Wymioty z krwią

Nie każde wymioty z krwią są poważnym powodem do niepokoju. W większości przypadków najlepiej skonsultować się z lekarzem. Przy intensywnym krwotoku wymaga podjęcia natychmiastowych działań w szpitalu. Sprawdź, jak postępować […]

wymioty z krwią

Nie każde wymioty z krwią są poważnym powodem do niepokoju. W większości przypadków najlepiej skonsultować się z lekarzem. Przy intensywnym krwotoku wymaga podjęcia natychmiastowych działań w szpitalu. Sprawdź, jak postępować w różnych sytuacjach!

Podczas wymiotowania może dojść do niewielkich, mechanicznych uszkodzeń przełyku, spowodowanych obciążeniem fizycznym. Rzadkie incydenty ze stosunkowo niewielką ilością czerwonego płynu w treści żołądkowej, które szybko ustępują samoistnie, dotyczą głównie osób nadużywających alkoholu. Czasami krwawienie z nosa wywołuje torsje. O poważnym problemie zdrowotnym świadczą duża ilość posoki i/lub zmiana jej barwy. Wymioty z krwią mogą sygnalizować m.in. poważne rany, owrzodzenia oraz zmiany nowotworowe w układzie pokarmowym. Określone objawy współistniejące powinny skłonić do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem.

Jak wyglądają wymioty z krwią?

Obraz krwi z wyrzuconej treści żołądkowej zależy od powodów i miejsca krwawienia. Żywa, czerwona barwa posoki świadczy o tym, że z sokami trawiennymi oraz resztkami pokarmów zmieszała się niedawno, prawdopodobnie tuż przed wymiotowaniem. Krew, która dłużej zalega w żołądku lub niższych partiach układu trawiennego, będzie częściowo strawiona. Pod wpływem kwasu solnego przybierze brązowy, brunatny odcień. Intensywny krwotok oraz skrzepy wymieszane z wymiocinami mogą przybierać czarny kolor. Masz wątpliwości, a potrzebujesz szybkiej odpowiedzi? Błyskawiczna konsultacja lekarska online pozwoli ci uzyskać informacje niezbędne do dalszego postępowania!

Wygląd czy obfitość wymiotów z krwią to jeszcze nie wszystko – trzeba też zwrócić uwagę na inne sygnały wysyłane przez organizm. O stopniowym wykrwawianiu organizmu świadczą m.in. zaburzenia świadomości (zwł. splątania), omdlenia, pocenie się, silny ból, problemy z oddychaniem, przyspieszone i/lub nierówne bicie serca czy odczucie chłodu (zimna skóra). Poważne powody do niepokoju – i konieczność zgłoszenia się do lekarza – powinny pojawić się u tych pacjentów, którzy wymiotują oraz:

  • mają powiększone węzły chłonne;
  • spada im poziom energii (osłabienie, brak regeneracji po torsjach);
  • czują ból głowy (migrena, gorączka), bóle brzucha;
  • odczuwają mdłości i dyskomfort;
  • szybko tracą na wadze.
Zobacz też  Wymioty w ciąży

Wymioty z krwią pojawiają się też u pacjentów, którzy przedawkowują niektóre leki. Z kolei u małych dzieci, które połkną jakiś ostry przedmiot, grozi przedziurawienie przełyku. Wymiotowanie i krwawienie u maluchów to poważny sygnał ostrzegawczy – leczenie perforacji najczęściej ma charakter operacyjny. Dziecko potrzebuje wtedy szczególnej opieki. Pamiętaj, że w takich sytuacjach możesz wziąć L4 – najprościej i najszybciej będzie złożyć wniosek o e-zwolnienie online, np. na naszej stronie.

Najczęstsze przyczyny wymiotów z krwią

Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może prowokować wymioty, a w konsekwencji uszkodzenia przewodu pokarmowego (urazy mechaniczne, działanie kwasów żołądkowych) Osoby, które nadużywają wysokoprocentowych trunków, muszą się liczyć z marskością wątroby – wśród możliwych powikłań tej choroby znajduje się tworzenie żylaków w przełyku. Ich pęknięcie sprowokuje wymioty z krwią lub wręcz wymiotowanie krwią. Szacuje się, że chora wątroba odpowiada za 10% przypadków torsji połączonych z krwawieniem.

Takie objawy występują także przy:

  • pęknięciach wrzodów żołądka i przełyku;
  • chorobach nowotworowych – głównie trzustki i żołądka;
  • zespole Mallory’ego-Weissa (występuje m.in. u alkoholików i bulimików);
  • uszkodzeniu błony śluzowej w narządach układu pokarmowego (np. krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka).

Wymioty z krwią – co robić? Najczęstsze zalecenia lekarskie

Kiedy w wymiotach dostrzeżesz ślady krwi, najlepiej od razu powiadomić o tym lekarza – sposób leczenia zależy od przyczyny, a tę można ustalić tylko poprzez wywiad medyczny i badania diagnostyczne. Do zatamowania krwawienia w szpitalu u pacjentów, którzy wymiotowali, najczęściej wykorzystuje się zabiegi endoskopowe. Chorzy mogą wymagać transfuzji i uzupełniania płynów w organizmie.

Niektóre choroby, które wywołują wymioty z krwią, wymagają kuracji i/lub rehabilitacji lekami dostępnymi tylko na receptę – o ich stosowaniu zawsze decyduje lekarz prowadzący. Jeśli potrzebujesz kolejnego opakowania, nie musisz stawać w kolejce do przychodni. E-recepta przez internet pozwoli ci pozyskać potrzebne zlecenie na lek bez zbędnego oczekiwania i utraty czasu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.