» Strona główna » Alkohol » Ból stawów po alkoholu – jak picie alkoholu działa na stawy?
Ból stawów po alkoholu to dosyć kontrowersyjny temat. Część badań mówi, że spożywanie alkoholu oznacza mniejsze ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby stawów. Mowa między innymi o reumatoidalnym zapaleniu stawów i łuszczycowym zapaleniu stawów.
Bóle stawów po alkoholu mogą wystąpić u osób, które nadmiernie spożywają tę substancję. Specjaliści nie są do końca pewni, w jaki sposób alkohol wpływa na wywołanie tych dolegliwości. Wiadomo jednak, że substancja ta ma degradujący wpływ na narządy ruchu. Dzieje się tak często w wyniku źle przekazywanych informacji do kończyn przez nerwy, co może być wynikiem nadużywania napojów procentowych. Warto jednak wspomnieć, że część badań sugeruje, że niewielkie ilości alkoholu mogą przeciwdziałać niektórym chorobom stawów.
Badania przeprowadzone w ostatnich latach dają zupełnie nowe spojrzenie na ból stawów po alkoholu. Okazało się, że u kobiet, które pomiędzy 1987 a 1997 rokiem wypijały kilka drinków tygodniowo, prawdopodobieństwo zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów jest zdecydowanie niższe. W badania wzięto pod uwagę również dodatkowe czynniki, czyli nawyki żywieniowe, palenie papierosów, wiek oraz aktywność fizyczną. Spożycie alkoholu może być więc w pewnym stopniu remedium na bolące stawy. Nie jest to jednak do końca takie proste, bo nie jest znana ilość alkoholu, którą należy pić, aby zapobiegać problemom ze stawami. Istotnym czynnikiem są również indywidualne uwarunkowania każdego organizmu. Należy również wspomnieć o tym, że nie wszystkie badania wskazywały na zależność pomiędzy ryzykiem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów a alkoholem w diecie.
Jeżeli masz problemy ze stawami, jak najszybciej udaj się do lekarza. Wcześnie rozpoczęte leczenie może pomóc ci poradzić sobie z bólem. Leczysz się na stawy i przyjmujesz leki? Pamiętaj, że e-recepta online to najszybszy sposób na otrzymanie pisemnego polecenia umożliwiającego wykupienie leków z apteki.
W badaniu przeprowadzonym w Holandii uczestniczyło 997 pacjentów z poważnymi chorobami reumatycznymi (głównie RZS, spondyloartropatia i łuszczycowe zapalenie stawów) i 5877 zdrowych osób. Okazało się, że wśród osób zdrowych zdecydowana większość spożywała co jakiś czas alkohol. Odsetek pijących wśród osób chorych na stawy był znacznie mniejszy. Należy jednak zaznaczyć, że ilość wypitego alkoholu nie miała tutaj znaczenia. W badaniu wzięto pod uwagę również czynniki takie jak masa ciała, palenie tytoniu, wiek i płeć. Badanie wykazało też, że u osób pijących napoje alkoholowe stan zapalny był mniej nasilony.
Holenderskie badania sugerują więc, że alkohol może nie tylko chronić przed reumatoidalnym zapaleniem stawów, lecz także zatrzymywać rozwój innych chorób stawowych.
Wyjaśnieniem mniejszego spożycia alkoholu wśród osób chorych na stawy może być oczywiście to, że wykluczyły one alkohol ze swojej diety w wyniku modyfikacji stylu życia. Dużo jednak wskazuje jednak na to, że alkohol w organizmie chroni przed rozwojem chorób stawów. Czy ból stawów po alkoholu występuje? Kwestia ta dalej nie jest rozstrzygnięta i potrzebne są kolejne badania.
Jeśli masz choroby stawów, warto być w stałym kontakcie z lekarzem. Jeżeli choroba uniemożliwia ci wykonywanie obowiązków służbowych, powinieneś wziąć L4 online.
Z bólem stawów po alkoholu może mieć związek dna moczanowa. Jest to jeden z rodzajów zapalenia stawów, którego przyczyna to duże natężenie kwasu moczanowego we krwi. Kwas ten kumuluje się w stawach i tkankach, tworząc złogi moczanowe. Spożywanie alkoholu może powodować ataki tej choroby. Głównym objawem jest ból i wystąpienie zwyrodnienia w okolicy stawu. W przypadku pojawienia się tej dolegliwości pacjent musi całkowicie zmienić swój styl życia. Przede wszystkim konieczne będzie całkowite usunięcie alkoholu z diety.
Jaki związek ma alkohol z dną moczanową? Napoje alkoholowe zawierają puryny, które odpowiadają za powstawanie kwasu moczanowego w organizmie. 200 ml piwa to aż 73 ml kwasu moczanowego. Alkohol sprzyja więc powstawaniu złogów moczanowych i może doprowadzić do rozwoju choroby.
Dna moczanowa może wywoływać bardzo duże dolegliwości bólowe. Na czas trwania ataku pacjent powinien odpoczywać w domu. Zwolnienie lekarskie online pozwoli otrzymać kilka dni wolnego w pracy ze względu na zły stan zdrowia.
Ból stawów po alkoholu jest związany przede wszystkim z dną moczanową. Niektóre badania wskazują jednak, że picie alkoholu może pozytywnie wpłynąć na stawy. Dużo zależy w tej kwestii od indywidualnych uwarunkowań organizmu.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.