Ból nóg w udach – jakie są przyczyny bólu w udzie? Przeciążenie mięśni to nie wszystko!

Ból nóg w udach może mieć różny charakter oraz przyczynę. Jest to częsta dolegliwość wśród osób, które uprawiają sport, ale i brak aktywności fizycznej przyczynia się do jej powstawania. Sprawdź, co oznacza taka przypadłość i kiedy zgłosić się do lekarza!

ból nóg w udach

Ból nóg w udach to objaw wielu różnych przypadłości. Pojawia się w wyniku intensywnego treningu, ale także prowadzi do niego siedzący tryb życia. Ból kończyn dolnych nie zawsze więc oznacza poważną chorobę, ale jeśli pacjent nie domyśla jego przyczyny, powinien zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Ból nóg w udach – charakterystyczne objawy

Ból nóg w udach może mieć różnorodny charakter, nasilenie, umiejscowienie oraz towarzyszące objawy. Często bywa określany jako tępy, przeszywający, rozpierający lub o charakterze pieczenia, kłucia czy pulsowania. Objawy mają różne umiejscowienie – mogą występować z przodu, z boku lub tyłu uda, a także promieniować do pośladków, stawów biodrowych, pachwiny lub w dół, do stawu kolanowego. Często towarzyszą mu dodatkowe symptomy, takie jak uczucie mrowienia, drętwienia lub osłabienia mięśni. Niektóre osoby doświadczają również opuchlizny i cech stanu zapalnego, takich jak zaczerwienienie. W przypadku silnego bólu pomocna może okazać się e-recepta, pozwalająca uzyskać leki uśmierzające dolegliwości bólowe.

Częstsze przyczyny bólu mięśni ud

Ból ud, ze względu na znajdujące się tam liczne grupy mięśni i ścięgien, pojawia się zwykle w wyniku przeciążeń. Możliwe przyczyny takich dolegliwości to również:

  • problemy z kręgosłupem, które powodują ucisk na nerwy odchodzące od niego i prowadzące do kończyny dolnej, wtedy mówimy o bólu promieniującym do uda;
  • urazy, takie jak naderwanie mięśnia dwugłowego uda;
  • przeciążenia mięśni;
  • choroby pasożytnicze;
  • nadwaga;
  • niedobór składników odżywczych;
  • wady budowy anatomicznej;
  • ból wzrostowy u dzieci.
Zobacz też  Rwący ból nóg – przyczyny, metody leczenia

Co oznacza ból nóg po zewnętrznej stronie uda?

Częstą przyczyną bólu uda po zewnętrznej stronie może być choroba układu nerwowego (nazywana meralgią), ucisk na nerw kulszowy, objawiający się rwącym bólem, a także schorzenia kręgosłupa. Częste jest również odczuwanie bólu uda w ciąży – główna przyczyna to meralgia pachwinowa, zwłaszcza w przypadku zwiększonej masy ciała i braku aktywności fizycznej. Źródłem bólu u ciężarnych może być także ucisk na naczynia krwionośne.

Ból od wewnętrznej strony ud

Jednym z objawów towarzyszących dolegliwości może być piekący ból, który wskazuje na problemy w obrębie kręgosłupa. Częściej jednak ból po wewnętrznej stronie jest związany z uszkodzeniem mięśni przywodzicieli uda, czyli grupy pięciu mięśni zlokalizowanych po jego środkowej stronie. Taka kontuzja może być spowodowana intensywnym wysiłkiem fizycznym, a w szczególności biegiem, dlatego częściej zdarza się u sportowców. Konieczne może okazać się L4 online.

Ból w tylnej części uda

Ból z tyłu uda to dolegliwość, która najczęściej występuje w wyniku urazu mięśniowego, powodującego ból i napięcie w okolicy mięśni dwugłowych uda. Często jest mylony z zakwasami, które pojawiają się po intensywnym wysiłku fizycznym. W przypadku bólu z tyłu uda, który jest przewlekły lub nasila się podczas siedzenia, chodzenia lub schylania się, może to wskazywać na ucisk nerwu kulszowego. Przyczyną bywają również urazy nerwu bądź zmiany degeneracyjne w układzie nerwowym. Warto skonsultować się ze specjalistą i skorzystać z możliwości, jakie daje zwolnienie lekarskie online.

Diagnostyka bólu nóg w udach

Aby odkryć, co powoduje ból, należy udać się do lekarza. Najczęściej ból w udzie jest diagnozowany przez ortopedę lub neurologa. W diagnostyce bólu w udzie stosuje się różne badania, w tym badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, USG, badanie Dopplera czy RTG. Ważne jest też zebranie wywiadu co do charakteru i umiejscowienia dolegliwości. Warto się zastanowić, czy pacjent odczuwa pieczenie, czy może kłujący ból. Ważne jest, aby diagnoza była jak najbardziej precyzyjna, aby umożliwić skuteczne leczenie.

Zobacz też  Ból pięty z boku od zewnętrznej strony – o czym świadczy?

Jak przebiega leczenie bólu nog w udach?

W przypadku bólu nóg w udzie leczenie powinno być zawsze zależne od przyczyny dolegliwości. Skuteczne mogą okazać się ćwiczenia lub rehabilitacji. Oprócz tego lekarze mogą zaproponować doraźne środki, takie jak farmakologia.

Leki, które uśmierzają ból

W początkowej fazie choroby pacjenci skupiają się na łagodzeniu objawów. Pomocne mogą okazać się środki przeciwbólowe, takie jak:

Ból nóg w udach to częsta przypadłość. Jako że może mieć wiele przyczyn (m.in. neurologiczne, urazowe, czy przeciążeniowe), warto skonsultować swój stan ze specjalistą.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.