Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Nadciśnienie

Kończy Ci się lek na receptę, którego potrzebujesz? Wypełnij formularz i odbierz swoją e-receptę, którą zrealizujesz w każdej aptece!

Nadciśnienie jest chorobą cywilizacyjną dotyczącą wielu dorosłych osób, ale również dzieci. W Polsce na tę przypadłość choruje co trzecia osoba, a część społeczeństwa nie ma nawet świadomości, że choruje i dlatego nie stosuje żadnej formy leczenia. Niestety ma to szkodliwy wpływ na pracę calego układu krążenia oraz nerek, doprowadzając do pojawienia się w późniejszym czasie ryzykownych dla zdrowia i życia dolegliwości. Dlaczego warto zainteresować się problemem nadciśnienia? Jakie działania należy podjąć w przypadku zdiagnozowania tego schorzenia? Jak wygląda specjalistyczne leczenie? Czy można zrobić coś, co pomoże uniknąć groźnych powikłań?


Spis treści

Co to jest nadciśnienie tętnicze i skąd się bierze?
Jakie są objawy nadciśnienia?
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze w domu?
Diagnoza nadciśnienia tętniczego
Jak wygląda leczenie nadciśnienia i jakie są prognozy na jego wyleczenie?
Powikłania związane z nadciśnieniem. Jak im przeciwdziałać?

Co to jest nadciśnienie tętnicze i skąd się bierze?

Nadciśnienie jest chorobą sercowo-naczyniową, która znajduje się na jednym z pierwszych miejsc wśród schorzeń doprowadzających do przedwczesnych zgonów. Jego występowanie wiąże się ze stałym lub czasowym wzrostem ciśnienia skurczowego (powyżej 140 mmHg) i rozkurczowego (powyżej 90 mmHg) krwi. Wyróżnia się 2 rodzaje nadciśnienia. Pierwszym jest nadciśnienie pierwotne (samoistne), którego przyczyny mogą wiązać się z uwarunkowaniami genetycznymi lub środowiskowymi. W tym przypadku jest to choroba sama w sobie i stanowi zdecydowaną większość przypadków tego schorzenia. Rozwija się sukcesywnie przez wiele lat – często nie dając żadnych dokuczliwych objawów. Drugi rodzaj to nadciśnienie wtórne, które wynika z rozwoju innych chorób pierwotnych, np. schorzeń narządów lub naczyń krwionośnych. Statystycznie szacuje się, że na ten typ nadciśnienia cierpi co 10 pacjent i jest on traktowany nie jako odrębna choroba, lecz jako objaw innego, głównego schorzenia. Nadciśnienie wtórne zazwyczaj objawia się gwałtownym wzrostem ciśnienia oraz silnym natężeniem dolegliwości narządowych. Na występowanie nadciśnienia narażone są osoby z nadwagą i otyłością, stosujące nieodpowiednią dietę bogatą w tłuszcze i sód i wykazujące niski poziom aktywności ruchowej, a także osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy. W przypadku zdiagnozowania choroby nadciśnienia zaleca się zmianę stylu życia na zdrowszy, ograniczenie używek, a w skrajnych przypadkach lekarz może przepisać specjalistyczne leki na nadciśnienie, które należy stosować codziennie.

Jakie są objawy nadciśnienia?

Nadciśnienie charakteryzuje się występowaniem wielu dolegliwości współistniejących. Przede wszystkim chory na nadciśnienie zmaga się z wyższym ciśnieniem krwi, szumami w uszach, zawrotami i tętniącym bólem głowy, a także bólem w klatce piersiowej. Ponadto mogą występować u niego zaburzenia wzroku, problemy z zasypianiem, uderzenia gorąca, potliwość, zmęczenie i nudności. Może jednak okazać się, że wymienione dolegliwości nie występują w ogóle lub nie są na tyle dotkliwe, by pacjent początkowo zwracał na nie uwagę i o obecności tego schorzenia dowiaduje się niespodziewanie, np. w wyniku przeprowadzenia badań kontrolnych.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze w domu?

Każdy ciśnieniomierz zakupiony w aptece zawiera szczegółową instrukcję dotyczącą użytkowania i właściwego przeprowadzania pomiaru ciśnienia. Częstotliwość kontroli ciśnienia powinna być wskazana przez lekarza. Zazwyczaj wykonuje się ją raz na dobę, o regularnych porach. Aby wynik był miarodajny, należy przeprowadzić pomiar ciśnieniomierzem po krótkim, przynajmniej 5-minutowym odpoczynku. Istotne jest, aby przed wykonaniem badania nie spożywać posiłku, a tym bardziej nie pić kawy, alkoholu i nie palić papierosów.

Diagnoza nadciśnienia tętniczego

W rozpoznaniu nadciśnienia i ustaleniu jego przyczyn mogą pomóc szczegółowe badania diagnostyczne zalecone przez lekarza, np. badanie Holtera. Analiza ich wyników pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jednak zanim pacjent zdecyduje się na zaawansowaną diagnostykę medyczną, powinien przez dłuższy czas kontrolować ciśnienie krwi. Można to zrobić samodzielnie przy pomocy ciśnieniomierza, który jest do kupienia w każdej aptece. Jeśli specjalista uznaje, że pomiary ciśnienia nie są wystarczające do postawienia diagnozy, wówczas przeprowadza wywiad lekarski i kieruje pacjenta na odpowiednie badania, np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia i jakie są prognozy na jego wyleczenie?

Leczenie nadciśnienia polega głównie na zapobieganiu potencjalnym następstwom, jakie może wywołać ta choroba. O metodzie terapii przeważnie decydują czynniki takie jak: poziom ciśnienia tętniczego i jego rodzaj, współistnienie innych schorzeń, występowanie ewentualnych następstw chorobowych i zmian w narządach wewnętrznych oraz ogólny stan fizyczny i wiek pacjenta. W przypadku łagodnej wersji choroby nadciśnieniowej oraz niewystępowania innych czynników ryzyka, leczenie opiera się na zmianie stylu życia: wprowadzeniu zrównoważonej diety, aktywności fizycznej i odstawieniu używek. Czasami zmiana stylu życia nie wystarczy, by zwalczyć nadciśnienie. Wtedy zaleca się rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. W aptece znaleźć można preparaty o różnorodnym działaniu takie jak: beta-bloker, lek diuretyczny i inne. Rynek farmaceutyczny, związany z lekami na nadciśnienie, proponuje szerokie spektrum preparatów i cały czas się zmienia. Często wycofuje się pewne środki medyczne ze względu na ich działania niepożądane i zastępuje się je nowoczesnymi lekami, których skutki uboczne są mniej dokuczliwe dla organizmu. To istotne, ponieważ oprócz badań kontrolnych konieczne jest codzienne stosowanie przepisanych preparatów. Ważne jest więc to, aby nie wpływały one znacząco na jakość życia. W poważnych przypadkach nadciśnienia, którym towarzyszą inne dolegliwości podwyższające ryzyko zdrowotne, wymaga się nie tylko zmodyfikowania stylu życia pacjenta, ale również wprowadzenia kuracji przy użyciu leków hipotensyjnych. Jeśli zbicie nadciśnienia przy pomocy leków jest trudne bądź niewykonalne, wówczas lekarz może zalecić zbadanie poziomu aldosteronu w celu określenia przyczyn tego stanu rzeczy.

Powikłania związane z nadciśnieniem. Jak im przeciwdziałać?

Nadciśnienie tętnicze do choroba, która może doprowadzić do wystąpienia komplikacji zdrowotnych i innych schorzeń. Wśród nich wymienić można m.in. obrzęk rąk i nóg, obniżenie wydolności, choroby krążenia (np. miażdzycę, niewydolność lub zawał serca). Problemy z ciśnieniem mogą zakłócić pracę nerek i wpłynąć niekorzystnie na narząd wzroku. Z tego powodu niewskazane jest samodzielne leczenie i przyjmowanie medykamentów. Zamiast tego najlepiej udać się do specjalisty, który zbada występujące objawy i dopasuje odpowiednie leczenie w oparciu o stan zdrowia pacjenta i wyniki badań diagnostycznych. Należy pamiętać, że żaden środek na receptę nie pomoże w walce z nadciśnieniem bez zmiany stylu życia na zdrowszy.

Kończy Ci się lek na receptę, którego potrzebujesz? Wypełnij formularz i odbierz swoją e-receptę, którą zrealizujesz w każdej aptece!