» Strona główna » Alkohol
W 1842 r. Abraham Lincoln przemawiając na spotkaniu ruchu na rzecz abstynencji zauważył, że „szkodliwe nie było używanie tego, co jest złe, ale nadużywanie tego, co bardzo dobre”.
Z alkoholem powszechnie spotykamy się w restauracjach, barach, na wszelkiego rodzaju imprezach i innych uroczystościach, dlatego negatywne konsekwencje zdrowotne spożywania go w nadmiarze, a także okolicznościowo stanowią temat przewodni wielu dyskusji oraz badań naukowych. Alkohol etylowy oraz jego metabolity są substancjami toksycznymi dla organizmu człowieka, charakteryzują się szkodliwym działaniem na różne układy i organy, a zwłaszcza na wątrobę i trzustkę, przewód pokarmowy, układ krążenia, rozwijający się płód oraz układ odpornościowy. Nadmierna konsumpcja alkoholu często prowadzi również do wielu zaburzeń morfologicznych, czynnościowych oraz dysfunkcji, które nierzadko zmuszają pacjenta do skorzystania z e-zwolnienia z powodu niemożności stawienia się w pracy. Nadmierne i przewlekłe spożywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na wspomniane powyżej układy narządów, co objawia się uszkodzeniem tkanek oraz zaburzeniami ich funkcji. Etanol i jego metabolity powodują także reakcje zapalne ze strony wątroby i prowadzą do jej stłuszczenia, zwłóknienia i marskości. Z kolei przewlekłe spożywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki, które jest ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nowotworu tego narządu. Alkohol jest również przyczyną zaburzonej motoryki przewodu pokarmowego oraz nieprawidłowego wchłaniania tłuszczy. Jednak niektóre badania wykazują, że alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach i we właściwej postaci może przynosić korzyści dla zdrowia człowieka. Wykazuje on wtedy pozytywne działanie na układ krwionośny, jednak efekt terapeutyczny otrzymamy jedynie wówczas, gdy zalecana porcja alkoholu nie będzie stale przekraczana. W rozdziale tym poruszone zostaną tematy odnoszące się do dolegliwości będących wynikiem nadużywania alkoholu, zachodzących interakcji z stosowanymi na receptę lekami, długotrwałych konsekwencji nadużywania alkoholu, a także jego potencjału prozdrowotnego. Omówione zostanie także bezpieczeństwo spożywania alkoholu w różnych jednostkach chorobowych. Wskażemy również drogę do uzyskania elektronicznego zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia objawów zatrucia alkoholem, a jeśli na stałe przyjmujesz leki pamiętaj, aby uprzednie spożycie alkoholu zawsze zgłaszać lekarzowi online, który oceni bezpieczeństwo stosowania leku znajdującego się na Twojej elektronicznej recepcie i wyznaczy właściwy odstęp czasu jaki należy zachować pomiędzy spożyciem alkoholu a zażyciem leku.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.