Ból pięty po wstaniu z łóżka – czym jest spowodowany?

Ból pięty po wstaniu z łóżka może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Leczenie obejmuje masaże oraz ćwiczenia. O czym jeszcze może świadczyć ból pięty […]

ból pięty po wstaniu z łóżka

Ból pięty po wstaniu z łóżka może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Leczenie obejmuje masaże oraz ćwiczenia. O czym jeszcze może świadczyć ból pięty i jakie leczenie będzie skuteczne?

  • Ból pięty po wstaniu może mieć wiele przyczyn.
  • Jednym ze schorzeń wywołujących ból jest zapalenie rozcięgna podeszwowego.
  • Ból może być spowodowany neuralgią lub osteoporozą.
  • W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne.
  • Doskonale sprawdza się fizjoterapia.
  • Pomocne mogą być masaże i ćwiczenia gimnastyczne.

Ból pięty po wstaniu z łóżka – zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jedną z przyczyn bólu pięty pojawiającego się zaraz po wstaniu jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Najczęściej powodem są przeciążenia charakterystyczne dla osób przebywających dużo w pozycji stojącej, a także dla intensywnie biegających. Ryzyko zachorowania zwiększa płaskostopie, tzw. stopa wydrążona oraz niewłaściwe ustawienie tyłostopia. Niekorzystnie wpływa zbyt duża masa ciała oraz noszenie niewłaściwego obuwia.

Objawem zapalenia jest ból w okolicy pięty, który jest wyjątkowo silny podczas stawiania pierwszych kroków po przebudzeniu, ale także po dłuższym chodzeniu czy staniu. Dolegliwości ustępują zazwyczaj w ciągu dnia, by powrócić wieczorem. Niektórzy chorzy muszą zmagać się z bólem przez cały czas, również w nocy. 

Jeśli odczuwasz tego rodzaju ból skontaktuj się z lekarzem. Wystarczy telekonsultacja, ponieważ w rozpoznaniu choroby największe znaczenie ma wywiad lekarski. Chorobę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów. Niekiedy lekarz zleca wykonanie USG lub zdjęcia RTG. Również podczas telekonsultacji specjalista może wystawić skierowanie, zwolnienie lekarskie online oraz receptę (e-recepta).

Zobacz też  Ból nóg od kolan w górę – przyczyny, częste zalecenia

Zapalenie rozcięgna – leczenie

Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Najważniejsze w terapii jest rozciąganie rozcięgna podeszwowego. W tym celu należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne oraz masaże. Skuteczną metodą na dolegliwości bólowe będą chłodne okłady oraz noszenie specjalnych wkładek do butów.

Zapaleniu rozcięgna można skutecznie zapobiegać, głównie poprzez dbanie o aktywność fizyczną, noszenie wygodnego, dopasowanego obuwia (należy unikać butów z twardą podeszwą), unikanie przeciążeń. Osoby z wadą postawy powinny jak najwcześniej zacząć jej korygowanie, by nie dopuścić do późniejszych powikłań.

Ból pięty po wstaniu z łóżka – inne przyczyny

Ból pięty po wstaniu z łóżka może pojawiać się u osób z osteoporozą, chorobą reumatyczną. Reumatoidalne zapalenie stawów początkowo dotyka stawów stóp i rąk. Pierwszym objawem może być uczucie sztywności po przebudzeniu. W przebiegu RZS stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne, które co prawda nie cofną powstałych zmian, ale znacznie złagodzą dolegliwości. W okresie nasilonych objawów chory może potrzebować więcej odpoczynku (przyda się L4 online).

Ból pięty może być spowodowany osteoporozą. W przypadku tej choroby największe znaczenie ma zapobieganie jej rozwojowi. Dobrze jest zadbać o suplementację witaminy D. Skuteczny będzie np. preparat Dekristol

W przypadku silnego bólu pięty, który nie ustępuje, a nasila się, konieczna jest konsultacja lekarska. Należy znaleźć przyczynę, by możliwe było wdrożenie właściwego leczenia. W diagnostyce wykorzystuje się badania obrazowe oraz laboratoryjne. 

Ból pięty po wstaniu z łóżka – neuropatia

Ból pięty może być również objawem neuropatii, która jest chorobą układu nerwowego. Pozostałe objawy to drętwienie, mrowienie, pieczenie, osłabienie mięśni, a nawet zaburzenia równowagi. Charakterystyczne objawy w obrębie stóp mogą sugerować występowanie neuropatii obwodowej spowodowanej zaawansowaną cukrzycą. 

W przypadku występowania tego typu dolegliwości warto wykluczyć istnienie neuropatii. Leczenie choroby obejmuje farmakoterapię, fizjoterapię, zmianę stylu życia, stosowanie wkładek ortopedycznych.

Zobacz też  Ból nóg w nocy – przyczyny, objawy, leczenie dolegliwości

Żadnego bólu pięty nie należy bagatelizować, ponieważ może być spowodowany nie tylko błahą przyczyną, ale i poważną chorobą. Warto skonsultować się z lekarzem, wykonać badania i wdrożyć leczenie dostosowane do potrzeb pacjenta, uzależnione od zdiagnozowanej choroby.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.