Clindamycin-MIP 600

Clindamycin-MIP 600 - opis i informacje o leku

Kontynuacja leczenia bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe! Zamów teleporadę z e-receptą prosto na Twój adres e-mail!

Szukasz skutecznego leku przeciwbakteryjnego do stosowania ogólnego? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat antybiotyku Clindamycin-MIP 600, który działa m.in. na zakażenia bakteryjne zębów, dróg oddechowych, okolic jamy brzusznej i miednicy, a także na zapalenie zatok. Zamów e-wizytę lekarską i dowiedz się, czy możesz go stosować w przypadku swoich problemów zdrowotnych.

Clindamycin-MIP 600 – lek na receptę na zakażenia drobnoustrojowe

Clindamycin-MIP 600 to antybiotyk działający przeciwbakteryjnie i przepisywany wyłącznie na receptę. Zawiera chlorowodorek klindamycyny, który w zależności od stężenia, może działać bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Obecność tej substancji różni Clindamycin-MIP 600 od innych antybiotyków o podobnym działaniu.

Jakie są wskazania do stosowania antybiotyku Clindamycin-MIP 600?

Clindamycin-MIP 600 przeznaczony jest do stosowania ogólnego, ponieważ dzięki swoim właściwościom skutecznie działa na różne drobnoustroje, które są wrażliwe na zawartą w nim klindamycynę. Zwykle stosuje się go w przypadku infekcji dolnych dróg oddechowych, stanów zapalnych zatok, nosa i gardła, a także ucha. Jest pomocny kiedy mamy do czynienia z zakażeniem kości i stawów. Bardzo często używa się go w stomatologii jako lek na infekcje bakteryjne w obrębie zębów i spowodowane nimi zapalenie kości żuchwy i szczęki. Nierzadko może zostać polecony jako preparat na zakażenie skóry i tkanek miękkich. Dobrze leczy płonicę, infekcje okolic jamy brzusznej i kobiecych narządów płciowych.

Czy Clindamycin-MIP 600 działa na infekcje wywołane przez wirusy?

Nie, lek Clindamycin-MIP 600 nie jest skuteczny w przypadku zakażeń dróg oddechowych spowodowanych przez wirusy. Został stworzony do leczenia różnych infekcji bakteryjnych i nie pomoże w przypadku zapaleń innych niż drobnoustrojowe.

Zasady dawkowania Clindamycin-MIP 600

Ponieważ Clindamycin-MIP 600 jest lekiem przepisywanym na receptę, sposób jego dawkowania powinien zostać zaproponowany przez lekarza, który ją wystawia. Przy ustaleniu dawki bierze się pod uwagę przede wszystkim natężenie i lokalizację zakażenia, ale również warunki fizyczne pacjenta, np. masę ciała. Zazwyczaj u osób powyżej 14 roku życia zaleca się przyjmowanie dawki dobowej wynoszącej od 600 mg do 1,8 g klindamycyny. W przypadku dzieci dawka ta wynosi między 8 a 25 mg klindamycyny na dobę i zależy od wielu czynników. Chociaż stosowanie leku jest dopuszczalne u małych dzieci, lepiej nie podawać go dzieciom poniżej 5-6 roku życia, ponieważ mogą mieć trudność z zażyciem tabletki. Ponadto specjaliści wskazują, że u dzieci istotna jest precyzja dawkowania leku, którą ustala się w oparciu o masę ciała, co jest trudne do uzyskania w przypadku tabletek.

Jak wygląda stosowanie tabletek Clindamycin-MIP 600?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, pacjent powinien wyznaczyć sobie regularne pory na przyjmowanie leku, co pozwoli na utrzymanie stałego stężenia substancji czynnej w organizmie. Pigułki należy przyjmować w całości, nie rozgryzając ich i popijając je dużą ilością wody. Nie jest istotne, czy pacjent zażywa Clindamycin-MIP 600 razem z posiłkiem czy nie, ponieważ składniki pokarmu nie wchodzą w interakcje z substancjami zawartymi w antybiotyku. Nie obniżają więc skuteczności jego działania.

Jak długo powinna trwać kuracja lekiem Clindamycin-MIP 600, aby była skuteczna?

Leczenie przy użyciu preparatu Clindamycin-MIP 600 powinno trwać tak długo, jak doradzi to lekarz. Pacjent nie powinien samodzielnie przerywać kuracji, nawet jeśli zauważył poprawę swojego stanu zdrowia i uważa, że objawy choroby ustąpiły. Nie do końca wyleczona choroba może powrócić w niedługim czasie.

Antybiotyk Clindamycin-MIP 600 a uczulenie na penicylinę

Chociaż zdarzają się indywidualne przypadki wystąpienia skutków ubocznych związanych z uczuleniem na penicylinę podczas stosowania lekarstw z klindamycyną w składzie, to zazwyczaj istnieje możliwość podawania antybiotyku Clindamycin-MIP 600 również u alergików. Niemniej jednak przed rozpoczęciem terapii lekowej warto poinformować lekarza o swojej alergii.

Czy wskazane jest stosowanie leku Clindamycin-MIP 600 w ciąży i w okresie laktacji?

Zarówno przed ciążą, jak i w czasie ciąży, a także podczas karmienia piersią należy konsultować z lekarzem każdą terapię wymagającą wdrożenia farmakologii. Jest to istotne, ponieważ składniki zawarte w preparatach mogą nieść ryzyko dla ciąży, rozwoju płodu, a później dla nowonarodzonego dziecka karmionego mlekiem matki. W takich sytuacjach, przed rozpoczęciem leczenia antybiotykiem Clindamycin-MIP 600, należy przeanalizować wspólnie z lekarzem, czy istnieje absolutna konieczność zażywania tego preparatu. Być może ryzyko jakie niesie przyjmowanie antybiotyku jest wyższe niż potencjalne korzyści i można zaproponować inną formę leczenia uciążliwych objawów infekcji.


Clindamycin-MIP 600 (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: antybiotyk Substancja czynna: klindamycyna Dawka: 600 mg Opakowanie: 6 / 12 / 16 / 30 / 32 tabletki



Kontynuacja leczenia bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe! Zamów teleporadę z e-receptą prosto na Twój adres e-mail!