Alkohol

W 1842 r. Abraham Lincoln przemawiając na spotkaniu ruchu na rzecz abstynencji zauważył, że „szkodliwe nie było używanie tego, co jest złe, ale nadużywanie tego, co bardzo dobre”.
Z alkoholem powszechnie spotykamy się w restauracjach, barach, na wszelkiego rodzaju imprezach i innych uroczystościach, dlatego negatywne konsekwencje zdrowotne spożywania go w nadmiarze, a także okolicznościowo stanowią temat przewodni wielu dyskusji oraz badań naukowych. Alkohol etylowy oraz jego metabolity są substancjami toksycznymi dla organizmu człowieka, charakteryzują się szkodliwym działaniem na różne układy i organy, a zwłaszcza na wątrobę i trzustkę, przewód pokarmowy, układ krążenia, rozwijający się płód oraz układ odpornościowy. Nadmierna konsumpcja alkoholu często prowadzi również do wielu zaburzeń morfologicznych, czynnościowych oraz dysfunkcji, które nierzadko zmuszają pacjenta do skorzystania z e-zwolnienia z powodu niemożności stawienia się w pracy. Nadmierne i przewlekłe spożywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na wspomniane powyżej układy narządów, co objawia się uszkodzeniem tkanek oraz zaburzeniami ich funkcji. Etanol i jego metabolity powodują także reakcje zapalne ze strony wątroby i prowadzą do jej stłuszczenia, zwłóknienia i marskości. Z kolei przewlekłe spożywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki, które jest ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nowotworu tego narządu. Alkohol jest również przyczyną zaburzonej motoryki przewodu pokarmowego oraz nieprawidłowego wchłaniania tłuszczy. Jednak niektóre badania wykazują, że alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach i we właściwej postaci może przynosić korzyści dla zdrowia człowieka. Wykazuje on wtedy pozytywne działanie na układ krwionośny, jednak efekt terapeutyczny otrzymamy jedynie wówczas, gdy zalecana porcja alkoholu nie będzie stale przekraczana. W rozdziale tym poruszone zostaną tematy odnoszące się do dolegliwości będących wynikiem nadużywania alkoholu, zachodzących interakcji z stosowanymi na receptę  lekami, długotrwałych konsekwencji nadużywania alkoholu, a także jego potencjału prozdrowotnego. Omówione zostanie także bezpieczeństwo spożywania alkoholu w różnych jednostkach chorobowych. Wskażemy również drogę do uzyskania elektronicznego zwolnienia lekarskiego  w przypadku wystąpienia objawów zatrucia alkoholem, a jeśli na stałe przyjmujesz leki pamiętaj, aby uprzednie spożycie alkoholu zawsze zgłaszać lekarzowi online, który oceni bezpieczeństwo stosowania leku znajdującego się na Twojej elektronicznej recepcie i wyznaczy właściwy odstęp czasu jaki należy zachować pomiędzy spożyciem alkoholu a zażyciem leku.

1 grudnia 2022
poty po alkoholu

Poty po alkoholu – skąd się biorą?

Poty po alkoholu pojawiają się dosyć często. Są związane ze wzrostem ciśnienia i jednoczesnym spadkiem stężenia glukozy we krwi. Co powoduje nadmierną potliwość? Wpływ na ich występowanie ma również osłabienie organizmu w wyniku przyjęcia dawki etanolu.
1 grudnia 2022
ból brzucha po małej ilości alkoholu

Ból brzucha po małej ilości alkoholu – co oznacza?

Ból brzucha po małej ilości alkoholu jest związany z toksycznym działaniem tej substancji na ludzki organizm. Alkohol nawet w niewielkich ilościach może być bardzo niezdrowy. Ból nie zawsze oznacza konieczność udania się do lekarza, ale jeżeli nie ustępuje przez dłuższy czas, to warto rozważyć wizytę. Dowiedz się więcej o tym, jak alkohol wpływa na układ pokarmowy!
1 grudnia 2022
ból w klatce piersiowej po alkoholu

Ból w klatce piersiowej po alkoholu – co oznacza?

Ból w klatce piersiowej po alkoholu może mieć wiele przyczyn. Alkohol negatywnie wpływa na całe ciało, ale szczególnie degradujący wpływ ma na wątrobę, mózg oraz serce. Arytmia może być jedną z przyczyn bólu po alkoholu. Jeżeli objaw ten występuje, to należy skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się więcej!
1 grudnia 2022
bezsenność po alkoholu

Bezsenność po alkoholu – jak alkohol wpływa na sen?

Bezsenność po alkoholu może pojawić się u osób uzależnionych od tej substancji. Niektórzy uważają jednak, że jest wręcz przeciwnie i alkohol pomaga im zasnąć. Wieloletnie picie może jednak tak naprawdę doprowadzić do bezsenności. Jak alkohol wpływa na sen? Dowiedz się już teraz!
1 grudnia 2022
ból stawów po alkoholu

Ból stawów po alkoholu – jak picie alkoholu działa na stawy?

Ból stawów po alkoholu to dosyć kontrowersyjny temat. Część badań mówi, że spożywanie alkoholu oznacza mniejsze ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby stawów. Mowa między innymi o reumatoidalnym zapaleniu stawów i łuszczycowym zapaleniu stawów.
1 grudnia 2022
kilkudniowy ból żołądka po alkoholu

Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu – co oznacza?

Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu może świadczyć o niebezpiecznych przypadłościach. Alkohol jako substancja toksyczna dla organizmu może wywoływać różne reakcje. Jeżeli ból żołądka nie mija po kilku dniach, należy zgłosić się do specjalisty, który dokona diagnozy i zdecyduje o dalszych krokach w leczeniu.
1 grudnia 2022
ból serca po alkoholu

Ból serca po alkoholu – co to za objaw?

Ból serca po alkoholu ma związek z zaburzeniami rytmu, z jakim bije ten organ. Alkohol ma bardzo negatywny wpływ na całe ciało. Szczególnie cierpi właśnie serce i wątroba. Często słyszy się jednak opinie mówiące, że niewielkie dawki alkoholu mają pozytywny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego. Czy to prawda? Dowiedz się już teraz!
1 grudnia 2022
zaburzenia psychiczne po alkoholu

Zaburzenia psychiczne po alkoholu

Spożywanie trunków i nadużywanie substancji psychoaktywnej może wywołać u pacjenta różne zaburzenia psychiczne po alkoholu. Od wtórnych, mijających objawów depresyjnych po przewlekłe stany lękowe, schizofrenię i różne zespoły psychotyczne. Poznaj niepokojące objawy i metody leczenia!
1 grudnia 2022
ból w lewym boku po alkoholu

Ból w lewym boku po alkoholu

Wiele dolegliwości może objawiać się poprzez ból w lewym boku po alkoholu. Czasami to napoje wyskokowe wywołują chorobę, w niektórych przypadkach przyczyna jest inna. Zobacz, o czym mogą świadczyć bolesności brzucha z lewej strony, kłucie pod żebrami czy ból pleców!