Solifurin

Solifurin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Wiele osób bagatelizuje problem nietrzymania moczu, choć jest on dolegliwością, która może prowadzić do wielu dalszych komplikacji. W przypadku gdy utrudnia codzienne życie, warto zwrócić się o pomoc lekarską i wspomagać leczenie z pomocą leków takich jak Solifurin. O tym jak dokładnie działa, kto nie powinien go przyjmować i jakie jest dawkowanie, dowiesz się z opisu poniżej i ulotki dołączonej do opakowania. Umów się na e-wizytę, zasięgnij porady specjalisty i zamów receptę szybko i sprawnie.

Czym jest lek Solifurin?

Jest to lek urologiczny stosowany w przypadku częstomoczu oraz nietrzymania moczu. Substancje znajdujące się w składzie leku sprawiają, że pęcherz pacjenta zmniejsza swoją aktywność i tym samym nie jest konieczne tak częste oddawanie moczu.

Skład i zawartość opakowania leku Solifurin

Opakowanie leku Solifurin zawiera substancję czynną – bursztynian solifenacyny w postaci tabletek powekanych. Kapsułki tworzące medykament są okrągłe i obustronnie wypukłe, opakowane w zawierający 30 kapsułek blister. Solifurin 5 mg produkowany jest w kolorze jasnożółtym, ten o 10 mg dawce – w kolorze jasnoróżowym. Oprócz substancji czynnej lek zawiera także inne składniki, między innymi laktozę jednowodną, stearynian magnezu czy skrobię. Pełny skład leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Na jakie dolegliwości stosuje się lek Solifurin?

Lek Solifurin stosuje się w przypadku leczenia nagłego nietrzymania moczu bądź konieczności jego częstego oddawania. Pomaga także w przypadku parcia naglącego, które charakterystyczne u osób zmagających się z zespołem pęcherza nadreaktywnego, przez który często, niespodziewanie i intensywnie odczuwają potrzebę oddawania moczu.

Jak przyjmować lek Solifurin?

Lek Sulofurin należy przyjmować w całości, bez kruszenia i rozgryzania tabletki przed połknięciem. Nie ma znaczenia, czy pacjent podczas przyjmowania leku spożył posiłek, czy nie. Ważne jest jednak, aby lek popić odpowiednią ilością płynu. Tabletki przeznaczone są tylko do stosowania przez osoby dorosłe. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, ponieważ przyjmowanie zbyt wielu tabletek może powodować objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, omamy, niepokój, duszność lub ból głowy. Pełna lista skutków przedawkowania znajduje się na ulotce dla pacjenta.

Solifurin – dawkowanie leku

Zazwyczaj stosowana dawka dobowa w leczeniu wynosi 5 mg, chyba że lekarz zdecyduje o zwiększeniu dawki do 10 mg. W razie wątpliwości dotyczących stosowania i dawkowania leku należy skonsultować się ze specjalistą. W przypadku pominięcia dawki należy ją jak najszybciej zażyć. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, gdy zbliża się pora przyjęcia kolejnej pigułki – w takim przypadku należy zażyć ją zgodnie ze zwykłym harmonogramem dawkowania. Ważne jest, aby przyjmować jedną tabletkę dziennie i nie podwajać jej dawki w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki. Może to bowiem prowadzić do przedawkowania i spowodować szereg działań niepożądanych.

Przeciwskazania do stosowania leku Solifurin

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na substancję czynną bądź którykolwiek ze składników znajdujących się w składzie Solifurinu. Nie należy przyjmować leku także w sytuacji zatrzymania moczu, ciężkich zaburzeń żołądka lub jelit, chorób nerek lub wątroby czy w sytuacji, gdy u pacjenta występuje jaskra. Pełna lista przeciwwskazań znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem leczenia poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach, na które choruje pacjent lub który przeszedł w ciągu swego życia. Należy także przekazać specjaliście przepisującemu receptę listę wszelkich medykamentów, które pacjent zamierzał najbliższej przyszłości przyjmować. Ważne jest także zdiagnozowanie, co jest faktyczną przyczyną nietrzymania moczu, zanim pacjent rozpocznie leczenie lekiem Solifurin. Należy skonsultować przyjmowanie leku przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Według ulotki dołączonej do opakowania nie powinno się przyjmować leku, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Ponadto substancja czynna znajdująca się w mleku wpływa na mleko matki, dlatego nie należy karmić dzieci podczas leczenia medykamentem.

Jakie mogą być działania niepożądane po stosowaniu leku Solifurin?

Podobnie jak w przypadku innych leków, stosowanie Solifurin może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, choć nie u każdego muszą się one pojawić. Szczególnym zagrożeniem jest wystąpienie ataku alergii lub ciężkiej reakcji skórnej, które natychmiast wymagają pomocy lekarza i wizyty w najbliższym szpitalu. W przypadku gdy nastąpi obrzęk naczyniowo-ruchowy, należy natychmiast przerwać leczenie i rozpocząć stosowanie środków zaradczych, przeciwdziałającym skutkom stosowania leku. Przyjmowanie leku może także prowadzić do innych skutków ubocznych. Do najczęściej występujących należą poczucie suchości w jamie ustnej, zaparcia, poczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, niewyraźne widzenie czy ból brzucha. Rzadziej spotyka się trudności w oddawaniu moczu, senność czy uczucie zmęczenia. Pełna lista działań niepożądanych możliwych do zauważenia po stosowaniu leku Solifurin znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.


Solifurin – podstawowe informacje • Kategoria: tabletki na nietrzymanie moczu • Substancja czynna: solifenacyna bursztynianu (solifenacini succinas) • Dawka: 5/10 mg • Opakowanie: 30 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!