i żel stosuje się codziennie. O zakończeniu cyklu decyduje specjalista prowadzący terapię. Najbardziej rozpowszechniony preparat do iniekcji to ampułki Omnadren (250 mg) oraz Testosteronum prolongatum (100 mg).

Sterydy anaboliczne – czy są bezpieczne?

Sterydy anaboliczne to pochodne testosteronu, po które często sięgają sportowcy. Wykazują one działanie anaboliczne, czyli stymulują powstawanie masy mięśniowej, przy okazji pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej. Długotrwałe przyjmowanie środków może skutkować rozwojem groźnych powikłań:

  • wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, nadciśnieniem;
  • udarem mózgu;
  • zawałem mięśnia sercowego;
  • uszkodzeniem nerek;
  • uszkodzeniem wątroby;
  • spadkiem poziomu cholesterolu HDL, a wzrost poziomu LDL i cholesterolu całkowitego.

Efekty uboczne przyjmowania testosteronu to również rozrost gruczołu krokowego, łysienie, ginekomastia, zaburzenia produkcji spermy, obkurczenie jąder.

Pytanie, jak brać testosteron pojawia się często wśród osób trenujących, szukających sposobów na szybką poprawę sylwetki. Choć sterydy anaboliczne rzeczywiście pomagają osiągnąć efekty, skutki uboczne powinny być traktowane jako ostrzeżenie przed przyjmowaniem tego rodzaju środków (Testosteron Enanthate, Clomid). Testosteron zaleca się przyjmować jedynie pod czujnym okiem lekarza i tylko w celach leczniczych. Celem ma być przywrócenie właściwego poziomu hormonu i poprawa jakości życia pacjenta.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.