Polprazol

Polprazol - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Polprazol to lek w postaci kapsułek, który stosuje się w zwalczaniu oraz zapobieganiu niektórych chorób jelit i żołądka. Substancją czynną preparatu jest omeprazol – inhibitor pompy protonowej. Polprazol zdobyć można w aptece za okazaniem recepty. W celu jej zdobycia pacjent nie musi udawać się do gabinetu lekarskiego. Wygodnym i oszczędzającym czas rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości uzyskanie e-recepty. Wystawia ją lekarz na podstawie informacji udzielonych przez pacjenta w formularzu dostępnym online. E-receptę z kodem przedstawia się w aptece.

W jakim celu stosuje się Polprazol?

Polprazol wskazany jest dla osób dorosłych w leczeniu chorób zapalnych jelit czy żołądka oraz w zapobieganiu ich nawrotom. Stosuje się go w zwalczaniu m.in.: choroby wrzodowej dwunastnicy, choroby wrzodowej żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona. Polprazol używany jest również w leczeniu dzieci, u których służy do zwalczania refluksowego zapalenia przełyku, a także objawowej zgagi i zarzucania treści żołądkowej (w przebiegu choroby refluksowej).

Jak należy dawkować Polprazol?

Tabletki Polprazol należy zażywać doustnie, a dawkowanie powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Wysokość dozy oraz długość leczenia zależy od takich czynników indywidualnych, jak wiek pacjenta czy rodzaj dolegliwości. Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy u osób dorosłych przebiega poprzez podawanie 20 mg w 1 dawce dziennie, a kuracja trwa przez okres od 2 do 4 tygodni. Lekarz może zlecić zwiększenie dozy do 40 mg, jeżeli choroba okazuje się oporna na leczenie. Podobne dawkowanie stosuje się w chorobie wrzodowej żołądka. W przypadku refluksowego zapalenia przełyku dawka początkowa wynosi zwykle 20 mg na dobę i podawana jest przez okres od 4 do 8 tygodni. Ciężką postać tej choroby zwalcza się zazwyczaj dozą w wysokości 40 mg przez 8 tygodni.

Jak wygląda mechanizm działania substancji czynnej leku Polprazol?

Omeprazol jest inhibitorem pompy protonowej, substancja ta znajduje zastosowanie głównie w leczeniu farmakologicznym choroby wrzodowej. Należy do pochodnych benzimidazolu, którego działanie polega na blokowaniu pompy protonowej komórek okładzinowych żołądka, czego efektem jest zmniejszenie wydzielania jonów wodorowych do światła żołądka. Wskutek tego spada kwaśność soku żołądkowego. Omeprazol działa również bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie.

Co jeszcze znajduje się w składzie leku Polprazol?

Oprócz substancji czynnej – omeprazolu – Polprazol zawiera jeszcze między innymi: sacharozę, żółcień pomarańczową (barwnik), sód. Wymienione substancje mogą powodować reakcje alergiczne bądź nie być przyswajalne przez osoby z alergią (np. z nietolerancją fruktozy). Pełen skład leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Polprazol?

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Polprazol jest nadwrażliwość lub uczulenie na omeprazol bądź inne substancje zawarte w składzie leku. Polprazol nie powinien być również zażywany przez pacjentów, którzy równocześnie stosują leki zawierające nelfinawir (substancję wykorzystywaną w leczeniu zakażenia wirusem HIV).

Kto powinien zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku Polprazol?

W niektórych przypadkach pacjent przed rozpoczęciem kuracji preparatem Polprazol powinien przeprowadzić badania kontrolne, np. w celu wykluczenia nowotworowego charakteru doskwierającej choroby. Badania kontrolne zalecana są również w przypadku stosowania długotrwałego, aby skontrolować stężenie magnezu we krwi, ponieważ omeprazol może spowodować jego niedobór.

Czy Polprazol mogą stosować kobiety ciężarne lub karmiące piersią?

Kobiety ciężarne lub karmiące piersią przed zażyciem jakiegokolwiek leku powinny odbyć konsultację z lekarzem. Brakuje danych dotyczących wpływu omeprazolu na bezpieczeństwo płodu, wobec tego zalecana jest ostrożność. Wiadomo, że substancja ta przenika do mleka kobiecego, choć mało prawdopodobne jest, by dawki lecznicze wpływały na karmione dziecko.

Czy Polprazol mogą stosować pacjenci poniżej 18 roku życia?

Tak, Polprazol wykorzystuje się również w leczeniu osób nieletnich. Stosowany jest między innymi w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku u dzieci powyżej 1 roku życia, których masa ciała przekracza 10 kg.

Jakich leków nie należy zażywać równocześnie z lekiem Polprazol?

Polprazol nie powinien być równocześnie stosowany z żadnym lekiem zawierającym nelfinawir czy atazanawir (substancje przeciwwirusowe). Polprazol może wchodzić w interakcję również z preparatami zawierającymi np.: digoksynę, cilostazol, diazepam, fenytoinę czy takrolimus. Ze względów bezpieczeństwa pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie preparatach, jeszcze przed rozpoczęciem kuracji tym środkiem.

Czy Polprazol może wywoływać działania niepożądane?

Polprazol hamuje wydzielanie kwasu solnego, co może doprowadzić do zmniejszenia wchłaniania witaminy B12 przez organizm, szczególnie w przypadku stosowania długotrwałego. Może również dojść do niedoboru magnezu, co objawia się m.in. zmęczeniem, drgawkami, zawrotami głowy czy zaburzeniami rytmu serca.
Polprazol – podstawowe informacje:
Kategoria: leki na owrzodzenie dwunastnicy, leki na chorobę refluksową
Status: dostępny na receptę
Forma: twarde kapsułki dojelitowe
Substancja czynna: omeprazol
Dawka: 20 mg
Opakowanie [ilość kapsułek]: 28




Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

a

Inne leki o podobnym działaniu