Ból pięty z boku od zewnętrznej strony – o czym świadczy?

Ból pięty z boku od zewnętrznej strony jest najczęściej objawem ostrogi piętowej. Może wskazywać także na uraz kości lub być symptomem poważniejszej choroby, jaką jest dna moczanowa. Dolegliwości warto skonsultować […]

ból pięty z boku od zewnętrznej strony

Ból pięty z boku od zewnętrznej strony jest najczęściej objawem ostrogi piętowej. Może wskazywać także na uraz kości lub być symptomem poważniejszej choroby, jaką jest dna moczanowa. Dolegliwości warto skonsultować z lekarzem.

  • Ból pięty może powodować ostroga piętowa lub uraz.
  • Dolegliwości pojawiają się również w przebiegu dny moczanowej.
  • Uciążliwy ból pięty warto zdiagnozować.
  • Najczęściej wykonuje się RTG pięty.
  • Pomocny będzie pomiar stężenia kwasu moczowego.
  • Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Ból pięty z boku od zewnętrznej strony – ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest schorzeniem powodującym dolegliwości bólowe guza piętowego. Przyczyną choroby jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego z jednoczesnym podrażnieniem włókien nerwowych. W miarę upływu czasu dochodzi do zwyrodnienia – pojawia się kostna narośl, która zaczyna utrudniać, a nawet uniemożliwiać chodzenie. 

Przyczyną powstawania ostrogi może być noszenie niewłaściwego obuwia, częste i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, nadwaga, otyłość. Aby prawidłowo zdiagnozować ostrogę piętową, konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Zwykle do jej potwierdzenia wystarczy zdjęcie RTG. 

Leczenie dolegliwości bólowych spowodowanych występowaniem ostrogi sprowadza się do farmakoterapii, czyli podawania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także stosowanie wkładek ortopedycznych. Duże znaczenie terapeutyczne ma fizjoterapia, np. zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. 

Jeśli doskwiera ci ból pięty, masz problem z chodzeniem, umów się na konsultację. Możesz skorzystać z możliwości telekonsultacji, podczas której lekarz zleci badania, wypisze leki przeciwzapalne (e-recepta), a także wystawi zwolnienie lekarskie online. 

Ból pięty od zewnętrznej strony – dna moczanowa

Ból pięty od zewnętrznej strony promieniujący do łydki może być zwiastunem poważnej choroby, jaką jest dna moczanowa (podagra) – to zbyt wysoki poziom stężenia kwasu moczowego we krwi. Ból w przebiegu dny jest szczególnie intensywny w nocy. Diagnostyka podagry polega na zbadaniu stężenia kwasu moczowego – jeśli jest znacznie powyżej normy należy rozpocząć leczenie.

Zobacz też  Ból nóg w spoczynku – przyczyny i leczenie

Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą. Kluczowa jest zmiana diety oraz podawanie leków pozwalających zmniejszyć ilość kwasu moczowego we krwi.

Na zachorowanie najbardziej narażeni są mężczyźni, osoby otyłe, nadużywające alkoholu. Niekorzystnie wpływa siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, a także współistnienie chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, hipercholesterolemia. Jeśli podejrzewasz, że ból pięty może być objawem podagry, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Konieczne będzie wykonanie badań, a jeśli dolegliwości są bardzo silne, przyda się również L4 online.

Ból pięty a neuropatia obwodowa

Ból pięty może być spowodowany chorobą, jaką jest neuropatia obwodowa powodująca uszkodzenie nerwu. Do najważniejszych przyczyn zapalenia nerwów należą:

  • urazy;
  • zakażenia wirusowe;
  • infekcje bakteryjne;
  • zatrucia chemiczne;
  • nadużywanie alkoholu.

Objawem jest piekący, przeszywający ból, osłabione lub nasilone odbieranie bodźców, słabsze napięcie mięśniowe. Leczenie dolegliwości polega na podawaniu leków, masażach i rehabilitacji. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. 

Ból pięty od zewnętrznej strony – podsumowanie

Ból pięty, który utrudnia chodzenie, jest silny i nie ustępuje, powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Przyczyną może być uraz, ale także poważniejsza choroba. Dolegliwości ze strony stawów czy kości mogą świadczyć o osteoporozie, dlatego warto zadbać o suplementację witaminy D, np. przyjmując preparat Dekristol lub Dekristol Pro. 

Warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma utrzymanie właściwej wagi ciała, a także codzienna aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia, otyłość, czy nadwaga mogą niekorzystnie wpływać na stan kości i stawów, inicjować i przyspieszać rozwój wielu schorzeń.

Wszelkie dolegliwości kostne powinny zostać zdiagnozowane, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.