Silny ból miesiączkowy – przyczyny i leczenie

Silny ból miesiączkowy może pojawić się u każdej kobiety. Szacuje się, że bolesne miesiączki występują u większości kobiet. Bolesne miesiączkowanie dzieli się na wtórne oraz pierwotne. W leczeniu stosuje się głównie leki rozkurczowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Skąd bierze się ból miesiączkowy? Czytaj dalej!

Silny ból miesiączkowy

Silny ból miesiączkowy dotyczy od 50% do 90% kobiet w wieku rozrodczym. Wyróżnia się bóle pierwotne oraz wtórne. Bóle wtórne związane mogą być z patologiami miednicy mniejszej lub narządu rodnego. Bóle można załagodzić za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Jeżeli leki nie pomagają, to konieczna jest konsultacja lekarska.

Przyczyny i objawy silnego bólu miesiączkowego

Miesiączka to całkowicie naturalny proces, który występuje w organizmie kobiety. Jest on związany z cyklicznym złuszczaniem się błony śluzowej macicy, co prowadzi do charakterystycznego krwawienia. Miesiączka trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni i zwykle występuje co 28 dni, chociaż czasem może pojawić się rzadziej lub częściej. Miesiączka jest ważnym wskaźnikiem zdrowia reprodukcyjnego kobiety i jej hormonalnego równowagi. Ginekolog może wypisać leki na zespół bolesnego miesiączkowania. Jeżeli te się skończą, wystarczy Ci e-recepta. To bardzo wygodna i szybka metoda, która pozwoli otrzymać odpowiedni dokument bez wychodzenia z domu!

Ból miesiączkowy pierwotny

Silny ból miesiączkowy pierwotny pojawia się najczęściej w okresie pokwitania po wystąpieniu cykli owulacyjnych. Zwykle poprzedza on krwawienie lub pojawia się wraz z jego rozpoczęciem. Ból brzucha powinien stopniowo zanikać, dzieje się tak zwykle w okresie od 12 do 72 godzin jego trwania. Najczęściej ma on charakter skurczowy i jest odczuwalny w podbrzuszu. Zdarzają się przypadki kobiet, które odczuwają dolegliwości bólowe także w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i w udach. Przyczyną tego bólu jest zwiększona produkcja prostaglandyn w endometrium. Oprócz bólu pojawiają się jeszcze następujące objawy:

W przypadku bardzo bolesnego okresu kobieta może zgłosić się po zwolnienie lekarskie. L4 online to bardzo wygodna metoda, gdy niemożliwe jest wykonywanie obowiązków zawodowych z powodu stanu zdrowia.

Zobacz też  Torbiel na jajniku – objawy, przyczyny powstawania i metody leczenia

Ból miesiączkowy wtórny

O ile silny ból miesiączkowy pierwotny nie jest groźny dla zdrowia, to bóle wtórne mogą już stanowić pewne zagrożenie. Zanim schorzenie zostanie zdiagnozowane, konieczny będzie dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza. Wtórne bóle menstruacyjne mogą być związane między innymi z:

  • mięśniakiem macicy;
  • endometriozą;
  • adenomiozą;
  • guzem jajnika;
  • zrostami pooperacyjnymi;
  • torbielami;
  • zakażeniem układu moczowego;

Przy bolesnych miesiączkach można wykorzystać zwolnienie lekarskie online. Należy jednak pamiętać, aby udać się do lekarza, kiedy bóle mają charakter wtórny.

Silny ból miesiączkowy potrafi być naprawdę uciążliwy. Jeżeli znacznie utrudnia on codzienne funkcjonowanie, należy koniecznie zgłosić się do specjalisty, który dokona dokładnej diagnozy i wprowadzi ewentualne leczenie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.