Ból kostek u nóg. Dolegliwości stawu skokowego i nie tylko

Silny ból kostek u nóg powoduje poważny dyskomfort. Zwykle przyczyna bolesności ma związek ze stawem skokowym. Nie można jednak wykluczać problemów zdrowotnych w innych częściach ciała. Przekonaj się, jak wiele […]

ból kostek u nóg

Silny ból kostek u nóg powoduje poważny dyskomfort. Zwykle przyczyna bolesności ma związek ze stawem skokowym. Nie można jednak wykluczać problemów zdrowotnych w innych częściach ciała. Przekonaj się, jak wiele przyczyn może mieć ten objaw!

W przypadku nagłego, ostrego bólu po uderzeniu czy złym postawieniu stopy zwykle podejrzewa się uraz. Objawy, które występują bez tak wyraźnej przyczyny, częściej towarzyszą różnego rodzaju chorobom układowym, zapaleniom etc. Często współwystępują razem z gorączką, zmianami skórnymi, rozlewającą się ciepłotą, opuchlizną, zaburzeniami świadomości i innymi symptomami ogólnymi. Aby skutecznie leczyć bóle kostki u nogi, trzeba postawić prawidłową diagnozę. Podstawa rozpoznania to wywiad medyczny, badania fizykalne, obrazowe, a w razie potrzeby także testy laboratoryjne.

Główną przyczyną bólu kostek u nóg są urazy mechaniczne w stawie skokowym

Kontuzje mogą powstać w wyniku upadków, uprawiania sportu, wypadków komunikacyjnych, a nawet przez długie trzymanie stóp lub całej kończyny dolnej w jednej, często nieprawidłowej pozycji. Uszkodzenia struktur anatomicznych w okolicach stawu skokowego są często bardzo bolesne. Bólowi kostki u nogi mogą towarzyszyć obrzęki, zaczerwienienia, ograniczenie ruchomości lub zmniejszenie stabilności. Objawy zwykle nasilają się przy chodzeniu i innych aktywnościach. Najczęściej diagnozowane urazy to:

  • skręcenie kostki;
  • stłuczenie stawu skokowego;
  • zwichnięcia;
  • złamania kości.

Dolegliwości bólowe odczuwane przy kostce nogi mogą być związane również z uszkodzeniami śródstopia oraz ścięgna Achillesa. To między innymi złamania zmęczeniowe kości stopy, urazy i zwyrodnienia ścięgna podeszwowego, naderwania i zerwania „Achillesów”. Każda kontuzja wymaga dokładnej diagnozy. Niektóre urazy powodują istotne ograniczenie sprawności. W takich przypadkach warto zapytać o L4, a w razie potrzeby przedłużyć zwolnienie lekarskie online – o ile będą ku temu wskazania medyczno-zawodowe.

Zobacz też  Ból nóg przed okresem – jakie objawy może mieć miesiączka?

Wiele różnych chorób może wywołać bóle kostki u nogi

Nie zdarzyło ci się przeciążać stóp, nie było żadnego urazu, a mimo tego odczuwasz dolegliwości bólowe w obrębie stawu skokowego? Trzeba to zgłosić lekarzowi i sprawdzić, czy nie doszło do poważnych zmian w pobliskich strukturach anatomicznych albo całym organizmie. Bolesności mogą mieć związek ze stanami zapalnymi, zaburzeniami krążenia, zmianami zwyrodnieniowymi lub wytwórczymi. Chcesz wiedzieć, co dokładnie ci dolega? Skonsultuj się z lekarzem!

Postępowanie zależy od objawów, wstępnej diagnozy i rokowań. Niektórzy pacjenci muszą przejść inwazyjny zabieg (i to jak najszybciej), a inni co najwyżej dostaną L4 online w oczekiwaniu na badania diagnostyczne. Ból kostki u nogi bez kontuzji może być spowodowany między innymi:

  • reumatoidalnym zapaleniem stawów;
  • dną moczanową;
  • niewydolnością krążeniową;
  • zaburzeniami naczyń krwionośnych;
  • nerwiakiem Mortona;
  • martwicą guza piętowego (chorobą Haglunda);
  • ostrogą piętową;
  • jałową martwicą kości;
  • deformacjami stopy (np. stopa koślawa, stopa wydrążona);
  • wrodzone wady anatomiczne;
  • miejscowymi zakażeniami bakteryjnymi.

Najczęstsze zalecenia lekarzy na ból kostek u nóg

Większość osób w pierwszej kolejności próbuje złagodzić dolegliwości bólowe domowymi sposobami. Odpoczynkiem w odpowiedniej pozycji, oszczędzaniem nogi, ciepłymi lub zimnymi okładami i kąpielami, masażem czy ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi. W niektórych przypadkach lekarze przepisują silniejsze preparaty farmaceutyczne, tylko na receptę.

Leki, które mogą pomóc na silny ból kostki u nogi

Ważna, potwierdzona wskazaniami medycznymi e-recepta będzie potrzebna do wykupienia takich środków, jak:

Jeżeli ból nogi w okolicy kostki nie mija, nasila się, jest związany z innymi objawami lub z całą pewnością doszło do jakiegoś urazu, należy udać się do lekarza. Dopiero po pełnym rozpoznaniu przyczyny można zdecydować o leczeniu i ewentualnej rehabilitacji. Niektóre urazy i schorzenia wymagają najpierw operacji, a później poddawania się zabiegom fizjo- i fizykoterapeutycznym.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.