Rwący ból nóg – przyczyny, metody leczenia

Silny i rwący ból nóg towarzyszy wielu różnym dolegliwościom. Niektóre są poważne, przy innych wystarczy łagodzenie objawu. Wszelkie wątpliwości wyjaśni fachowa diagnostyka. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu nóg i zalecenia lekarskie!

rwący ból nóg

Czasami ból pojawia się tylko w pewnych sytuacjach (np. jedynie w ruchu lub w spoczynku), a w niektórych przypadkach dokucza przez cały czas. Może przybierać formę kłucia, pieczenia pulsowania, rwania, ucisku… Rodzaj dolegliwości bólowych to jeden z ważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę podczas diagnozy. Rwący ból nogi często opisywany jest przez pacjentów jako przeszywający, niejednokrotnie promieniuje z innych części ciała. Ma różne przyczyny – od rozmaitych urazów, przez zaburzenia układu krążenia, choroby reumatyczne i stany zapalne po komplikacje schorzeń kręgosłupa.

Rwącym bólem nogi objawiają się m.in. żylaki, miażdżyca, RLS i rwa kulszowa

Wszelkie nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych zaburzają krążenie krwi. Tak rozwijają się np. żylaki, które mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej, a w konsekwencji zakrzepicy żył głębokich. Ryzyko zwiększają m.in. brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta czy długotrwałe unieruchomienie. Podobnie objawia się miażdżyca, aczkolwiek dotyczy tętnic, a w jej powstawaniu główną rolę odgrywają złogi cholesterolu LDL. Dokucza ci uczucie ciężkości i podejrzewasz u siebie zaburzenia przepływu krwi w kończynach dolnych? Idź na zwolnienie lekarskie online i zrób potrzebne badania!

Rwący ból nóg w nocy

Rwące bóle nóg często pojawiają się w nocy, wtedy łatwo je pomylić z RLS – zespołem niespokojnych nóg. W tym przypadku nieprzyjemne odczucia są związane najprawdopodobniej z niedoborami żelaza, zmianami hormonalnymi, predyspozycjami genetycznymi lub oznaką innych schorzeń. RLS, inaczej choroba Ekboma, nie jest jeszcze w pełni poznana. Może być objawem neuropatii obwodowej, chorób układu moczowego i zwyrodnień kręgosłupa. Inny scenariusz – dyskopatia może powodować ucisk na nerw kulszowy. Spowodowany tym ból pleców promieniuje na pośladki, uda, łydki, aż do stóp.

Zobacz też  Ból pięty z boku od zewnętrznej strony – o czym świadczy?

Bolesne skurcze mięśni i rwanie – brak magnezu, zaburzenia wodno-elektrolitowe

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich ilości wody i mikroelementów. Ciało traci niezbędne substancje m.in. przez wysoką temperaturę (otoczenia lub gorączkę), podczas wysiłku fizycznego czy w trakcie walki z chorobą – powodem niedoborów może być również niezbilansowana dieta. Rwące bóle nogi w spoczynku najczęściej związane są z brakiem:

  • magnezu;
  • potasu;
  • sodu;
  • wapnia.

Niedobory marko- i mikroelementów oznaczają też większe ryzyko urazów. Pacjenci narzekają m.in. na złamania kości, naciągnięcia i naderwania ścięgien, więzadeł i mięśni czy skręcenia stawów. Katalog kontuzji jest niezwykle obszerny.

Dna moczanowa i inne choroby reumatyczne objawiające się rwącymi bólami nóg

Dnie moczanowej sprzyja wiele różnych czynników – łączy je zwiększanie poziomu kwasu moczowego we krwi, który odkłada się w stawach i innych tkankach. Grupa schorzeń reumatycznych obejmuje ok. 200 różnych przypadłości – łączy je podłoże zapalne i autoimmunologiczne. Są wśród nich między innymi:

  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • choroba zwyrodnieniowa;
  • fibromialgia;
  • reumatyzm tkanek miękkich.

Poza rwącymi dolegliwościami bólowymi w przebiegu poważnych schorzeń reumatycznych zawsze występują inne objawy. Warto wtedy wziąć L4 online i zrobić kompleksowe badania. Powody do niepokoju dają zwłaszcza:

  • zaburzenia czucia – drętwienie, mrowienie;
  • wysoka gorączka;
  • dreszcze;
  • spora wysypka, zaczerwienienia i inne zmiany skórne;
  • osłabienie;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nagły spadek wagi.

Rwący ból nóg najlepiej zgłosić lekarzowi – diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie przyczyny objawu zawsze zaczyna się od wywiadu medycznego i badań fizykalnych. W zależności od zebranych informacji lekarz może od razu wydać pewne zalecenia lub skierować pacjenta na badania obrazowe, laboratoryjne czy testy czynności mięśni. Do najczęściej zlecanych badań diagnostycznych należą:

  • MRI – rezonans magnetyczny;
  • RTG – zdjęcie rentgenowskie;
  • TK – tomografia komputerowa;
  • USG – ultrasonografia.
Zobacz też  Ból nóg w nocy – przyczyny, objawy, leczenie dolegliwości

W doraźnym łagodzeniu rwącego bólu nogi mogą pomóc ciepłe i chłodne kąpiele oraz kompresy, masaże – ważna jest też profilaktyka, czyli zdrowa dieta, wygodne buty inne elementy ubioru, uprawianie sportu i wypoczynek, utrzymywanie prawidłowej postawy. Niektóre przypadłości wymagają stosownej terapii. Od operacji i rehabilitacji po przyjmowanie leków na e-receptę, pod konkretną chorobę. Nawet przed sięgnięciem po ogólnodostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne warto skonsultować się z lekarzem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.