» Strona główna » Wymioty » Wymioty po alkoholu
Wymiotowanie po alkoholu najczęściej dotyczy osób, które przeceniają możliwości swojego organizmu podczas picia. Jednak czasami może to być objaw poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Jak odróżnić zwykłe nudności i torsje od niepokojących […]
Wymiotowanie po alkoholu najczęściej dotyczy osób, które przeceniają możliwości swojego organizmu podczas picia. Jednak czasami może to być objaw poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Jak odróżnić zwykłe nudności i torsje od niepokojących sygnałów?
Wymioty po alkoholu to najczęściej reakcja obronna organizmu, który chroni się przed toksynami – zatrucie alkoholowe w ostrych postaciach stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Mdłości i torsje najczęściej pojawiają się, gdy wątroba nie radzi sobie z oczyszczaniem krwi ze szkodliwych substancji zawartych w trunkach. Dlatego niektórzy wymiotują dopiero jakiś czas po spożyciu alkoholu, na tzw. kacu. Problem można złagodzić – domowymi sposobami, przygotowaniem i umiarkowaniem w piciu. Ostrzejsze wymioty wymagają interwencji lekarskiej. Zwłaszcza gdy w treści żołądkowej pojawiają się żółć i krew. Wyglądem mogą przypominać fusy.
Piwo, wino, wódka etc. zawierają substancje toksyczne dla ludzkiego ciała – mogą upośledzić funkcjonowanie komórek i narządów, a także doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Wprawdzie wymioty po alkoholu są w stanie doprowadzić do odwodnienia czy uszkodzenia błony śluzowej przełyku, to i tak jest to „mniejsze zło” dla organizmu. Mechanizm wymiotowania po spożyciu napojów wyskokowych można opisać według poniższego schematu:
Przed sięgnięciem po wysokoprocentowe trunki należy spożyć obfity, niekoniecznie tłusty posiłek – czyli nie pić na pusty żołądek. Pamiętaj, że ciężkostrawne, gorące potrawy, bardzo słodkie desery oraz jedzenie w pośpiechu sprzyjają mdłościom. W trakcie spożywania alkoholu trzeba dbać o nawodnienie i zachować umiar. Im więcej alkoholu trafi do organizmu w krótkim czasie, tym większe prawdopodobieństwo wymiotów z powodu przeciążenia wątroby.
Niektórzy czują się dobrze po wielu godzinach sowicie zakrapianej zabawy. Inni czują mdłości nawet po niewielkiej porcji słabszych trunków. Wymiotowanie po alkoholu to reakcja indywidualna, podobnie jak intensywność czy czas trwania torsji. Aby zapobiec odwodnieniu i osłabieniu, należy spożywać chłodne płyny (dużo, czyli często w niewielkich ilościach) oraz przyjmować elektrolity. Trzeba też utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi – brak węglowodanów skutkuje wytwarzaniem acetonu, który może nasilać problem.
Aby powstrzymać wymioty po wypiciu alkoholu, warto wypróbować:
Kac i wymioty po alkoholu mogą powodować istotną niedyspozycję. Jeśli dolegliwości nie przechodzą, lepiej zostać w domu i „przechorować” imprezę, niż ryzykować pójście do pracy pod wpływem alkoholu. Złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online na naszej stronie i korzystaj z niego zgodnie z przeznaczeniem! Nie bez powodu nieoficjalna nazwa L4 to „kacowe”.
Pogorszenie reakcji organizmu na alkohol – np. pojawianie się wymiotów wcześniej, po mniejszej ilości trunków – mogą świadczyć m.in. o uszkodzeniach narządów. Szczególnie narażone na negatywne skutki picia są wątroba, żołądek, przełyk, trzustka i jelita. Z kolei intensywne wymioty po alkoholu mogą doprowadzić do problemów z układem nerwowym i systemem krążenia organizmu. Odczuwasz większe kłopoty po spożyciu niż wcześniej? Nasz lekarz online pomoże ci w postawieniu diagnozy i znalezieniu najlepszej metody leczenia!
Żółte wymioty po alkoholu najczęściej świadczą o piciu na pusty żołądek. Jeśli było inaczej i sytuacja się powtarza, trzeba przeprowadzić diagnozę pod kątem wielu schorzeń, m.in. kwasicy ketonowej.
Wymioty z krwią (fusowate) mogą być objawem wrzodów, pęknięcia żylaków w układzie pokarmowym lub choroby nowotworowej. Poważne choroby wymagają specjalistycznego leczenia, w tym leków na receptę. Jeżeli potrzebujesz kolejnej dawki takiego preparatu, e-recepta online to najlepszy sposób na szybkie pozyskanie niezbędnego zlecenia – pamiętaj, by dołączyć dokumentację medyczną do wniosku składanego przez e-lekarz24h.pl!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.