Jak można przeciwdziałać objawom przeziębienia? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu tej choroby

Wiele chorujących, zmagających się z kaszlem, katarem bądź ogólnym uczuciem rozbicia zastanawia się, co na przeziębienie może pomoc im w przeciwdziałaniu jego objawom, bądź pokonaniu ich, zanim się rozwiną.

co na przeziebienie

Co na przeziębienie – jak pokonać pierwsze symptomy choroby, by przeciwdziałać jej rozwojowi?

W takiej sytuacji należy przede wszystkim pobudzać nasz układ odpornościowy i unikać chłodu. W okresie jesienno-zimowym może być to utrudnione, jednak należy wtedy dbać o ciepłe ubranie i dobierać strój odpowiednio do pogody.

Warto także jeść potrawy, które bogate są w dużą dawkę witamin. Dobrym pomysłem jest jedzenie bulionów z dodatkiem świeżych warzyw oraz picie rozgrzewających herbat z miodem i cytryną bądź imbirem. Skutecznie wspomogą one w przeciwdziałaniu objawom przeziębienia.

Co na przeziębienie – leki dostępne bez recepty

Przed pójściem na wizytę lekarską, wielu z nas woli najpierw samodzielnie przeciwdziałać objawom przeziębienia. W wyszukiwanych można zatem spotkać się z frazami typu „co na przeziębienie” lub „jakie leki bez recepty kupić na przeziębienie”. Nawet w chwili, gdy żadne domowe sposoby nie działają, chorujący często szukają innych możliwości, które nie wiążą się jeszcze z pójściem do przychodni. 

W tej sytuacji dobrym pomysłem będzie przyjmowanie witaminy C. Pomaga ona bowiem w uszczelnianiu naczyń krwionośnych i tym samym utrudnia rozprzestrzenianie się wirusów powodujących przeziębienie. Dobrym wyborem jest także stosowanie przed snem paracetamolu bądź leków opartych na kwasie acetylosalicylowym. Jeśli objawy przeziębienia już nastąpią i dotknęły nas silny ból gardła i katar, warto zaopatrzyć się w tabletki do ssania i leki przeciwzapalne. Pomogą także mieszanki ziołowe dostępne w aptece.

Lekarz podczas wizyty w przychodni może zalecić także inhalacje z pomocą inhalatorów, krople bądź olejki do nosa czy przyjmowanie soli morskiej. W przeziębieniu ważne jest bowiem zwalczanie zaistniałych już objawów, nie stosuje się zatem takich leków na receptę, jak antybiotyki, ponieważ nie działają one na wirusy. Co więcej, ich stosowanie w okresie przeziębienia może jedynie zaszkodzić pacjentowi.

Zobacz też  Przeziębienie a COVID – porady lekarzy dla osób podejrzewających zakażenie koronawirusem, groźne objawy COVID-19

Jak rozpoznać przeziębienie – pierwsze objawy i późniejsze symptomy choroby

Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się zwykle po 1-2 dniach od zakażenia. Często wśród nich wyróżnić można ogólne uczucie rozbicia, dyskomfort oraz swędzenie, pieczenie bądź suchość błony śluzowej nosa. Niektórzy chorzy podczas pierwszych dni choroby walczą już także z bólem gardła, katarem czy kichaniem.

Późniejszymi objawami choroby jest zazwyczaj mokry kaszel i stan podgorączkowy osiągający od 37 do 38°C. Objawy osiągają największe nasilenie około 4. dnia po wystąpieniu pierwszych symptomów. Do wymienionych objawów dojść może także brak apetytu i zmęczenie.

Czym różni się przeziębienie od grypy czy alergii?

Przeziębienie często można pomylić zarówno z alergią, jak i grypą. Dzieje się tak ze względu na to, że wszelkie te dolegliwości łączą podobne objawy. Ich intensywność oraz częstotliwość występowania się jednak różni. Grypa jest bowiem chorobą wykazującą się dużo większą intensywnością oraz gwałtownością symptomów. Zwykle ciężko jest choremu wykonywać wtedy choćby najprostsze codzienne czynności, a czas spędza wtedy głównie w łóżku.

Alergia w porównaniu do przeziębienia także wykazuje się częstym kichaniem i katarem, jednak ten wywołany przez alergię jest bardziej wodnisty i klarowny, niż dużo gęstszy i żółtawy katar możliwy do zaobserwowania u pacjenta w przypadku przeziębienia. Alergia wyróżnia się także występującymi od czasu do czasu dusznościami.

Przeziębienie a COVID-19. Jak wykluczyć, że nie chorujemy na koronawirusa?

Przeziębienie i koronawirus mają wiele wspólnego, ponieważ opierają się na podobnych objawach. Nic więc dziwnego, że trudno było podczas pandemii COVID-19 wykluczyć, że nie zaraziliśmy się koronawirusem, a to, co przechodzimy, to tylko przeziębienie. Jest jednak kilka różnic, na których podstawie można te choroby rozróżnić.

Odmienność polega między nimi na rodzaju kataru i kaszlu, z jakimi mierzy się chory. W przypadku przeziębienia kaszel jest mokry, a katar – gęsty, ropny i o żółtawym zabarwieniu. Z kolei COVID-19 charakteryzuje się raczej suchym kaszlem, któremu zwykle towarzyszy gorączka.

Zobacz też  Czy możliwe jest chorowanie bez gorączki? Przeziębienie a jej objawy 

Jak można samodzielnie walczyć z przeziębieniem?

Walka z przeziębieniem nie zawsze jest łatwa. Konieczne jest jednak pamiętanie o kilku zasadach, które znacznie pomogą w przeciwdziałaniu jego objawom i zmniejszaniu ryzyka rozprzestrzeniania się choroby.

Ważne jest bowiem to, by chory często dbał o higienę. Choroba przenosi się bowiem drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk – a szczególnie w okresie, w którym najbardziej zarażamy lub możemy zostać zarażeni. Chory powinien także unikać dotykania przedmiotów, takich jak klamki czy sprzęty codziennego użytku, jeśli nie ma pewności, że na jego rękach nie ma zarazków.

By skutecznie walczyć z przeziębieniem, należy także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i dostarczenie mu witamin i składników odżywczych, z pomocą których będzie mógł walczyć z chorobą. Ważny jest także odpoczynek i unikanie nadmiernego wysiłku. Wskazane jest także wietrzenie pomieszczeń, które nie tylko pomaga eliminować rozprzestrzenianie się zarazków w zamkniętych przestrzeniach, ale pomoże także w dostarczaniu organizmowi świeżego, wilgotnego powietrza. 

Kiedy należy odwiedzić lekarza? Objawy choroby sugerujące konieczność wizyty w przychodni

Ważnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest duszność i świszczący oddech, bardzo silny kaszel lub uporczywy ból zatok czy głowy. Konieczna jest również konsultacja z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie. Nieleczona lub niewłaściwie leczona choroba może prowadzić do innych chorób, lub przekształcić się w zapalenie płuc czy zatok. Należy udać się do placówki medycznej, jeśli objawy przeziębienia nie przechodzą bądź się nasilają. Jest to bowiem znak, że organizm nie potrafi sobie poradzić z wirusami, które go zaatakowały.

Warto także rozważyć wizytę lekarską w sytuacji, w której możemy zarazić wiele osób i warto byśmy wtedy mieli podstawę do pozostania przez kilka dni w domu. W przypadku pracy w dużym gronie ludzi warto wtedy przemyśleć ewentualne przejście na zwolnienie lekarskie.

Przeziębienie a L4. Czy warto na nie przechodzić i czy w ogóle jest to możliwe w przypadku tej choroby?

Gdy to, co na przeziębienie brał pacjent, nie wystarcza w przeciwdziałaniu objawom choroby, a przed pracownikiem widnieje wizja pracy, gdy nie jest on do niej zdolny, warto udać się do lekarza, by przepisał on stosowne zwolnienie lekarskie. Jeśli nastąpią podstawy do jego wystawienia, doktor z pewnością przepisze L4 na co najmniej kilka dni. Szczególnie polecane jest to w sytuacji, kiedy objawy mimo kilku dni choroby nie znikają lub pacjent ma styczność z wieloma osobami.

Zobacz też  Ile przeciętnie trwa przechorowanie przeziębienia? Czy da się szybko wyleczyć jego objawy? Oto wskazówki, jak szybko pozbyć się choroby

Duszność i napady świszczącego oddechu, bardzo silny kaszel, ciągły ból zatok bądź głowy są również ważnymi wskazaniami do konsultacji z lekarzem. Nieleczona choroba może bowiem doprowadzić do innych dolegliwości czy przekształcić się w dużo poważniejsze problemy zdrowotne, które będą wymagały specjalistycznej pomocy lekarskiej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.