Arilin Rapid

Arilin Rapid - opis i informacje o leku

Prosta i szybka wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? To możliwe! Zadaj pytanie lekarzowi online i dowiedz się, co Ci dolega – bez kolejek i w kilka minut.

Bakteryjne zapalenie pochwy do dokuczliwa przypadłość, która spędza sen z powiek wielu pacjentkom. Statystyki podają, że problem ten dotyczy co trzeciej kobiety w wieku rozrodczym, a jego przyczyną są bakterie, które namnażają się w wyniku zaburzenia mikroflory okolic intymnych. Przechodzisz zapalenie pochwy po raz pierwszy? A może stosowane przez Ciebie produkty bez recepty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Skorzystaj z globulek dopochwowych Arilin Rapid. Umów się na e-wizytę lekarską i dowiedz się czy ten lek jest dla Ciebie.

Co to jest Arilin Rapid w jakim celu się go stosuje?

Lek przeciwinfekcyjny Arilin Rapid jest polecany w celu miejscowego, dopochwowego leczenia zapaleń okolic intymnych kobiety, wywołanych przez bakterie i pierwotniaki (bakteryjne i rzęsistkowe zakażenie pochwy). Jego główną składową jest metronidazol, który doprowadza do uszkodzenia kwasu nukleinowego DNA bakterii lub pierwotniaków, co w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki drobnoustrojowej. Ta substancja czynna jest bardzo skuteczna w zwalczaniu wielu szczepów bakterii beztlenowych, jednak nie wykazuje aktywności wobec bakterii tlenowych. Szacuje się, że przy zaaplikowaniu leku dopochwowo, ok. 20% przyjętej dawki jest absorbowane do tkanek, narządów i płynów ustrojowych pacjentki.

Dawkowanie preparatu Arilin Rapid

Arilin Rapid ma postać globulek stosowanych dopochwowo. Aby leczenie było skuteczne należy przestrzegać zaleceń specjalisty. Ponieważ skuteczność leczenia nie zwiększy się, dzięki przyjmowaniu większych dawek preparatu, nie należy samodzielnie ich modyfikować, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na zdrowie kobiety. W przypadku zakażenia umiarkowanego przyjmuje się na ogół tylko jedną globulkę w dawce 1000 mg. Natomiast w ciężkich lub nawracających zakażeniach pochwy wskazane jest przyjmowanie 1 globulki w dawce 1000 mg przez 2 doby (jedną dziennie). Aplikacji leku najlepiej dokonywać wieczorem, bezpośrednio przed snem.

Arilin Rapid – przeciwwskazania do stosowania

Chociaż Arilin Rapid to lek bardzo skuteczny w leczeniu zapalenia bakteryjnego pochwy, nie każda pacjentka może go stosować. Przyjmowanie globulek dopochwowych nie jest wskazane w przypadku, kiedy kobieta wykazuje uczulenie lub nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie. Niewskazane jest również stosowanie leku Arilin Rapid przez kobiety w I trymestrze ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Ponadto, jeśli nie jest to konieczne, z leczenia tym farmaceutykiem powinny zrezygnować osoby chorujące na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, ciężkie zaburzenia czynności wątroby oraz pacjentki cechujące się nieprawidłowym składem krwi. W takich przypadkach przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, że metronidazolu nie można przyjmować dłużej niż 10 dni – chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Skutki uboczne leczenia globulkami Arilin Rapid

Globulki dopochwowe Arilin Rapid z metronidazolem w składzie mogą doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych u pacjentki. Można do nich zaliczyć m.in. nudności i wymioty, wzdęcia i biegunkę, zanik apetytu, charakterystyczny metaliczny posmak w ustach, bóle i zawroty głowy, drgawki, występowanie stanów depresyjnych, problemy ze snem, osłabienie, itp. Opis pozostałych działań niepożądanych można odnaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Choć występują one niezmiernie rzadko, nie można lekceważyć tej ewentualności, a w przypadku ich zaistnienia wskazany jest kontakt z lekarzem.

Czy Arilin Rapid jest przeznaczony również dla kobiet w ciąży?

Globulki dopochwowe nie powinny być stosowane przez pacjentki będące w I trymestrze ciąży. Dlatego jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, przed rozpoczęciem kuracji lekiem Arilin Rapid, powinna wykonać test ciążowy i skonsultować tę kwestię z lekarzem. W przypadku II i III trymestru ciąży przyjmowanie leku jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku, jeśli specjalista stwierdzi, że zachodzi co do tego absolutna konieczność. Natomiast w czasie karmienia piersią nie należy stosować preparatu Arilin Rapid, a jeśli lekarz uzna, że jest to niezbędne dla zdrowia kobiety, wówczas powinna ona przerwać karmienie piersią. Nie oznacza to całkowitego przerwania laktacji. Jeśli wskazaniem jest zastosowanie tylko jednej dawki leku, pacjentka może przerwać naturalne karmienie dziecka na jedną dobę. Najlepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem.

Arilin Rapid a spożywanie alkoholu

Podczas kuracji lekiem Arilin Rapid oraz przynajmniej jeden dzień po jej zakończeniu niewskazane jest spożywanie alkoholu, ponieważ zawarty w globulkach metronidazol wpływa na jego toksyczne działanie. Spożywanie napojów alkoholowych podczas leczenia tym medykamentem może skutkować powstaniem działań niepożądanych, wynikających z nietolerancji alkoholu, takich jak, np. uderzenia gorąca i potliwość, zawroty, bóle głowy i brzucha, nudności i wymioty. Dlatego pacjentka, która przyjmuje Arilin Rapid powinna w tym czasie powstrzymać się od spożywania alkoholu.


Arilin Rapid (globulki dopochwowe, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny / przeciwpierwotniakowy / na bakteryjne zapalenie pochwy Substancja czynna: metronidazol Dawka: 1000 mg Opakowanie: 2 globulkiProsta i szybka wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? To możliwe! Zadaj pytanie lekarzowi online i dowiedz się, co Ci dolega – bez kolejek i w kilka minut.