Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione od soboty? Zasady wydawania zwolnień chorobowych

Co należy wiedzieć o zwolnieniach lekarskich? Jest to zaświadczenie urzędowe służące do usprawiedliwienia nieobecności pracownika z powodu niedyspozycyjności wynikającej z pogorszenia własnego stanu zdrowia albo choroby członka rodziny, któremu pracownik […]

zwolnienie lekarskie od soboty

Co należy wiedzieć o zwolnieniach lekarskich? Jest to zaświadczenie urzędowe służące do usprawiedliwienia nieobecności pracownika z powodu niedyspozycyjności wynikającej z pogorszenia własnego stanu zdrowia albo choroby członka rodziny, któremu pracownik musi zapewnić opiekę. Od 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawiane są w formie elektronicznej i noszą nazwę e-ZLA. Wypisuje je upoważniony do tego lekarz dowolnej specjalizacji bądź asystent medyczny.

Dzięki elektronicznej formie zwolnienia pracownik nie musi dostarczać zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych bezpośrednio do miejsca pracy w przeciągu 7 dni, jak było w przeszłości. Zamiast tego zwolnienie lekarskie jest widoczne w systemie, gdzie ZUS automatycznie uzyskuje do niego dostęp, co ułatwia kontrolę zwolnień chorobowych oraz zapobiega potencjalnym nadużyciom. Dostęp do informacji o zwolnieniu powinien posiadać także pracodawca, jednakże dopiero po spełnieniu pewnych warunków, m.in. założeniu profilu informacyjnego płatnika. Przede wszystkim jest to jednak wygoda dla pracownika, który po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego może od razu udać się do domu i odpoczywać w celu powrotu do zdrowia czy zaopiekować się chorym członkiem rodziny.

W związku ze zwolnieniami lekarskimi może pojawiać się wiele pytań, między innymi dotyczących okresu obowiązywania tego zaświadczenia. Na przykład, czy zwolnienie lekarskie może być wystawione od soboty?

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione od soboty?

Zdarza się, że pracownik odczuje objawy wskazujące na początek choroby tuż przed rozpoczęciem weekendu bądź święta. Można zastanawiać się, od jakiej daty w takim wypadku będzie obowiązywać zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Zatem czy zwolnienie lekarskie może być wystawione od soboty?

Zobacz też  L4 na wypowiedzeniu umowy o pracę – jakie zasady obowiązują przy takim zwolnieniu lekarskim?

Oczywiście jest to możliwe. Zwolnienie lekarskie zazwyczaj obowiązuje już od dnia jego wystawienia przez lekarza, czasami także od dnia następnego. Może się więc zdarzyć, że lekarz wystawi je w sobotę, nawet jeśli jest to dzień wolny od pracy dla pacjenta. Niektórzy pracownicy medyczni wyznaczają jednak termin zwolnienia lekarskiego na kilka dni wprzód, aby okres niezdolności do pracy obowiązywał dopiero od dnia, w którym pracownik w normalnych warunkach szedłby do pracy. Wystawienie zwolnienia lekarskiego na przyszłą datę może zostać wystawione tylko 4 dni wprzód.

Zwolnienie lekarskie w dni wolne od pracy – kwestia wynagrodzenia

Otóż zwolnienie lekarskie możne być wystawione zarówno od soboty, jak i dopiero po tym, jak dni wolne od pracy miną. Zależy to od decyzji lekarza bądź prośby samego pracownika. Na jakiej zasadzie wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe w takich sytuacjach?

Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy należą się ubezpieczonemu pracownikowi za każdy dzień niedyspozycyjności do wykonywania obowiązków zawodowych z tytułu choroby. Przysługują one także w dni wolne od pracy. Warunkiem jest tylko to, by okres zwolnienia lekarskiego obejmował te dni.

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione od soboty – dlaczego lekarz może chcieć wystawić zwolnienie z datą do przodu?

Jak już zostało powiedziane, podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim za dni wolne od pracy przysługują pracownikowi odpowiednie świadczenia, a samo wystawienie zwolnienia w sobotę jest możliwe. Jednakże wystawienie zwolnienia po dniach wolnych od pracy może być korzystne dla pracownika z powodu limitu dni przebywania na zwolnieniu chorobowym. W ciągu roku pracownikowi przysługują bowiem w sumie 182 dni pobierania zasiłku chorobowego.

Mimo że za dzień wolny pracownik i tak otrzyma świadczenia z powodu choroby, wykorzysta dni z puli maksymalnych 182 dni, które mógłby przeznaczyć na inny termin podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Niektórzy lekarze mogą więc wystawić zwolnienie od pierwszego dnia, w którym pracownik szedłby do pracy, aby wykorzystać jak najmniej dni z maksymalnego limitu.

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie wstecz – czy lekarz może wystawiać L4 z opóźnieniem? Ile dni wstecz to możliwe?

W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego nie trzeba udawać się na wizytę do gabinetu! Komfort e-wizyt oraz teleporad

Zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych nie musi być wystawiane tylko w trakcie wizyty stacjonarnej. Podczas pandemii koronawirusa na popularności zyskały zdalne formy kontaktu, w tym e-wizyty, dzięki którym można odbyć konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji. Obecnie jest to ogromna wygoda dla pacjentów, którzy nie mogą opuścić domu z powodu pogorszenia stanu zdrowia. Jest to również idealne rozwiązanie, by uniknąć czekania w długich kolejkach do gabinetu.

Za pomocą zdalnych form kontaktu można uzyskać np. przedłużenie recepty lub właśnie zwolnienie lekarskie. Procedura pozyskiwania takiego zaświadczenia różni się od formy stacjonarnej niemożliwością przeprowadzenia badania fizycznego w celu określenia stanu zdrowia pacjenta. Dlatego przeprowadza się rzetelny wywiad medyczny z pacjentem, dzięki czemu lekarz może ocenić, czy potrzebuje on zwolnienia lekarskiego oraz na jak długo. Cała procedura nie powinna zająć dłużej niż pół godziny, co przemawia tylko za jej wygodą. E-wizyty potrafią być prawdziwym ratunkiem oszczędzającym czas, dlatego warto z nich korzystać!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.